Podstawa skutecznej pielęgnacji? Odpowiednie oczyszczanie twarzy. Przeczytaj, co kryje się pod tym hasłem i które żele do mycia twarzy zasługują na miejsce w twojej kosmetyczce.
Jak prawidłowo oczyszczać twarz?
„To śmieszne, przecież umiem myć twarz…” – pomyślałaś? Czynność ta z pozoru faktycznie wydaje się prosta, ale czy na pewno dobrze ją wykonujesz? Kiedy ostatnio poświęciłaś na umycie buzi przynajmniej 30 sekund, a najlepiej minutę? Nie chodzi bowiem o to, by zwilżyć twarz, rozprowadzić byle jak produkt i jak najszybciej go spłukać. Prawidłowe oczyszczanie twarzy jest kluczowym krokiem pielęgnacji, ponieważ usuwa zanieczyszczenia, resztki makijażu, nadmiar sebum i inne substancje, które osadzają się na skórze. Dzięki temu zapobiegasz zatykaniu porów, powstawaniu niedoskonałości oraz przedwczesnemu starzeniu się cery. Oczyszczona skóra zaś lepiej wchłania składniki aktywne z kosmetyków, co zwiększa skuteczność dalszych etapów pielęgnacji.
Mówiąc wprost, nawet jeśli stosujesz najdroższe sera i kremy, nie zauważysz zadowalających efektów, jeśli twoja twarz nie zostanie odpowiednio oczyszczona. A co to znaczy odpowiednio? Przede wszystkim dokładnie i dłużej niż przez 30 sekund. Mycie twarzy zawsze zaczynaj od… umycia rąk. Rano nałóż niewielką ilość produktu (emulsji, pianki bądź żelu) na wilgotne dłonie i delikatnie wmasuj w skórę kolistymi ruchami. Pamiętaj o okolicach linii włosów, żuchwy, szyi i uszu. Następnie spłucz wszystko letnią wodą – gorąca może podrażniać i przesuszać skórę. Na koniec wytrzyj twarz czystym ręcznikiem, bez pocierania, aby nie podrażnić skóry.
Wieczorem zaś wypróbuj dwuetapowego oczyszczania twarzy, polecanego przez wielu dermatologów. Pierwszy etap polega na użyciu preparatu olejowego (np. olejku do demakijażu czy płynu micelarnego), który skutecznie pozbędzie się makijażu, filtrów UV i sebum. Drugi krok to wybrany przez ciebie kosmetyk oczyszczający na bazie wody (emulsja, pianka lub żel), który usunie pozostałe zanieczyszczenia i resztki pierwszego produktu. Tu również pamiętaj o starannej aplikacji i wmasowywaniu substancji co najmniej przez minutę. Uwierz mi, to ci się opłaci!
Skoro już wiesz, na jakie kwestie techniczne zwracać uwagę, przejdźmy do konkretów – jaki żel do mycia twarzy wybrać? Zdecydowałam się na ranking żeli, ponieważ te produkty są najpopularniejsze, jednak na rynku znajdziesz także wiele emulsji i pianek, które pełnią tę samą funkcję. Bez względu na to, na który rodzaj produktu się zdecydujesz, pamiętaj o dwóch rzeczach.
Jeśli czytałaś tekst o tym, jak wybrać najlepszy krem nawilżający do twarzy, pewnie spodziewasz się, o czym mowa. Tak, chodzi o skład i dobranie produktu do typu cery.
Najlepsze żele do mycia twarzy nie mają w składzie silnych detergentów (SLS, SLES), alkoholu denaturowanego, parabenów, syntetycznych barwników i zapachów, triklosanu oraz formaldehydu. Dobry żel do mycia twarzy zawiera za to łagodne substancje myjące (np. Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate), składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, ceramidy), ekstrakty roślinne (np. aloes, rumianek, zielona herbata) i witaminy (np. witamina E, witamina B5).
Jak dobrać żel do mycia twarzy do typu cery?
Jeśli twoja skóra jest sucha lub wrażliwa, wymaga szczególnej delikatności i intensywnego nawilżenia. Wybieraj żele o kremowej, łagodnej formule, które nie powodują uczucia ściągnięcia (w tym przypadku świetnie sprawdzą się także produkty o konsystencji emulsji i pianki). W składzie warto szukać kwasu hialuronowego, ceramidów, naturalnych olejków (np. olej z awokado), pantenolu i alantoiny oraz hipoalergicznych formuł bez dodatków zapachowych i barwników.
Skóra mieszana wymaga równowagi – oczyszczenia strefy T (czoło, nos, broda), ale bez przesuszania policzków. Jeśli jesteś jej posiadaczką, wybieraj lekkie żele, które nie obciążają skóry. Szukaj składników regulujących wydzielanie sebum, takich jak niacynamid (witamina B3) czy cynk PCA, oraz działających odświeżająco i łagodząco: ekstrakty z ogórka, zielonej herbaty czy aloesu. Ważne, aby formuły nie pozostawiały tłustego filmu i jednocześnie nie wysuszały skóry.
Z kolei skóry tłusta i trądzikowa wymagają skutecznego oczyszczenia porów i działania antybakteryjnego, ale bez przesuszania i naruszania bariery ochronnej. W składzie żeli do tego typu cer warto szukać kwasu salicylowego (BHA), cynku, ekstraktu z drzewa herbacianego i składników łagodzących. Zwróć uwagę, żeby formuły nie zawierały alkoholu i silnych detergentów mogących przesuszyć skórę i nasilić łojotok.
Szukasz sprawdzonych produktów? Oto one: 10 dobrych żeli do mycia twarzy: do cery suchej i wrażliwej, do cery mieszanej i do cery trądzikowej (na zaskórniki i nie tylko). Mam nadzieję, że wśród nich znajdziesz swojego nowego ulubieńca.
Your Kaya, Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu
Delikatność i skuteczność w jednym! Ten bezzapachowy żel marki Your Kaya nie tylko dokładnie oczyszcza skórę i usuwa makijaż, lecz także koi, nawilża oraz chroni barierę hydrolipidową dzięki niacynamidowi i wąkrocie azjatyckiej. Jest bezpieczny nawet dla wrażliwych okolic oczu (nie szczypie!), a jego prosty i krótki skład pokochają także cery wrażliwe, atopowe i te, które szybko się podrażniają. Idealny na dobry początek i koniec dnia.
Mokosh, Odżywczo-nawilżający żel do mycia twarzy Figa
Apetyczny zapach figi i formuła pełna naturalnych składników pielęgnujących. Odżywczo-nawilżający żel od Mokosh delikatnie usuwa zanieczyszczenia, a fermentowany kompleks pięciu minerałów i ekstrakt z figi dogłębnie odżywiają, nawilżają i wygładzają skórę. Dodatkowo opuncja figowa łagodzi podrażnienia. Polecany dla spragnionej ukojenia cery.
Apis, Nawilżający żel do mycia twarzy z kwasem hialuronowym
Budżetowy hit o delikatnej konsystencji, który stanowi ulgę dla skóry suchej i/lub wrażliwej. Żel do mycia marki Apis skutecznie oczyszcza, nie powodując uczucia ściągnięcia. Kwas hialuronowy intensywnie nawilża, a d-pantenol oraz ekstrakty z aloesu i lukrecji łagodzą podrażnienia. Skóra po myciu jest promienna, świeża i wyraźnie bardziej wygładzona.
Hada Labo Tokyo, Kremowy żel oczyszczający do mycia twarzy
Kremowy żel oczyszczający od Hada Labo Tokyo to japońska perełka z dwoma rodzajami kwasu hialuronowego, które mają silne właściwości nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Ma kremową, bardzo łagodną formułę, która nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwej skóry. Regularnie stosowany przywraca cerze świeżość i blask.
Resibo, Rich Peach, Naturalny żel do mycia twarzy
Rich Peach od Resibo to obłędnie pachnący brzoskwinią naturalny, lekki żel, który skutecznie oczyszcza, nie wysuszając i nie podrażniając skóry. Jego formuła opiera się na ekstrakcie z miąższu owocu, który oczyszcza skórę, jednocześnie ją nawilżając (ale bez pozostawienia tłustego filmu) i odżywiając. Moim zdaniem to świetna propozycja na wiosnę i lato, która gwarantuje efekt świeżej cery.
Yope, Skinimally, Hydrożel myjący Smart Wash
Posiadaczki cer mieszanych powinny polubić się także z hydrożelem myjącym od marki Yope, która serią Skinimally obiecuje minimalizm w pielęgnacji. W związku z tym formuła żelu jest lekka i nie obciąża skóry, a jego regularne stosowanie pomaga utrzymać cerę w świetnej kondycji. Co ciekawe, produkt stopniowo złuszcza martwy naskórek, wspierając odnowę skóry i przywracając jej naturalną równowagę. W składzie znajdziesz m.in.: glukonolakton, kwas winowy i enzymy z kaktusa.
Vis Plantis, Enzymatyczny żel do mycia twarzy do skóry mieszanej
Enzymatyczny żel do mycia twarzy od Vis Plantis to kolejny produkt, który nie tylko usuwa zanieczyszczenia, lecz także delikatnie złuszcza martwy naskórek. Skóra po nim jest miękka i wygładzona, ale nie przesuszona. Żel widocznie zmniejsza pory i reguluje wydzielanie sebum. Jego skuteczne działanie to zasługa przede wszystkim enzymu z fig, kwasów AHA i kwasu glikolowego.
CeraVe, Żel myjący przeciw niedoskonałościom z kwasem salicylowym
Marka, której nie mogło zabraknąć w kontekście pielęgnacji twarzy. Jeśli borykasz się z niedoskonałościami, koniecznie sięgnij po żel z kwasem salicylowym od CeraVe. Składnik ten – tu w stężeniu 2-procentowym – wspomaga walkę z trądzikiem, poprawia wygląd skóry i redukuje nadmiar sebum (dzięki białej glince). W składzie znajdziesz też trzy kluczowe ceramidy, które odbudowuj barierę ochronną skóry, oraz kojący niacynamid. Formuła nie wysusza, jest bezzapachowa i hipoalergiczna (produkt może być także stosowany przez osoby o skórze wrażliwej).
Avène, Cleanance, Żel oczyszczający do cery tłustej i trądzikowej
Jednym z lepszych produktów do oczyszczania twarzy dla skóry tłustej lub trądzikowej jest żel oczyszczający z linii Cleanance od Avène. Pomaga skórze regulować nadprodukcję sebum, dzięki czemu ogranicza powstawanie niedoskonałości i trądziku. Dermokosmetyk, oprócz wody termalnej Avène, zawiera w składzie roślinny składnik aktywny z ostropestu plamistego o działaniu matującym, regulującym wydzielanie sebum i ograniczającym powstawanie zaskórników oraz powierzchniowo czynne składniki oczyszczające, umożliwiające skuteczne usunięcie zanieczyszczeń w sposób dostosowany do delikatnej, wrażliwej skóry.
EkoSynbiotyk, Ekosynbiotyk żel, Probiotyczny koncentrat do mycia twarzy, ciała i higieny intymnej
Ekosynbiotyk żel to zaś naturalny kosmetyk do mycia twarzy (lecz także ciała i okolic intymnych), który świetnie sprawdzi się u osób z problemami skórnymi (trądzik, AZS, alergie skórne itp.) Zawiera aż 13 szczepów dobroczynnych mikroorganizmów, które wspierają naturalny mikrobiom skóry i chronią ją przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, jak toksyny czy bakterie. W składzie znajdziesz też zioła i oleje roślinne poddane fermentacji – dzięki temu są lepiej przyswajane przez skórę. Żel wzmacnia barierę ochronną skóry i pomaga utrzymać jej zdrową równowagę.