1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. 10 najlepszych kreacji z MET Gali 2025. Zamiast targowiska próżności – hołd oddany czarnej kulturze i walce o tożsamość

10 najlepszych kreacji z MET Gali 2025. Zamiast targowiska próżności – hołd oddany czarnej kulturze i walce o tożsamość

Zendaya na MET Gali 2025 wystąpiła w garniturze projektu Lawa Roacha. (Fot. Gilbert Flores/Variety via Getty Images)
Zendaya na MET Gali 2025 wystąpiła w garniturze projektu Lawa Roacha. (Fot. Gilbert Flores/Variety via Getty Images)
Motywem przewodnim tegorocznych „Oscarów mody”, jak nazywa się MET Galę, był garnitur szyty na miarę („Taylored for you”). Szczególnie zaś ten noszony przez społeczność Afroamerykanów w czasach segregacji rasowej i walki o prawa obywatelskie. Dla czarnych dandysów ekstrawagancki garnitur był symbolem emancypacji, wolności i sprzeciwu wobec ich brutalnego traktowania przez białych. Był manifestacją dumy i siły. Jak motyw ten zinterpretowali słynni goście Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku?

MET Gala 2025 daleka była od stereotypowego „targowiska próżności”, jak z przekąsem określają ją krytycy. Podczas tegorocznej edycji dało się wyczuć, że zgromadzonych gości łączy zdecydowanie coś więcej niż chęć zrobienia show i pochwalenia się okazałymi kreacjami. Choć w pierwszej chwili można pomyśleć, że był to kolejny przegląd luksusowej garderoby gwiazd, za jej zwyczajowym blichtrem krył się istotny przekaz. Stroje, w których pozowali zaproszeni, były konsekwentnie przemyślane oraz dobrze wpisywały się w temat przewodni imprezy. A ten nawiązywał do historii ciemnoskórej społeczności USA, która poprzez strój wyrażała swoją tożsamość, dumę i gotowość do walki o prawa słabszych i dyskryminowanych. Zjawisko to nazwano „czarnym dandyzmem”. Na kartach swojej przełomowej książki „Slaves to Fashion: Black Dandyism & the Styling of Black Diasporic Identity” opisała je Monica L. Miller.

W strojach gości MET Gali było widać wiele inspiracji ikonami kultury afroamerykańskiej, w tym stylem projektantki mody Zeldy Wynn Valdes, artysty jazzowego Caba Callowaya, XIX-wiecznego pisarza Fredericka Douglassa czy legendarnego dziennikarza modowego André Leon Talleya. Noszone przez nich stroje czy akcesoria będzie można podziwiać podczas otwierającej się 10 maja wystawy w Metropolitan Museum of Art o tytule „Superfine: Tailoring Black Style”. Większość kreacji, na które zdecydowały się gwiazdy, zainspirowanych zostało modowymi eksponatami, które zgromadzono w muzeum. Było więc mnóstwo garniturów w przeróżnych odsłonach, ubrań pokrytych logo znanych domów mody i uszytych ze szlachetnych materiałów (jedwab, aksamit, wełna), jak również eleganckich dodatków w rodzaju krawatów, kaszkietów, spinek, poszetek, rękawiczek i lakierek. Do swoich kreacji przemycali je nie tylko mężczyźni, ale i słynne gościnie gali, w tym: Madonna, Demi Moore, Rihanna, Zendaya, Sabrina Carpenter czy Chappell Roan. Co ciekawe, najlepsze wrażenie na komentatorach i krytykach wywarły stroje nie influencerek o milionowych zasięgach, lecz mniej znanych artystów i artystek z czarnymi korzeniami.

Zobaczcie, jak wyglądały najbardziej stylowe gwiazdy MET Gali 2025.

Jodie Turner-Smith

(Fot. Kevin Mazur/MG25/Kevin Mazur/Getty Images for The Met Museum/Vogue) (Fot. Kevin Mazur/MG25/Kevin Mazur/Getty Images for The Met Museum/Vogue)

Brytyjska aktorka pojawiła się w zjawiskowej burgundowej sukni Burberry, nawiązującej do stroju do jazdy konnej, w którym pozowała Selina Lazevski. Była ona słynną ciemnoskórą jeźdźczynią mieszkającą w Paryżu w czasach Belle Epoque.

Zendaya

(Fot. Michael Loccisano/GA/The Hollywood Reporter via Getty Images) (Fot. Michael Loccisano/GA/The Hollywood Reporter via Getty Images)

Ikona mody nie zawiodła. Zendaya zjawiła się na gali pod krawatem, ubrana w trzyczęściowy śnieżnobiały garnitur. W jej wyborze można się dopatrzeć inspiracji stylem czarnych dandysów, kreacją Diany Ross z filmu „Mahogany” i garniturem ślubnym Bianki Jagger.

Colman Domingo

(Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue) (Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue)

Tym spektakularnym garniturem współgospodarz MET Gali Colman Domingo oddał hołd wszystkim black dandies z Harlemu.

Diana Ross

(Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue) (Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue)

Na MET Galę 2025 przybyła sama Diana Ross. 81-latka zaprezentowała się w oszałamiającej sukni godnej legendy disco: z mnóstwem piór i gigantycznym trenem, na którym wyhaftowane zostały imiona jej dzieci oraz wnuków.

Teyana Taylor

(Fot. Michael Buckner/Penske Media via Getty Images) (Fot. Michael Buckner/Penske Media via Getty Images)

Według wielu była to najlepsza kreacja minionego wieczoru. Wyglądała zniewalająco, ale była przy okazji pełna znaczących detali. Bogata stylizacja w kolorze królewskiej czerwieni, z obszerną peleryną, kapeluszem ustrojonym piórami oraz biżuterią, uczyniła z artystki wcielenie dandysa.

Khaby Lame

(Fot. Jamie McCarthy/Getty Images) (Fot. Jamie McCarthy/Getty Images)

W tym roku obok gwiazd największego formatu na gali gościli też influencerzy. Słynny tiktoker senegalskiego pochodzenia, Khaby Lame, okazał się objawieniem imprezy. Jego stylizacja z garniturem Boss i zegarkami jest już na ustach wszystkich.

Doechii

(Fot. Jamie McCarthy/Getty Images) (Fot. Jamie McCarthy/Getty Images)

Amerykańska raperka Doechii swoim strojem nawiązała do mody ulicznej wczesnych lat 90. To wtedy na ulicach Harlemu królowała logomania, którą wylansował (także obecny na gali) Dapper Dan. Samozwańczy projektant tworzył ubrania z logo słynnych domów mody dla ciemnoskórych artystów hip-hopowych.

FKA Twigs

(Fot. John Shearer/WireImage) (Fot. John Shearer/WireImage)

Raperka wybrała na MET Galę strój wyjęty wprost z lat 20. Tak ubierała się nie tylko Josephine Baker, lecz także wiele ciemnoskórych kobiet na ulicach Nowego Jorku.

Jenna Ortega

(Fot. Taylor Hill/Getty Images) (Fot. Taylor Hill/Getty Images)

Strój serialowej Wednesday był prawdziwym zjawiskiem. Jej suknię stworzono z… metalowych miarek, co stanowi wyraźne nawiązanie do sztuki wysokiego krawiectwa. Oryginalny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jeremy O. Harris

(Fot. Michael Loccisano/GA/The Hollywood Reporter via Getty Images) (Fot. Michael Loccisano/GA/The Hollywood Reporter via Getty Images)

Amerykański dramaturg Jeremy O. Harris zdecydował się na strój inspirowany XIX-wieczną męską sylwetką. Uwagę zwraca jego pierścień, który w czasach niewolnictwa był często wyśmiewany na karykaturach przedstawiających zamożnych Afroamerykanów. Jeremy O. Harris postanowił uczynić z tego dodatku swój atut.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze