Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Poczucie własnej wartości
123rf.com
6 lipca 2012 in Zrozumieć siebie by redakcja-2

Jak podnieść samoocenę? – 10 ważnych punktów

Gdy pracujemy nad samooceną, odpowiadamy sobie na pytania: „Kim jestem?”, „Jak się z tym czuję?”. Niska samoocena oznacza negatywną ocenę siebie i płynące z tego złe samopoczucie. Jak to zmienić?

Strefa zakupów

Źle się oceniamy zazwyczaj wtedy, gdy zraniona została nasza wrażliwość. Ktoś nas skrytykował, obraził, zawstydził, przestraszył, obwinił. I teraz my, w sposób często podświadomy, cały czas źle się z tym czujemy, bo cudzą opinię, czyjeś emocje wzięliśmy za własne. Teraz działamy jak automat, odtwarzając dawne sytuacje, bo wyparte emocje domagają się uwolnienia. Jeśli tego nie podejmiemy, zachowujemy się autodestrukcyjnie. Praca nad stłumionymi emocjami wymaga ukierunkowanej pracy wewnętrznej, często potrzebna jest pomoc psychoterapeuty. Co można zrobić samemu?

1. Bądź świadomy swoich emocji i nastrojów. Zidentyfikuj swoje lęki, smutki, gniew.

2. Opiekuj się sobą. Rób to, co dla ciebie dobre. Jeśli czujesz, że potrzebne jest ci na przykład towarzystwo ludzi, wyjdź do nich. Jeśli dokucza ci nadwaga, zajmij się swoją dietą. Jeśli boisz się czegoś, sprawdź dlaczego tak się dzieje i podejmij wyzwanie.

3. Zidentyfikuj wyzwalacze niskiej samooceny. Zastanów się kto i kiedy skrytykował cię i przypomnij sobie jak cię to zabolało. Następnie odpowiedź sobie na pytanie, jakie dzisiaj ponosisz tego konsekwencje. Czego nie robisz, czego się nie podejmujesz z tego powodu?

Strony: 1 2


3 Responses to Jak podnieść samoocenę? – 10 ważnych punktów

 1. Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w życiu każdego z nas. Wymienione w artykule punkty są bardzo interesującym sposobem na jej utrzymanie. Też o tym kiedyś pisałem u siebie, z tym, że ograniczyłem się do 7 sposobów:
  1. Rób to, co kochasz
  2. Afirmuj własne myśli
  3. Uwierz w siebie
  4. Porównywanie z innymi
  5. Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności
  6. Skoncentruj myśli na swoich celach
  7. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi

  Myślę, że to w zupełności wystarczy.

 2. zocha said: On 28 lipca 2012

  Bardzo dobry artykul. Nic dodac nic ujac. Jak podnioslam wlasna samoocene? Nauczylam sie mowic „nie”, przestalam sie przejmowac „co powiedza ludzie”, robie w pierwszej kolejnosci to co jest dla mnie dobre i mnie cieszy, pozytywnie mysle nawet w sytuacjach malo przyjemnych.Gdy cos mnie przykrego spotyka zadaje sobie swoje kluczowe pytanie „czy to jest naprawde moj problem”. Okazalo sie, ze wszelkie reklamacje to problemy innych ludzi, oni sa nieszczesliwi albo poprotu glupi. Na ile moglam pozbylam sie z kregu swoich znajomych ludzi mi niezyczliwych, ktorzy dla podniesienia swojego chorego ego pomniejszali wszystko to co bylo dla mnie wazne. Wole miec 1 a dobrego pozytywnie myslacego przyjaciela niz tuzin osob, ktorych moje dobro jest ostatnim czego by sobie zyczyli. Wszystko to wymaga czasu, dyscypliny i wewnetrzej sily. Mozna tego dokonac tylko trzeba chciec. Nikt przeciez za nas tego nie zrobi jedynie prawdziwi przyjaciele troche pomoga. Wiec wszystkim -nie dajmy sie nikomu i niczemu.

 3. Dodałbym do tego jeszcze: „opieraj swoją samoocenę na faktach”. :)

  Bardzo fajny artykuł. Dla zainteresowanych polecam jeszcze ten: http://michalpasterski.pl/2013/01/samoocena/

POLECANE KSIĄŻKI

Przeczytaj poprzedni wpis:
www.lynnhershman.com
Kto ty jesteś, Lynn Hershman Leeson?

Co wiemy o Robercie Baltimore? Z zachowanych dokumentów wyłania się obraz białej kobiety wyznania żydowskiego. W latach 1974–78 żyła w San Francisco. W chwili przeprowadzki...

Zamknij