1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. Noc Muzeów już w tę sobotę! Do tych 7 miejsc warto postać nawet w długiej kolejce

Noc Muzeów już w tę sobotę! Do tych 7 miejsc warto postać nawet w długiej kolejce

Kadr z filmu „Noc w muzeum” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Kadr z filmu „Noc w muzeum” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Nie masz planów na weekend? Co powiesz na tour de muzeum? W najbliższą sobotę najróżniejsze placówki kulturalne w całej Polsce otworzą się na zwiedzających. Miejsc jest od groma, a czas ograniczony (zwłaszcza że nie można się teleportować do innego miasta…), dlatego podzieliliśmy się z tobą naszymi faworytami. To właśnie w kolejkach do tych miejsc będziemy stać bez marudzenia – może też się skusisz?

Już w ten weekend odbędzie się jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych – Noc Muzeów – która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy zamiast wyjścia na miasto wybierają wtedy wieczór z Netflixem, unikając tłumów i stania w kilometrowych kolejkach. Te z kolei nie są straszne tym pierwszym, których kusi możliwość zwiedzania najróżniejszych muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych w nocnych godzinach – bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Zwłaszcza że placówki te zazwyczaj organizują tej jednej nocy dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie miejsc zazwyczaj niedostępnych, koncerty czy atrakcje dla dzieci. I choć raczej nie zostaniemy sam na sam z ożywającymi eksponatami (to kto ogląda wieczorem „Noc w muzeum”?), to przebywanie po zmroku między ścianami pełnymi historii z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem, które zadziała na wyobraźnię.

Tym bardziej to dobra okazja, żeby zapoznać się z instytucjami, które w nocy z 17 na 18 maja otworzą przed nami swoje podwoje. Oto nasza subiektywna lista 7 polskich muzeów (i nie tylko), które warto mieć na swojej liście „do zwiedzenia” – może któreś z nich uda ci się odhaczyć właśnie w ten weekend?

Spis treści:

  1. Muzeum Warszawy w Warszawie
  2. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
  3. Muzeum Farmacji w Warszawie
  4. Pałac w Małej Wsi
  5. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  6. Muzeum Perła PRL-u w Gdańsku
  7. Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

Muzeum Warszawy w Warszawie

Gdzie?

Muzeum Warszawy, siedziba główna
Rynek Starego Miasta 42, Warszawa

Godziny otwarcia

18:00–01:00 (ostatnie wejście o 00:30)

Masz ochotę zejść trochę głębiej – dosłownie? Muzeum Warszawy poza indywidualnym zwiedzaniem wystawy głównej „Rzeczy warszawskie” oferuje szansę odkrycia sekretów podziemi staromiejskich kamienic. Placówka udostępni bowiem zwiedzającym liczące kilkaset lat piwnice. Zobaczysz najstarsze zachowane stropy i poznasz historię ich ocalenia. O 19:00 i 22:00 zaplanowano specjalne godzinne oprowadzania przez edukatorów (o godz. 20:00 w języku angielskim). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak wymaga pobrania biletu ze strony muzeum. Ponadto od godziny 19:30 otwarta będzie także biblioteka, której ściany zdobią wyjątkowe malowidła przeniesione z wydawnictwa ISKRY. To doskonała okazja, aby zapoznać się z varsavianistycznymi zbiorami, które na co dzień nie są dostępne do wypożyczenia.

Czytaj także: Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Gdzie?

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, Warszawa

Godziny otwarcia

18:00–01:00

Niecałe trzy miesiące przed 81. rocznicą powstania warszawskiego będziesz mieć możliwość, by wieczorno-nocną porą zanurzyć się w scenerię sprzed lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Muzeum przygotowało wiele atrakcji, w tym multimedialną ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego czy wyjątkową wystawę fotografii stereoskopowych, która przeniesie nas w czasy powojennej odbudowy miasta (1950–1955), gdzie przyjrzymy się stolicy powstającej z ruin i zmieniającej się w socjalistyczną metropolię. My zaś z pewnością skusilibyśmy się na oprowadzenie po prezentowanej w piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości wystawie „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954”, która ukazuje losy powstańców prześladowanych po wojnie. Zwiedzanie trwa około 40 minut i odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Muzeum Farmacji w Warszawie

Gdzie?

Muzeum Farmacji
ul. Piwna 31/33, Warszawa

Godziny otwarcia

19:00–00:00 (ostatnie wejście 23:30)

Muzeum Farmacji mieści się tuż przy Rynku Starego Miasta i w tegoroczną Noc Muzeów udostępnia zwiedzającym wystawę „Res Pharmaceuticae”. Komu się tu spodoba? Na pewno każdemu, kogo fascynują historie leków, trucizn i narkotyków. Jeśli czujesz ekscytację na myśl o znalezieniu się w zrekonstruowanym wnętrzu apteki z dwudziestolecia międzywojennego, z wyjątkową kolekcją mebli, naczyń i dawnych aptecznych przyborów, albo o możliwości obejrzenia narzędzi stosowanych w laboratoriach i zbiorów leków japońskiej medycyny Kampo – wiesz, dokąd się kierować w najbliższą sobotę. Wstęp bezpłatny.

Pałac w Małej Wsi

Gdzie?

Pałac Mała Wieś
Mała Wieś 40, Belsk Duży

Godziny otwarcia

21:00–00:00 (ostatnie wejście 23:00)

Około 50 km od Warszawy znajduje się przepiękny pałac będący perłą polskiej architektury klasycystycznej z 1786 roku. I choć nie jest muzeum per se, w jego murach kryje się kawałek niezwykłej historii. Mała Wieś była bowiem okazałą siedzibą i domem wielu zasłużonych dla Polski osób. Bywali tu królowie, arystokraci i wybitni twórcy, w tym Stanisław August Poniatowski czy Henryk Sienkiewicz. W Noc Muzeów zaś miejsce to otworzy przed nami swoje wnętrza, w których będziemy mogli „poczuć ducha minionych epok i zanurzyć się w fascynujących opowieściach o dawnych mieszkańcach”. Poznaj sekrety pałacowych salonów i przekonaj się, jak wyglądało życie polskiej elity. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, choć liczba miejsc jest ograniczona – mimo to zdecydowanie warto spróbować.

Czytaj także: Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie – historia jego budowy to epopeja z elementami thriller

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Gdzie?

Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282, Łódź

Godziny otwarcia

18:00–01:00 (ostatnie wejście 00:00)

Jeśli najbliższy weekend planujesz spędzić w okolicach Łodzi, rozważ wizytę w zlokalizowanym w klasycystycznej fabryce Ludwika Geyera Centralnym Muzeum Włókiennictwa, gdzie czekają na ciebie trzy wystawy stałe i kilka czasowych. Naszą uwagę przykuła ta o nazwie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, ulokowana w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów – od końca XIX wieku po lata 80. XX – która pokazuje, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi. Jeśli zaś chodzi o wystawy czasowe, must-see to „System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim”. W programie dodatkowo pokaz pracy krosien tkackich czy performance tkaninowy na dziedzińcu. Zapowiada się bardzo interesujący i kształcący wieczór! I to zupełnie za darmo.

Muzeum Perła PRL-u w Gdańsku

Gdzie?

Muzeum Perła PRL-u
ul. Partyzantów 95/9, Gdańsk

Godziny otwarcia

17:00–00:00

Osobom, które spędzają Noc Muzeów w Gdańsku, polecamy uwadze klimatyczne muzeum Perła PRL-u, które oferuje unikalne spojrzenie na życie codzienne w czasach komunizmu. Zwiedzającym zostanie udostępniona spora kolekcja przedmiotów użytku codziennego i wielu pamiątek tamtego okresu (np. oryginalne kartki na żywność czy płyty winylowe z polską muzyką rozrywkową lat 60. i 70.). Dla młodszych gości przygotowano zaś kultowe polskie bajki, które zostaną wyświetlone w czarno-białym obrazie. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

Gdzie?

Muzeum Toruńskiego Piernika
ul. Strumykowa 4, Toruń

Godziny otwarcia

18:00–00:00

I na koniec muzeum, na myśl o którym może pociec ślinka… zwłaszcza jeśli jest się fanem słodkości. Bezpłatne warsztaty, piernikowy plac zabaw czy piernikowy mapping – takie atrakcje oferuje Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu. Muzeum to pofabryczny budynek firmy piekarskiej Gustava Wessego, który został zmodernizowany i przekształcony w ekspozycję, do której teraz ciągną tłumy turystów. To interaktywne, multisensoryczne miejsce, w którym historia i zabytki piernikarskie prezentowane są wielowymiarowo: „poprzez rozwiązania technologiczne, w tradycyjnej formule (w gablotach i muzealnych aranżacjach), ale co najważniejsze poprzez interakcję ze zwiedzającymi i bezpośredni kontakt z historyczną materią”. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano zaś warsztaty wypieku pierników, pokazy dekoracji pierników i oprowadzanie po wystawie stałej. Wstęp bezpłatny.

Czytaj także: Polskie muzea w prestiżowym rankingu 100 najczęściej odwiedzanych na świecie

Źródło opisów: informacje prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze