Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
3 maja 2016 in Seks by Joanna Godecka

15 symptomów toksycznej relacji

Na świecie znowu wiosna, przybywa nam energii i ochoty na nawiązywanie nowych znajomości. Dla wielu osób może to być naprawdę piękny czas, dla singli szansa na nowy rozdział w życiu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jednak nie wszystkie relacje przynoszą nam oczekiwane szczęście. Czasem zdarza się, że radosna perspektywa zamienia się w koszmar. To jednak nie staje się nagle. Warto wiedzieć, jak rozpoznać symptomy, świadczące o tym, że związek może okazać się toksyczny.

Oto historia Beaty, 36-letniej właścicielki salonu kosmetycznego
– Teraz wiem. Przegapiłam wiele sygnałów mówiących o tym, że w naszej relacji coś nie gra. Mam o to do siebie żal. Oszczędziłabym sobie wiele nieprzespanych nocy.

Od czego to wszystko się zaczęło?
– Od telefonów o dziwnej porze, żeby sprawdzić, czy jestem sama, od czekania pod moim salonem w ukryciu i pojawiania się znienacka, od przepytywania, gdzie, po co, z kim – wspomina Beata. – Brałam to za miłość, za tęsknotę. Osoby, które próbowały uświadomić mi, że Paweł jest zbyt zaborczy, zbywałam uśmiechem. Nie znają prawdziwej miłości – myślałam. Zakładałam też, że kiedy będziemy razem dłużej, on przekona się, że nie ma sensu być zazdrosnym, że zacznie mi ufać. Nie miałam racji. Romantyk, bo tak o nim myślałam, okazał się zazdrośnikiem, tyranem, a nawet prześladowcą. Musiał znać wszystkie moje plany, a kiedy robiłam coś bez konsultacji z nim, nie krył złości. Podsłuchiwał moje rozmowy, odcinał mnie od każdego, kto w jego mniemaniu miał na mnie zły wpływ. Jaki? Ot, choćby taki, że lubił spędzać czas w moim towarzystwie bez Pawła. Nie pomagały rozmowy.
Po kilku miesiącach poczułam, że nie chcę i nie umiem tak żyć. Wyjaśniłam mu, że inaczej wyobrażam sobie związek, że zasługuję na zaufanie itp. Reakcja Pawła? Złość, krzyki, obelgi… Nie chcę nawet do tego wracać. Zdecydowałam się na zerwanie, ale koszmar dopiero się zaczął. Telefony głuche lub z pogróżkami, obraźliwe SMS-y, niejednokrotnie czułam się też śledzona. Zaczęłam się bać, bo nie wiedziałam, do czego jest zdolny. Wsparli mnie przyjaciele i rodzina, zabrałam dowody na to, że jestem nękana i złożyłam pozew o sądowy zakaz zbliżania. Dopiero wtedy odpuścił, ale muszę przyznać, że wieczorami nadal oglądam się przez ramię. Tak właśnie zakończyły się moje marzenia o miłości – kończy ze smutkiem Beata.

Historia ta jest bardzo pouczająca. Jak widać, nie warto tłumaczyć cudzych zachowań, które przekraczają naszą sferę komfortu. Zazwyczaj zapowiadają one eskalację.

15 symptomów, które powinny cię zaniepokoić
1. Nieuzasadniona zazdrośćBez względu na to, czy jest jakaś racjonalna przyczyna, partner/partnerka manifestuje swoją zaborczość.
2. Kontrola. Wypytuje cię o każdą sekundę spędzoną z daleka od niej/niego. Chce znać wszystkie twoje plany i pilnuje, aby nic w twoim życiu nie działo się bez jej/jego wiedzy i udziału.
3. Przemoc psychiczna lub fizyczna. Wywiera na ciebie presję psychiczną lub fizyczną. Zmusza się do określonych zachowań, posługując się manipulacją lub wykorzystując przewagę fizyczną.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI