1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. Dzieła sztuki z 50 międzynarodowych galerii i przestrzeni artystycznych można zobaczyć w Warszawie. Do niedzieli trwa NADA Villa Warszawa 2025

Dzieła sztuki z 50 międzynarodowych galerii i przestrzeni artystycznych można zobaczyć w Warszawie. Do niedzieli trwa NADA Villa Warszawa 2025

(Fot. Michał Łukasik)
(Fot. Michał Łukasik)
Do niedzieli 25 maja we wnętrzach i ogrodzie zabytkowej neobarokowej Willi Gawrońskich w Alejach Ujazdowskich można zobaczyć prace ponad 80 artystek i artystów z całego świata: obrazy, instalacje przestrzenne, fotografie oraz wideo-art.

NADA Villa Warsaw już po raz drugi odbywa się w Warszawie z inicjatywy Michała Kaczyńskiego (Raster), Marty Kołakowskiej (Galeria LETO) i Joanny Witek-Lipki. Formuła tego czterodniowego wydarzenia opiera się na serii projektów Willi Raster, zainicjowanych po raz pierwszy w Warszawie w 2006 roku jako alternatywa dla targów sztuki i z sukcesem rozwijanych w kolejnych latach w Rejkiawiku, Toronto i Tokio.

NADA Villa Warsaw jest efektem współpracy z NADA, czyli New Art Dealers Alliance – organizacją artystyczną non-profit, której celem jest kultywowanie, wspieranie i promowanie nowych głosów w sztuce współczesnej. New Art Dealers Alliance zrzesza galerie z całego świata i to właśnie ona wyselekcjonowała uczestników tegorocznej edycji. W Willi Gawrońskich i otaczającym ją ogrodzie można obejrzeć dzieła sztuki z 50 międzynarodowych galerii i przestrzeni artystycznych z 24 miast i 15 krajów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by poznać sztukę, którą na co dzień można oglądać w Paryżu, Londynie czy Miami, ale także w Japonii, Wilnie, Słowenii, Gruzji oraz Litwie. Udział w NADA Villa Warsaw bierze m.in. GNYP Gallery, która ma siedziby w Antwerpii i Berlinie (gdzie niedawno prezentowano prace Wojciecha Fangora). Nie brakuje też galerii z Polski – jest ich aż 20, z Warszawy (m.in. LETO, BWA i Galeria Foksal) oraz Wrocławia (Galeria KRUPA). Niektórzy polscy artyści, m.in. Xawery Wolski, Nicolas Grospierre i Tatiana Wolska, stworzyli na tegoroczną edycję prace bezpośrednio odnoszące się do konkretnych przestrzeni Willi Gawrońskich.

NADA Villa Warsaw powstaje dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wystawa odbywa się w Willi Gawrońskich (Al. Ujazdowskie 23, Warszawa) w godzinach 12–19. Wstęp na nią jest bezpłatny.

W projekcie biorą udział:

(AV17)GALLERY (Wilno), acb Gallery (Budapeszt), BWA Warszawa (Warszawa), Britta Rettberg (Monachium), CH64 Gallery (Tbilisi), Christine König Galerie (Wiedeń), Coulisse Gallery (Sztokholm), Dawid Radziszewski (Warszawa), Dreamsong (Minneapolis), Dürst Britt & Mayhew (Haga), Foksal Gallery Foundation (Warszawa), Galerie Jocelyn Wolff (Paryż), Galerie Rolando Anselmi (Rzym), Galeria Le Guern (Warszawa), Galeria Monopol (Warszawa), Galeria Wschód (Warszawa), Gallery Artbeat (Tbilisi), Ginny on Frederick (Londyn), GNYP Gallery (Berlin i Antwerpia), Good Weather (Chicago i Little Rock), Gattopardo (Los Angeles), Gunia Nowik Gallery (Warszawa), Her Clique (Lizbona), Hollybush Gardens (Londyn), HOS (Warszawa), I DE V / l’étrangère (Londyn), Import Export (Warszawa), Jednostka (Warszawa), KRUPA (Wrocław), Lavender Opener Chair (Tokio), Leto (Warszawa), lokal_30 (Warszawa), Meno Niša (Wilno), Misako & Rosen (Tokio), Nguyen Wahed (Nowy Jork), Office Space Gallery (Cliffside Park), Polana Institute (Warszawa), Raster (Warszawa), Ravnikar (Lublana), Schwarz Contemporary (Berlin), Seven Sisters (Houston), Situations (Nowy Jork), Stereo (Warszawa), Superpositions (Praga), TBA (Warszawa), The Why Not Gallery (Tbilisi), Turnus (Warszawa), Voloshyn (Kijów i Miami), Waitingroom (Tokio), Whoispola (Warszawa).

Wystawie towarzyszą performanse i koncerty oraz oprowadzania w języku polskim i angielskim.

Więcej informacji TUTAJ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze