1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Kwas bursztynowy to jeden z najbardziej pożądanych składników kosmetycznych. Dlaczego warto dodać go do swojej rutyny?

Kwas bursztynowy to jeden z najbardziej pożądanych składników kosmetycznych. Dlaczego warto dodać go do swojej rutyny?

Kwas bursztynowy oczyszcza pory, łagodzi skórę i zapewnia nawilżenie. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Kwas bursztynowy oczyszcza pory, łagodzi skórę i zapewnia nawilżenie. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Kwas bursztynowy to składnik kosmetyczny, o którym w świecie beauty właśnie robi się głośno i z pewnością utrzyma się to na dłużej. Jego dobroczynne właściwości na skórę można by bowiem wymieniać w nieskończoność. Docenią go przede wszystkim posiadaczki cery trądzikowej, ale również te z nas, którym zależy na nawilżeniu, rozjaśnieniu skóry i wygładzeniu zmarszczek. Warto poznać go bliżej i... pokochać już po pierwszych kilku zastosowaniach.

Spis treści:

  1. Kwas bursztynowy – właściwości
  2. Kwas bursztynowy – zastosowanie
  3. Kwas bursztynowy – skutki uboczne

Co to jest kwas bursztynowy (ang. succinic acid)? Zalicza się go do kwasów dikarboksylowych i jest wykorzystywany głównie w medycynie i branży kosmetycznej. Pochodzi z bursztynu lub trzciny cukrowej i pomimo tego, że nazwa tego składnika może to sugerować, kwas bursztynowy nie złuszcza skóry tak jak na przykład kwas glikolowy czy kwas salicylowy. Działanie kwasu bursztynowego jest nawilżające i łagodzące. Ma on też właściwości silnie nawilżające, podobne do kwasu hialuronowego czy azelainowego.

Czytaj także: Jakich kwasów można używać wiosną? Te 4 na pewno nie zrobią ci krzywdy i gruntownie odnowią cerę

Kwas bursztynowy – właściwości

Jego właściwości na skórę docenią przede wszystkim te z nas, które zmagają się z trądzikiem, ale też czują, że ich skóra potrzebuje porządnej dawki nawilżenia. Bowiem kwas bursztynowy oczyszcza pory, łagodzi skórę i zapewnia nawilżenie. Ekspertka ds. skóry i lekarka medycyny estetycznej dr Sophie Shotter na łamach „Womens Health” dodaje, że kwas ten pomaga przyspieszać odnowę komórkową, czyli poprawić funkcjonowanie komórek skóry i stymulować je. „Kwas bursztynowy jest także silnym przeciwutleniaczem, pomagającym przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu w skórze” – mówi. Oznacza to, że pomaga wizualnie „odmłodzić” skórę, dodając jej jędrności, oraz chronić ją i sprawiać, by wyglądała na rozpromienioną.

Dr Shotter dodaje też, że kwas bursztynowy pomaga kontrolować produkcję sebum i poziomu bakterii w skórze, czyli zapobiegać wypryskom. Jest zatem skutecznym składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, który pomaga hamować rozwój niepożądanych bakterii. Świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju wypryski, zaskórniki, zmiany zapalne i pomoże w walce z trądzikiem, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. I choć przeciwzapalne właściwości kwasu bursztynowego istotnie kontrolują wytwarzanie sebum, nie wpływa to na jego właściwości nawilżające. Dodatkowo sprawdza się nawet u posiadaczek i posiadaczy skóry wrażliwej.

Kwas bursztynowy – zastosowanie

W jaki sposób stosować kwas bursztynowy w swojej codziennej pielęgnacji? W kosmetykach kwas bursztynowy najczęściej występuje jako składnik serum lub lekkich kremów. Najczęściej tego typu produkty powinno nakładać się na skórę w pierwszej kolejności, przed cięższymi kremami, ponieważ cząsteczka kwasu bursztynowego jest na tyle mała, że może nie przeniknąć przez cięższe formuły. Można go stosować kilka razy w tygodniu. Kwas bursztynowy znajduje zastosowanie zarówno na dzień, jak i na noc. Warto jednak w pierwszej kolejności postępować zgodnie ze wskazówkami z etykiety danego produktu, szczególnie jeśli jest to produkt przeciwtrądzikowy. Wyłącznie regularne stosowanie kwasu bursztynowego pozwala osiągnąć wspomniane wyżej efekty.

Kwas bursztynowy – mezoterapia

Świetne właściwości, a co za tym idzie coraz bardziej popularne stosowanie kwasu bursztynowego na twarz sprawiły, że zaczęto go wykorzystywać również w gabinetach kosmetycznych. Najczęstszym zabiegiem wykonywanym z zastosowaniem kwasu bursztynowego jest mezoterapia. To kuracja, która kierowana jest do wszystkich, którzy zauważyli pierwsze oznaki starzenia na skórze i chcą, by ich twarz nabrała blasku i młodzieńczego wyglądu.

W mezoterapii kwas bursztynowy wykorzystuje się najczęściej w połączeniu z kwasem hialuronowym. Kuracja polega na wprowadzaniu pod skórę bezpiecznego roztworu, który odżywia i nawilża ją od środka, dając efekt wygładzania drobnych zmarszczek, rozjaśnienia cery i nawilżenia. Zabieg działa drenująco i stymuluje krążenie skóry, dzięki czemu ta wygląda młodziej i bardziej promiennie. Unikalne połączenie kwasu bursztynowego i hialuronowego oraz ich niezrównane właściwości sprawiają dodatkowo, że zabieg może przynieść pożądane efekty posiadaczom i posiadaczkom cery trądzikowej. Mezoterapia kwasem bursztynowym najczęściej wykonywana jest w seriach – dla uzyskania pożądanych efektów zaleca się minimum trzy zabiegi.

Kwas bursztynowy – tabletki

Z kolei jako suplement diety kwas bursztynowy wykazuje pozytywne działanie na metabolizm i poprawia odporność organizmu. Jest też naturalnym przeciwutleniaczem i wykazuje właściwości detoksykujące. Należy jednak pamiętać, że suplementacja kwasem bursztynowym powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem.

Kwas bursztynowy – skutki uboczne

Bezapelacyjnie jedną z najlepszych cech kwasu bursztynowego jest to, że nie wchodzi w negatywne reakcje z większością składników do pielęgnacji skóry i stwarza niewielkie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Potwierdza to dr Sophie Shotter mówiąc, że „to składnik dobrze tolerowany”. Zaleca jednak, by posiadaczki i posiadacze skóry wrażliwej wprowadzali go stopniowo, tak by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek skórnych zmian. Nie powinno się do także łączyć z innymi silnymi substancjami aktywnymi w ramach jednego programu. Warto stosować kwas bursztynowy zamiast tego razem ze składnikami takimi jak kwas hialuronowy w celu nawilżenia bariery skóry.

Źródło: Amelia Bell, 5 ways succinic acid can boost your skin - and the best formulas for the job, womenshealthmag.com [dostęp: 30.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze