1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Pielęgnacja
  4. >
  5. Zastrzyk energii dla zmęczonej skóry. Dlaczego witamina C jest niezastąpiona w zimowej pielęgnacji?

Zastrzyk energii dla zmęczonej skóry. Dlaczego witamina C jest niezastąpiona w zimowej pielęgnacji?

Witamina C to niezastąpiony składnik w zimowej pielęgnacji. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Witamina C to niezastąpiony składnik w zimowej pielęgnacji. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Gdy brakuje nam sił, odpoczynek i kawa potrafią postawić nas na nogi. A co, gdy to nasza cera wygląda na zmęczoną? Wtedy sięgamy po kosmetyki z witaminą C. Dlaczego ten cenny składnik jest niezastąpiony w zimowej pielęgnacji? O komentarz poprosiliśmy dermatolog dr n. med. Małgorzatę Marcinkiewicz. Poniżej znajdziecie także nasze redakcyjne polecenia produktów z witaminą C.

Jeśli do swojej zimowej rutyny pielęgnacyjnej wprowadziłaś ceramidy, emolienty i kwas poliglutaminowy, a nadal zastanawiasz się, dlaczego twoja cera wygląda na szarą, zmęczoną i pozbawioną blasku – najpewniej zapomniałaś o witaminie C. To silny antyoksydant, który w jesienno-zimowych miesiącach staje się naszym największym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zdrowy i promienny wygląd buzi. Co dobrego robi dla naszej skóry?

Spis treści:

  1. Dlaczego witamina C jest niezastąpiona zimą?
  2. Kosmetyki z witaminą C: stężenie i forma
  3. Witamina C a inne produkty
  4. Kosmetyki z witaminą C – wybór redakcji

Dlaczego witamina C jest niezastąpiona zimą?

Kosmetyki z witaminą C warto stosować przez cały rok, jeśli zależy nam na skutecznej profilaktyce przeciwstarzeniowej i skórze pełnej blasku. Jednak ten wyjątkowy składnik okazuje się szczególnie nieoceniony podczas zimowych miesięcy.

– Witamina C to potężny antyoksydant, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zimą zaś ich ilość wzrasta, przyspieszając proces starzenia się skóry – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog i członkini Rady Dermatologów Garnier.

W ten sposób witamina C okazuje się także skutecznym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem, który uszkadza skórę, przyspiesza jej starzenie i powoduje stany zapalne. Dzięki swoim właściwościom zaś witamina C neutralizuje wolne rodniki powstające w wyniku działania smogu, a także wzmacnia barierę ochronną skóry i pomaga regenerować komórki uszkodzone przez zanieczyszczenia (jak również przez mróz, wiatr czy suche powietrze).

– Ponadto witamina C stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, oraz jest świetnym rozjaśniaczem, więc pomoże pozbyć się przebarwień, które często pojawiają się po lecie – dodaje ekspertka. Słowem: witamina C rozjaśnia skórę i dodaje jej blasku, co sprawia, że cera wygląda na bardziej wypoczętą i zdrową.

Jednak to nie wszystko – witamina C wzmacnia działanie filtrów przeciwsłonecznych i chroni przed uszkodzeniami wywołanymi słońcem, a pamiętajmy, że również zimą promieniowanie UV może się przyczyniać do fotostarzenia skóry, co potęguje jej zmęczony wygląd.

Czytaj także: Kosmetyki jak kołdra. Które produkty ochronią twarz, gdy nadejdzie mróz?

Kosmetyki z witaminą C: stężenie i forma

Przy wyborze produktu z witaminą C istotne jest jej stężenie. – Optymalne stężenie witaminy C to 10–20% – podpowiada dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz. Jednak osoby ze skórą wrażliwą lub dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kosmetykami z witaminą C powinny zacząć od niższych stężeń – 5–10% – i stopniowo je zwiększać, żeby nie spowodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Najbardziej biologicznie aktywną formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy. – To prawdziwa „formuła 1” wśród witaminy C – działa najsilniej i najszybciej. Ma udowodnione działanie rozjaśniające przebarwienia, stymulujące produkcję kolagenu i antyoksydacyjne. Problem polega na tym, że jest dość kapryśny i niestabilny. Szybko się utlenia pod wpływem światła i powietrza, a do tego może podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego kosmetyki z czystym kwasem askorbinowym często mają ciemne, szczelne opakowania i wymagają specjalnego przechowywania – mówi ekspertka.

Stabilność witaminy C oznacza jej odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak światło, powietrze czy wysoka temperatura, które mogą prowadzić do jej degradacji. Stabilne formy witaminy C są zaprojektowane tak, aby zachować swoją aktywność przez dłuższy czas, co zapewnia skuteczność kosmetyku podczas jego stosowania. Mają przy tym swoje optymalne stężenia, które zapewniają skuteczność przy minimalnym ryzyku podrażnień.

– To doskonała opcja dla tych, których skóra nie toleruje czystego kwasu askorbinowego, albo dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z witaminą C. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dwie pochodne: 3-O-etylowy kwas askorbinowy i tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate). Obie te formy są znacznie bardziej stabilne niż czysty kwas askorbinowy, co oznacza, że dłużej zachowują swoje właściwości w kosmetyku. A co najważniejsze – są delikatniejsze dla skóry i rzadziej powodują podrażnienia – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

I dodaje: – Nie istnieje „najlepsza” forma witaminy C, która sprawdzi się u każdego. Kluczem jest znalezienie tej, która będzie idealna dla twojej skóry. Jeśli masz skórę normalną lub tłustą i dobrze tolerujesz silne składniki, możesz spróbować kosmetyków z czystym kwasem askorbinowym. Natomiast jeśli twoja skóra jest wrażliwa, sucha lub naczynkowa albo dopiero zaczynasz stosować witaminę C, zdecydowanie polecam pochodne, takie jak 3-O-etylowy kwas askorbinowy lub tetraizopalmitynian askorbylu. Są one równie skuteczne, a przy tym znacznie delikatniejsze.

Warto pamiętać także, że choć witaminę C zazwyczaj dobrze tolerują wszystkie typy cery, osoby z bardzo wrażliwą skórą powinny wcześniej wykonać test na niewielkim obszarze skóry.

Produkty z witaminą C a pora aplikacji

O odpowiedź na pytanie, czy kosmetyki z witaminą C lepiej stosować rano, czy wieczorem, spierają się nawet najwięksi eksperci. – Prawda jest taka, że obie pory dnia mają swoje zalety – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz. I dodaje: – Rano witamina C działa jak tarcza ochronna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak smog, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia, a także neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Noc z kolei to czas regeneracji. Witamina C stymuluje wtedy produkcję kolagenu, co przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

Zdaniem dermatolożki najlepsze efekty przyniesie serum z witaminą C. – Ma wysokie stężenie składników aktywnych i szybko się wchłania, a do tego można je stosować zarówno rano, jak i wieczorem – mówi. Jednak dla skór bardziej wrażliwych lepszym wyborem będzie krem z witaminą C, który ma o wiele łagodniejsze działanie.

Większość osób może stosować kosmetyki z witaminą C codziennie, jednak wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tolerancji skóry. – Jeśli masz cerę bardzo wrażliwą, warto zacząć od stosowania co drugi dzień i obserwować reakcję skóry – dodaje dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Czytaj także: Sprawdzone kremy do rąk na zimę – te produkty wygrywają walkę z mrozem i suchym powietrzem

Witamina C a inne produkty

Dobra wiadomość jest taka, że witaminę C można świetnie łączyć z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak retinol czy kwas hialuronowy. – Jednak należy pamiętać o kolejności aplikacji: najpierw serum z witaminą C, potem inne produkty – mówi ekspertka. I dodaje: – Osobiście lubię jej połączenie z ceramidami, które zwłaszcza zimą otulają skórę swego rodzaju „płaszczem”.

Pamiętajmy też, że chociaż witamina C chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników powstających w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV, to nie zastępuje kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Aby zapewnić kompleksową ochronę skóry przed fotostarzeniem i uszkodzeniami słonecznymi, należy stosować oba produkty – witaminę C jako wsparcie antyoksydacyjne oraz SPF jako barierę przed promieniowaniem UVA i UVB. Razem tworzą idealny duet dla zdrowej i młodo wyglądającej skóry.

Czytaj także: Z filtrem ci do twarzy. O reaplikacji produktów z SPF-em rozmawiamy z kosmetolożką Anną Saran-Michalczyk

Po jakie konkretnie produkty z witaminą C sięgnąć? Oto nasz redakcyjny wybór kosmetyków – tych znanych i lubianych, jak i sprawdzonych nowości.

Kosmetyki z witaminą C – wybór redakcji

1/8

Bandi, linia Boost Care

Najnowsza linia marki Bandi, Boost Care, zawiera najstabilniejszą formę witaminy C – Tetra C. Jest ona głównym składnikiem emulsji nawilżającej, kremu pod oczy oraz bankietowej maseczki nawilżającej (must-have przed wielkim wyjściem!). Naszym faworytem jest lekka emulsja, która przywraca cerze naturalny blask, jaśniejszy koloryt i bardziej wypoczęty wygląd, nawilża oraz działa silnie przeciwwolnorodnikowo.

2/8

Holika Holika, Gold Kiwi Vita C Plus Brightening Serum, rozjaśniająco-nawilżające serum z witaminą C

Zaawansowane serum nawilżające marki Holika Holika skutecznie rozjaśnia, nawilża i odżywia skórę. Jego głównym składnikiem aktywnym jest ekstrakt ze złotego kiwi, który stanowi aż 97,5% zawartości serum, bogaty w witaminę C oraz inne składniki odżywcze. W składzie serum znajduje się kompleks Gold Kiwi Vita Full, który jest połączeniem ekstraktu z kiwi oraz 12 witamin, w tym witaminy C, B1, B2, B5, B6, B9, B12, K3 i E. Produkt działa kompleksowo, aby dostarczyć skórze intensywne nawilżenie i odżywienie, jednocześnie redukując niedoskonałości i drobne przebarwienia.

3/8

Garnier, Vitamin C, serum na przebarwienia

Vitamin C to pierwsze serum marki Garnier z silnie skoncentrowaną 3,5-procentową formułą, która zawiera witaminę C, niacynamid i kwas salicylowy, czyli składniki aktywne znane ze swoich właściwości redukujących przebarwienia i dodających skórze blasku. Serum zostało stworzone bowiem po to, aby redukować przebarwienia już w 6 dni i uwolnić naturalny blask skóry.

4/8

so!flow (by Vis Plantis), rozświetlające serum olejowe z 3% witaminą C

Rozświetlające serum olejowe, dzięki zawartej w nim witaminie C, intensywnie rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia oraz nadaje blask, ujednolicając koloryt cery. W połączeniu z koenzymem Q10 produkt wygładza zmarszczki, regeneruje skórę i przywraca jej młodzieńczy wygląd. Z kolei obecne w formule olej meadowfoam oraz skwalen głęboko nawilżają, przywracając komfort i wzmacniając barierę hydrolipidową.

5/8

Avène, serum korygująco-rozjaśniające z gamy Vitamin Activ Cg

Głównym składnikiem innowacyjnej gamy Vitamin Active Cg, w tym serum korygująco-rozświetlającego, jest witamina C w postaci glukozydu askorbylu (Cg), który jest mniej wrażliwy na utlenianie. Wśród składników aktywnych serum znajdziemy także niacynamid i bakuchiol. Kosmetyk warto stosować w połączniu z kremem intensywnie rozświetlającym, który poza witaminą Cg zawiera niacynamid i czysty kwas hialuronowy naturalnego pochodzenia.

6/8

Resibo, Heyday, lekkie serum z potrójną witaminą C i antyoksydantami

Serum Heyday marki Resibo stworzone zostało z myślą o każdym rodzaju cery – zwłaszcza tej, która potrzebuje energii i rozświetlenia. Kosmetyk rozjaśnia, ujędrnia i przyspiesza regenerację skóry. Zawdzięcza to potrójnej witaminie C. Vitamin C Tetra E trzykrotnie skuteczniej przenika przez naskórek niż klasyczna witamina C, a Superox-C™ to najbogatsze źródło witaminy C na świecie (ponad 100 razy większe niż pomarańcza). Składniki te uzupełniają się, wzajemnie wzmacniając swoje działanie na skórę, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny oraz zwalczając wolne rodniki. 

7/8

Sesderma, Serum liposomowe C-VIT

Serum liposomowe C-VIT marki Sesderma zawiera jedną z najstabilniejszych form witaminy C – 3-O-etylowy kwas askorbinowy, który jest odporny na utlenianie i dociera do głębokich warstw skóry. Produkt działa antyoksydacyjnie na skórę, dodaje jej blasku, wspomaga syntezę kolagenu oraz poprawia koloryt cery. Doskonale sprawdza się jako element terapii skóry naczyniowej.

8/8

Joanna Czech Skincare, The C+ Serum

Słynna kosmetyczka gwiazd stworzyła własne serum z lekką i szybko wchłaniającą się formułą, które zawiera najstabilniejszą formę witaminy C – tetraizopalmitynian askorbylu. Produkt działa przeciwzapalnie, wspomaga produkcję kolagenu, nawilża, rozjaśnia cerę, wyrównuje koloryt skóry oraz hamuje syntezę melaniny. W składzie znajdziemy ponadto m.in. ashwagandę, oleje: babassu, konopny i marula oraz algi morskie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze