Odkrywamy zawody: artysta rzeźbiarz

fot. Natalia Gruba

– Bycie artystą to nie zawód, to całe życie. Z tym się trzeba urodzić. To trudna droga, bardzo kręta, wyboista i indywidualna. To nie praca na etacie, to ciągła walka z samym sobą. Nieraz cenę za to płaci rodzina. Moje dzieci dopiero po latach mi powiedziały, że byłam złą matką, że rzeźby były ważniejsze od nich – mówi Łucja Włodek-Jabłońska, magister sztuki, rzeźbiarka.
Nie można przejść obojętnie obok jej domu. Jej ogród różni się od pozostałych, bo tutaj wśród kolorowych kwiatów i zieleni główną rolę odgrywają rzeźby. Uwagę zwracają mitologiczne postaci, ptaki i dzieci wykonane z ceramiki. Z daleka widać, że mieszka tu ktoś wyjątkowy.

fot. Natalia Gruba
fot. Natalia Gruba

Ledwie zdążyłam przejść przez furtkę, a u moich stóp pojawiły się trzy wesołe yorki, które swoim szczekaniem oznajmiły przybycie gościa. Za sprawą tak energicznego powitania przez psiaki, w drzwiach stanęła bohaterka mojego dnia – Łucja. Jak przystało na artystyczną duszę: w uszach duże kolczyki, na szyi rubinowy, ceramiczny krzyżyk (jak się okaże – jej dzieło). Włosy blond, związane w kucyk. Przyjęła mnie z uśmiechem na werandzie, bo w domu było zbyt ciemno. –Tylko światło jest mnie w stanie pobudzić do życia i tworzenia. Na starość zaczynam je szczególnie doceniać, a mam już ponad 70 lat – mówi artystka. Pogoda faktycznie była piękna, kawa stała na stole, więc można było swobodnie zacząć rozmowę.

– Po wojnie nie było zabawek, ja przynajmniej nie miałam. Jako dziecko bawiłam się nad stawkiem i to tam po raz pierwszy miałam glinę w ręku. Na początku była to zabawa, a potem stało się to moim sensem życia, wyrażania siebie. Tym bardziej, że już jako kilkulatka, w szkole podstawowej brałam udział w Wystawie Twórców Ludowych w Poznaniu, gdzie zdobyłam raz pierwsze, a raz trzecie miejsce. Potem było Liceum w Jarocinie i studia artystyczne, chociaż nie sądziłam, że będę twórczo pracować. Na początku tak było, bo wyszłam za mąż za leśnika i mieszkaliśmy w różnych leśniczówkach pod Toruniem. Nie miałam stałego miejsca do pracy, a po drodze na świat przyszły dzieci i ciężko było pogodzić te wszystkie obowiązki. Dopiero jak przeprowadziliśmy się do Słupska rozpoczęła się moja artystyczna droga, tu mnie zauważono. Dużo prac zrobiłam – podkreśla rzeźbiarka.

fot. Natalia Gruba
fot. Natalia Gruba

Łucja Włodek – Jabłońska jest uznawana za jedną z ciekawszych osobowości artystycznych Pomorza. Specjalizuje się w dziedzinie rzeźby ceramicznej. Ma na swoim koncie wiele wystaw, a jej prace można oglądać w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą. Jest autorką rzeźb zarówno niewielkich rozmiarów jak i tych monumentalnych. Rzeźbiła właściwie w każdym materiale, zaczynając od sztucznego kamienia, przez piaskowiec, kończąc na marmurze czy granicie. Jej rzeźby parkowe oraz pomniki znajdują się m.in. w Słupsku, Sławnie i Jarocinie.