Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. Natalia Gruba
fot. Natalia Gruba
13 września 2016 in Kultura by Natalia Gruba

Odkrywamy zawody: artysta rzeźbiarz

- Bycie artystą to nie zawód, to całe życie. Z tym się trzeba urodzić. To trudna droga, bardzo kręta, wyboista i indywidualna. To nie praca na etacie, to ciągła walka z samym sobą. Nieraz cenę za to płaci rodzina. Moje dzieci dopiero po latach mi powiedziały, że byłam złą matką, że rzeźby były ważniejsze od nich - mówi Łucja Włodek-Jabłońska, magister sztuki, rzeźbiarka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nie można przejść obojętnie obok jej domu. Jej ogród różni się od pozostałych, bo tutaj wśród kolorowych kwiatów i zieleni główną rolę odgrywają rzeźby. Uwagę zwracają mitologiczne postaci, ptaki i dzieci wykonane z ceramiki. Z daleka widać, że mieszka tu ktoś wyjątkowy.

fot. Natalia Gruba

fot. Natalia Gruba

Ledwie zdążyłam przejść przez furtkę, a u moich stóp pojawiły się trzy wesołe yorki, które swoim szczekaniem oznajmiły przybycie gościa. Za sprawą tak energicznego powitania przez psiaki, w drzwiach stanęła bohaterka mojego dnia – Łucja. Jak przystało na artystyczną duszę: w uszach duże kolczyki, na szyi rubinowy, ceramiczny krzyżyk (jak się okaże – jej dzieło). Włosy blond, związane w kucyk. Przyjęła mnie z uśmiechem na werandzie, bo w domu było zbyt ciemno. –Tylko światło jest mnie w stanie pobudzić do życia i tworzenia. Na starość zaczynam je szczególnie doceniać, a mam już ponad 70 lat – mówi artystka. Pogoda faktycznie była piękna, kawa stała na stole, więc można było swobodnie zacząć rozmowę.

– Po wojnie nie było zabawek, ja przynajmniej nie miałam. Jako dziecko bawiłam się nad stawkiem i to tam po raz pierwszy miałam glinę w ręku. Na początku była to zabawa, a potem stało się to moim sensem życia, wyrażania siebie. Tym bardziej, że już jako kilkulatka, w szkole podstawowej brałam udział w Wystawie Twórców Ludowych w Poznaniu, gdzie zdobyłam raz pierwsze, a raz trzecie miejsce. Potem było Liceum w Jarocinie i studia artystyczne, chociaż nie sądziłam, że będę twórczo pracować. Na początku tak było, bo wyszłam za mąż za leśnika i mieszkaliśmy w różnych leśniczówkach pod Toruniem. Nie miałam stałego miejsca do pracy, a po drodze na świat przyszły dzieci i ciężko było pogodzić te wszystkie obowiązki. Dopiero jak przeprowadziliśmy się do Słupska rozpoczęła się moja artystyczna droga, tu mnie zauważono. Dużo prac zrobiłam – podkreśla rzeźbiarka.

fot. Natalia Gruba

fot. Natalia Gruba

Łucja Włodek – Jabłońska jest uznawana za jedną z ciekawszych osobowości artystycznych Pomorza. Specjalizuje się w dziedzinie rzeźby ceramicznej. Ma na swoim koncie wiele wystaw, a jej prace można oglądać w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą. Jest autorką rzeźb zarówno niewielkich rozmiarów jak i tych monumentalnych. Rzeźbiła właściwie w każdym materiale, zaczynając od sztucznego kamienia, przez piaskowiec, kończąc na marmurze czy granicie. Jej rzeźby parkowe oraz pomniki znajdują się m.in. w Słupsku, Sławnie i Jarocinie. 

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI