Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
26 grudnia 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Felieton Hanny Samson: Wieczne córeczki

Czy można mieć pięćdziesiąt lat i wciąż być małą dziewczynką? Są kobiety, które to potrafią! Idą przez życie ścieżką, na którą weszły w dzieciństwie, i dbają o to, żeby z niej nie zboczyć. A ścieżka wąska i wiedzie do depresji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jest ich kilka chyba w każdej grupie, którą prowadzę. Kobiety, które tkwią w pułapce dzieciństwa i nie wiedzą, że mogą dorosnąć. Uparcie realizują skrypt wdrukowany im przez rodziców, choć czują, że im nie służy. Chciałyby coś zmienić w swoim życiu, wprowadzić własne reguły, ale nie mogą sobie na to pozwolić… bo co na to mama? Pewnie nie byłaby zadowolona. A uczucia rodziców są dla nich ważniejsze od własnych, nawet jeśli nie ujawniają tego przed sobą.

„Skoro czymś dobrym jest reagowanie na ludzi, działanie w kontakcie z innymi i troska o czyjeś myśli i uczucia, a nie jej brak, bycie empatycznym i nieobojętnym wobec ich życia – to dlaczego egoizmem jest reagowanie na same siebie? – pytałam kobiety, przeciwstawiając logikę mojego pytania sile ich samopotępienia, gotowości zaprzeczenia samym sobie i zdrady samych siebie. – Dobre pytanie – słyszałam często w odpowiedzi”.

To fragment książki Carol Gilligan „Innym głosem. Teoria psychologiczna a rozwój kobiet”. Autorka bada specyfikę rozwoju kobiet, nie przykłada go do męskiego wzorca, co pozwala docenić kobiece nastawienie na relację i troskę o innych. A jednak to pytanie o ważność własnych uczuć pozostaje. W nieco prostszej formie ja także czasem zadaję je kobietom. I one również widzą tę sprzeczność logiczną, lecz zwykle wiele musi się wydarzyć, nim wyciągną z niej praktyczne wnioski.

Małgosia – 49 lat, dyrektorskie stanowisko w dużej firmie – przez całe życie była grzeczną dziewczynką. Już w dzieciństwie starała się, żeby wszyscy byli z niej zadowoleni. Najpierw przede wszystkim rodzice. Kłopot w tym, że oni byli zajęci własnymi sprawami i nie zwracali uwagi na jej starania. Małgosia ma poczucie, że ojciec jej w ogóle nie dostrzegał. Za to widział dzieci znajomych i chętnie opowiadał o ich sukcesach. Zawsze mieli lepsze stopnie od Małgosi, wygrywali olimpiady, umieli się zachować. Może ojciec w ten sposób chciał rozbudzać jej ambicję, a może był to wyraz jego bezmyślności. Tak czy siak, Małgosia się bardzo starała, żeby być taka jak dzieci znajomych.
W efekcie tych starań odnosiła nawet spore sukcesy, ale dzieci znajomych zawsze miały większe. Małgosia ciągle czuła, że nie jest dość dobra, że rozczarowuje ojca, że musi się bardziej starać.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI