Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Muzeum Narodowe w Warszawie na Boże Narodzenie

Muzeum Narodowe w Warszawie
22 grudnia 2015 in Kultura by redakcja
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl spotkań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i postacią św. Mikołaja. Świąteczny program potrwa do 6 stycznia 2016. Oto kilka wybranych wydarzeń.

26 grudnia / sobota,  godz. 12.00
Świąteczne obrazy – warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
W jaki sposób przedstawiano Boże Narodzenie? Kim naprawdę był święty Mikołaj? Opowieść o świątecznych scenach znajdujących się w muzealnych galeriach.

27 grudnia / niedziela, godz. 12.00
Na tropie… Bożego Narodzenia – warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat z opiekunami
Wspólnie rozwiązywanie świątecznych łamigłówek i opowieści o bożonarodzeniowych przedstawieniach, tradycjach i zwyczajach na podstawie eksponatów znajdujących się w muzeum.

30 grudnia / środa, godz. 
12.00
Prawdziwa historia św. Mikołaja – warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano? Wycieczka szlakiem obrazów i rzeźb ukazujących historię Bożego Narodzenia, a na koniec wspólne świąteczne prace plastyczne.

30 grudnia/ środa, godz.16.00
Ikonografia Bożego Narodzenia – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych.
Wiele średniowiecznych przedstawień podejmujących temat Bożego Narodzenia łączy podobny schemat i powtarzające się elementy, ale są też różnice. Spotkanie będzie poświęcone inspiracjom twórców ikonografii Bożego Narodzenia. Czy były nimi Ewangelie, apokryfy, a może wizje średniowiecznych mistyków?

5 stycznia / wtorek, godz. 14.30
Mędrcy świata, monarchowie – wykład dla młodzieży i dorosłych
Bogate, orientalne stroje Trzech Królów i kosztowne dary przez nich przyniesione były w wyrafinowany sposób przedstawiane przez artystów. Monarchom towarzyszyły także liczne orszaki strojnych dworzan i egzotyczne zwierzęta. Jednak efektowna forma to nie wszystko – ważniejsze było teologiczne znaczenie sceny pokłonu Mędrców.

6 stycznia 2015 / środa, godz. 12.00
Mędrcy świata, monarchowie – warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
W jaki sposób artyści wyobrażali sobie Mędrców, o których Biblia wspomina tylko, że przybyli ze Wschodu i ofiarowali dary małemu Jezusowi. Czy na pewno było ich trzech, czy byli to magowie, królowie, a może uczeni? Jakie dary przywieźli?

6 stycznia 2015 / środa, godz. 16.00
Śladem Gwiazdy Betlejemskiej – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych
Bogate, orientalne stroje Mędrców i kosztowne dary przez nich przyniesione były często w wyrafinowany sposób przedstawiane przez artystów. Jednak efektowna forma to nie wszystko – ważniejsze jest teologiczne znaczenie sceny objawienia Boga i nadejścia Mesjasza. Podczas spotkania w galerii omówiona zostanie ikonografia sceny Pokłonu Trzech Króli.

Szczegółowy program oraz informacje na temat udziału tutaj

 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI