1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. „Kisling: lśnienie Montparnasse’u” – wystawa jednego z najsłynniejszych malarzy École de Paris w Villi la Fleur

„Kisling: lśnienie Montparnasse’u” – wystawa jednego z najsłynniejszych malarzy École de Paris w Villi la Fleur

Kisling, \
Kisling, "Dziewczyna z warkoczami" (ok.1951), materiały prasowe
Kisling. Urodzony w Krakowie jeden z najsłynniejszych malarzy École de Paris jeszcze nigdy nie miał w Polsce tak obszernej wystawy.

Mawiał, że dla Amerykanów jest Polakiem, dla Polaków Żydem, ale że też dla Francuzów zawsze był w jakimś stopniu cudzoziemcem, choć to we Francji, a nie na ziemiach polskich czy w Stanach, dokąd wyjechał w czasie II wojny światowej, spędził większość swojego życia. Najdłużej mieszkał w Paryżu, gdzie cieszył się sławą „księcia Montparnasse’u”.

Mojżesz Kisling (1891––1953) opuścił w 1910 roku Kraków, w którym dorastał i studiował, szybko stając się nieodzowną częścią paryskiej bohemy (zamieszkującej głównie w artystycznej dzielnicy Montparnasse). Wśród jego przyjaciół byli Chagall, Picasso, Modigliani. Oprócz talentu malarskiego Kisling miał też zadziwiającą łatwość zjednywania sobie niezwykłych ludzi, otaczania się wybitnymi jednostkami.

Kisling, \ Kisling, "Akt leżący. Kiki de Montparnasse" (1925), materiały prasowe

Do tej charyzmy, iskry bożej odnosi się „lśnienie” w tytule wystawy, jednocześnie nawiązując też do obrazów. Żywy, połyskujący kolor („emaliowy”, jak mówili współcześni artyście) to jeden ze znaków rozpoznawczych jego malarstwa. Równie charakterystyczne są wykrojone w kształt migdału oczy postaci widocznych na portretach. Na wystawie w prywatnym muzeum Villa la Fleur zobaczycie najsłynniejsze obrazy malarza, czyli właśnie portrety oraz akty, ale też niezwykle rzadko wystawiane wczesne prace młodego Kislinga, w tym pejzaże z Poronina czy Tyńca.

Dotąd artysta nie miał w Polsce takiej wystawy, w zasobach naszych rodzimych państwowych muzeów jest w sumie tylko osiem jego prac. Tymczasem w Konstancinie-Jeziornie zgromadzono około 150 dzieł – ze zbiorów Villi la Fleur oraz z polskich, francuskich i amerykańskich kolekcji prywatnych i instytucjonalnych.

Kisling, materiały prasowe Kisling, materiały prasowe

Wystawa „Kisling: lśnienie Montparnasse’u” w Villi la Fleur w Konstancinie-Jeziornie potrwa do 31 stycznia

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze