W świecie, który pędzi coraz szybciej, Ethno Port zaprasza do zatrzymania się. Do wsłuchania się — w rytm świata, w drugiego człowieka, w siebie. Przez cztery dni – od 5 do 8 czerwca – serce Poznania bije w rytmie muzyki z najdalszych zakątków globu. Festiwal Ethno Port 2025 to 17 wyjątkowych koncertów oraz wydarzenia towarzyszące, które uruchamiają nie tylko zmysły, ale i refleksję.
Ethno Port 2025 – święto muzyki świata i spotkań, które zostaną w pamięci
Między 5 a 8 czerwca 2025 roku Poznań po raz kolejny stanie się centrum kulturowej mozaiki świata. Festiwal Ethno Port – już po raz osiemnasty – zaprasza na cztery dni wypełnione muzyką, tańcem, rozmową i bliskością, których tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszym świecie. W tym roku na trzech scenach rozbrzmi aż 17 koncertów artystów z różnych zakątków globu.
To coś więcej niż festiwal muzyczny – to przestrzeń, w której spotykają się różnorodność, tradycja i współczesność. Dla wrażliwych na piękno i poszukujących głębi uczestniczek i uczestników festiwal muzyki świata w Poznaniu to zaproszenie do uważnego wsłuchania się w świat.
(Fot. Materiały partnera)
Zmysłowe doświadczenie kultury – koncerty i wydarzenia towarzyszące
Koncerty odbywać się będą w majestatycznych wnętrzach Sali Wielkiej CK ZAMEK, na klimatycznym Dziedzińcu Zamkowym oraz w zielonym sercu miasta – Parku Adama Mickiewicza. Wśród tegorocznych artystów pojawią się m.in. na podwójnym koncercie otwarcia „8 Pipers for Philip Glass” pod przewodnictwem francuskiego mistrza Erwana Keraveca oraz zespół Vołosi – wirtuozi instrumentów smyczkowych łączących tradycję melodii góralskich z energią i precyzją muzyki klasycznej. Usłyszymy również Ali Doğan Gönültaşa – barda przybliżającego zapomniane melodie Anatolii, oraz poruszającą niesamowitą energią grupę z Kinszasy – Fulu Miziki, czy japońsko-europejski zespół neo-folkowy – Mitsune.
Muzyka, która leczy i łączy – warsztaty i spotkania
Festiwal Ethno Port 2025 to także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania i projekty społeczne. Szczególnie polecamy cykl „Wsłuchaj się w świat” – przestrzeń rozmów, uważności i wymiany myśli. Dla wielu osób to właśnie te momenty stają się najcenniejsze – pozwalają zatrzymać się i zintegrować doświadczenie spotkania z innymi kulturami na poziomie emocji, ciała i ducha.
(Fot. Materiały partnera)
Festiwal bliski każdemu – o dostępności z troską i uwagą
Ethno Port od lat konsekwentnie rozwija ideę kultury otwartej i dostępnej. Na stronie internetowej dostępny jest specjalny przewodnik tekstowy, który ułatwia przygotowanie się do wizyty – szczególnie osobom ze spektrum autyzmu. Na koncertach i wydarzeniach zapewniono miejsca dla osób poruszających się na wózkach, dostosowane toalety oraz utwardzone ścieżki w plenerze, umożliwiające samodzielne poruszanie się. Ważne rozmowy i panele będą tłumaczone na Polski Język Migowy, podobnie jak wybrane koncerty, które dodatkowo zostaną również audiodeskrybowane, a prezentowane filmy zostaną dostosowane do potrzeb osób niesłyszących. To świadectwo tego, że troska o dostępność może być wyrazem prawdziwego szacunku dla każdego uczestnika.
(Fot. Materiały partnera)
Ethno Port – festiwal wartości, które łączą kultury
Festiwal od lat wyróżnia się wrażliwością społeczną, budując platformę dialogu i szacunku. Promuje ideę otwartości, równości i empatii. Festiwal muzyki świata w Poznaniu to miejsce, w którym można się zanurzyć – w dźwiękach, kolorach, opowieściach i ludziach.
Więcej informacji oraz pełny program wydarzenia: ethnoport.pl