Lato to nie tylko czas wypoczynku – to także moment, by nasycić się sztuką. Wystarczy tylko spakować walizkę. Jeśli szukasz pretekstu, by wyruszyć w drogę, oto siedem wystaw, które kuszą nie tylko wielkimi nazwiskami, ale też lokalizacjami samymi w sobie.
Tegoroczne lato to doskonały czas na wyjazdy, podczas których można połączyć zwiedzanie z kontaktem ze sztuką najwyższej próby. Najważniejsze muzea i galerie w Europie zapraszają na wyjątkowe wystawy – od ikonicznych dzieł Hockneya i Cézanne’a, przez energetyczne instalacje Niki de Saint Phalle, po olśniewającą biżuterię Cartier. To propozycje, które same w sobie są wystarczającym powodem, by zaplanować inspirującą podróż.
Fundacja Louis Vuitton przygotowała nie lada gratkę – największą w historii retrospektywę Davida Hockneya. Wystawa „David Hockney 25” obejmuje ponad 400 prac artysty tworzącego w Wielkiej Brytanii, USA i Francji. Wśród nich kultowy „A Bigger Splash”, hipnotyzujący „A Bigger Grand Canyon” złożony z 60 płócien, a także pejzaże i prace cyfrowe tworzone na iPadzie. Uzupełnieniem ekspozycji są scenografie operowe, które Hockney malował dla Pucciniego czy Wagnera. Wystawa czynna do 31 sierpnia w imponującym budynku zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego w Lasku Bulońskim w 16. dzielnicy Paryża.
Otwarty ponownie w ubiegłym roku po czterech latach renowacji Grand Palais zaprasza na wystawę, która wręcz emanuje energią. Wielobarwne, pop-artowe rzeźby Niki de Saint Phalle i kinetyczne instalacje Jeana Tinguely’ego tworzą spektakularny dialog sztuki i ruchu. To również hołd dla Pontusa Hulténa, wizjonera związanego z Centrum Pompidou. Ekspozycja otwarta do 4 stycznia.
W rodzinnym mieście artysty, Musée Granet prezentuje ponad 130 dzieł Cézanne’a – od impresjonistycznych szkiców po obrazy zapowiadające kubizm. Prawdziwa uczta dla wielbicieli sztuki z takimi perełkami jak „Gracze w karty” czy „Kąpiący się”. Wystawa potrwa do 12 października i stanowi część obchodów „Roku Cézanne’a”, obejmujących także odnowione dom rodzinny oraz pracownię artysty.
W Palazzo Barberini trwa ostatni etap wystawy „Caravaggio 2025”, gromadzącej 24 arcydzieła wypożyczone z całego świata. Nawet jeśli nie zdążysz przed zamknięciem 20 lipca, Rzym oferuje alternatywną trasę śladami mistrza w najważniejszych kościołach i galeriach, gdzie podziwiać można m.in. „Madonnę pielgrzymów”, „Nawrócenie św. Pawła” czy „Chłopca z koszem owoców”.
Victoria & Albert Museum zaprasza na ekskluzywną ekspozycję „Cartier: Style and History”, prezentującą ponad 350 olśniewających klejnotów. Od diamentów królowej Elżbiety II, przez biżuterię Wallis Simpson i Grace Kelly, po rubinowy naszyjnik Elizabeth Taylor – to prawdziwa lekcja stylu i historii mody. Wystawa czynna do 15 listopada.
Museo del Prado prezentuje monograficzną wystawę jednego z największych malarzy weneckich, Paolo Veronese. Obrazy wypożyczone z największych światowych galerii (m.in. Luwru, National Gallery, Uffizi) pozwalają prześledzić drogę artysty od monumentalnych kompozycji sakralnych po subtelne sceny mitologiczne. Czynna do 21 października.
Wenecja po raz 19. staje się stolicą światowej architektury. Biennale to nie tylko estetyczne doświadczenie. Tegoroczna edycja skupia się na relacji człowieka z naturą i sztuczną inteligencją. Nowatorskie projekty z całego świata stawiają pytania o przyszłość naszych miast, domów i stylu życia. Wystawa czynna do 23 listopada.
Artykuł opracowany na podstawie: M. Kuc, „Hockney, Cézanne, Niki de Saint Phalle i Cartier. Wakacyjne wystawy w Europie”, rp.pl [dostęp: 16.07.2025].