1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. Sztuka na wakacjach: 7 wystaw w Europie, dla których warto spakować walizkę

Sztuka na wakacjach: 7 wystaw w Europie, dla których warto spakować walizkę

Widok na instalację \
Widok na instalację "David Hockney 25", galerie 4 © David Hockney © Fondation Louis Vuitton / Marc Domage
Lato to nie tylko czas wypoczynku – to także moment, by nasycić się sztuką. Wystarczy tylko spakować walizkę. Jeśli szukasz pretekstu, by wyruszyć w drogę, oto siedem wystaw, które kuszą nie tylko wielkimi nazwiskami, ale też lokalizacjami samymi w sobie.

Spis treści:

  1. 1. David Hockney – malarska oda do koloru, Paryż
  2. 2. Niki de Saint Phalle i Jean Tinguely – duet, który porusza, Paryż
  3. 3. Paul Cézanne – powrót do źródeł, Aix-en-Provence
  4. 4. Caravaggio – w blasku i cieniu, Rzym
  5. 5. Cartier – historia luksusu, Londyn
  6. 6. Paolo Veronese – mistrz renesansowego splendoru, Madryt
  7. 7. Biennale Architektury – wizje przyszłości, Wenecja

Tegoroczne lato to doskonały czas na wyjazdy, podczas których można połączyć zwiedzanie z kontaktem ze sztuką najwyższej próby. Najważniejsze muzea i galerie w Europie zapraszają na wyjątkowe wystawy – od ikonicznych dzieł Hockneya i Cézanne’a, przez energetyczne instalacje Niki de Saint Phalle, po olśniewającą biżuterię Cartier. To propozycje, które same w sobie są wystarczającym powodem, by zaplanować inspirującą podróż.

1. David Hockney – malarska oda do koloru, Paryż

Fundacja Louis Vuitton przygotowała nie lada gratkę – największą w historii retrospektywę Davida Hockneya. Wystawa „David Hockney 25” obejmuje ponad 400 prac artysty tworzącego w Wielkiej Brytanii, USA i Francji. Wśród nich kultowy „A Bigger Splash”, hipnotyzujący „A Bigger Grand Canyon” złożony z 60 płócien, a także pejzaże i prace cyfrowe tworzone na iPadzie. Uzupełnieniem ekspozycji są scenografie operowe, które Hockney malował dla Pucciniego czy Wagnera. Wystawa czynna do 31 sierpnia w imponującym budynku zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego w Lasku Bulońskim w 16. dzielnicy Paryża.

2. Niki de Saint Phalle i Jean Tinguely – duet, który porusza, Paryż

Otwarty ponownie w ubiegłym roku po czterech latach renowacji Grand Palais zaprasza na wystawę, która wręcz emanuje energią. Wielobarwne, pop-artowe rzeźby Niki de Saint Phalle i kinetyczne instalacje Jeana Tinguely’ego tworzą spektakularny dialog sztuki i ruchu. To również hołd dla Pontusa Hulténa, wizjonera związanego z Centrum Pompidou. Ekspozycja otwarta do 4 stycznia.

3. Paul Cézanne – powrót do źródeł, Aix-en-Provence

W rodzinnym mieście artysty, Musée Granet prezentuje ponad 130 dzieł Cézanne’a – od impresjonistycznych szkiców po obrazy zapowiadające kubizm. Prawdziwa uczta dla wielbicieli sztuki z takimi perełkami jak „Gracze w karty” czy „Kąpiący się”. Wystawa potrwa do 12 października i stanowi część obchodów „Roku Cézanne’a”, obejmujących także odnowione dom rodzinny oraz pracownię artysty.

4. Caravaggio – w blasku i cieniu, Rzym

W Palazzo Barberini trwa ostatni etap wystawy „Caravaggio 2025”, gromadzącej 24 arcydzieła wypożyczone z całego świata. Nawet jeśli nie zdążysz przed zamknięciem 20 lipca, Rzym oferuje alternatywną trasę śladami mistrza w najważniejszych kościołach i galeriach, gdzie podziwiać można m.in. „Madonnę pielgrzymów”, „Nawrócenie św. Pawła” czy „Chłopca z koszem owoców”.

5. Cartier – historia luksusu, Londyn

Victoria & Albert Museum zaprasza na ekskluzywną ekspozycję „Cartier: Style and History”, prezentującą ponad 350 olśniewających klejnotów. Od diamentów królowej Elżbiety II, przez biżuterię Wallis Simpson i Grace Kelly, po rubinowy naszyjnik Elizabeth Taylor – to prawdziwa lekcja stylu i historii mody. Wystawa czynna do 15 listopada.

6. Paolo Veronese – mistrz renesansowego splendoru, Madryt

Museo del Prado prezentuje monograficzną wystawę jednego z największych malarzy weneckich, Paolo Veronese. Obrazy wypożyczone z największych światowych galerii (m.in. Luwru, National Gallery, Uffizi) pozwalają prześledzić drogę artysty od monumentalnych kompozycji sakralnych po subtelne sceny mitologiczne. Czynna do 21 października.

7. Biennale Architektury – wizje przyszłości, Wenecja

Wenecja po raz 19. staje się stolicą światowej architektury. Biennale to nie tylko estetyczne doświadczenie. Tegoroczna edycja skupia się na relacji człowieka z naturą i sztuczną inteligencją. Nowatorskie projekty z całego świata stawiają pytania o przyszłość naszych miast, domów i stylu życia. Wystawa czynna do 23 listopada.

Artykuł opracowany na podstawie: M. Kuc, „Hockney, Cézanne, Niki de Saint Phalle i Cartier. Wakacyjne wystawy w Europie”, rp.pl [dostęp: 16.07.2025].

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze