Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Odkrywamy zawody: artysta rzeźbiarz

fot. Natalia Gruba
13 września 2016 in Kultura by Natalia Gruba
- Bycie artystą to nie zawód, to całe życie. Z tym się trzeba urodzić. To trudna droga, bardzo kręta, wyboista i indywidualna. To nie praca na etacie, to ciągła walka z samym sobą. Nieraz cenę za to płaci rodzina. Moje dzieci dopiero po latach mi powiedziały, że byłam złą matką, że rzeźby były ważniejsze od nich - mówi Łucja Włodek-Jabłońska, magister sztuki, rzeźbiarka.

Nie można przejść obojętnie obok jej domu. Jej ogród różni się od pozostałych, bo tutaj wśród kolorowych kwiatów i zieleni główną rolę odgrywają rzeźby. Uwagę zwracają mitologiczne postaci, ptaki i dzieci wykonane z ceramiki. Z daleka widać, że mieszka tu ktoś wyjątkowy.

fot. Natalia Gruba

fot. Natalia Gruba

Ledwie zdążyłam przejść przez furtkę, a u moich stóp pojawiły się trzy wesołe yorki, które swoim szczekaniem oznajmiły przybycie gościa. Za sprawą tak energicznego powitania przez psiaki, w drzwiach stanęła bohaterka mojego dnia – Łucja. Jak przystało na artystyczną duszę: w uszach duże kolczyki, na szyi rubinowy, ceramiczny krzyżyk (jak się okaże – jej dzieło). Włosy blond, związane w kucyk. Przyjęła mnie z uśmiechem na werandzie, bo w domu było zbyt ciemno. –Tylko światło jest mnie w stanie pobudzić do życia i tworzenia. Na starość zaczynam je szczególnie doceniać, a mam już ponad 70 lat – mówi artystka. Pogoda faktycznie była piękna, kawa stała na stole, więc można było swobodnie zacząć rozmowę.

– Po wojnie nie było zabawek, ja przynajmniej nie miałam. Jako dziecko bawiłam się nad stawkiem i to tam po raz pierwszy miałam glinę w ręku. Na początku była to zabawa, a potem stało się to moim sensem życia, wyrażania siebie. Tym bardziej, że już jako kilkulatka, w szkole podstawowej brałam udział w Wystawie Twórców Ludowych w Poznaniu, gdzie zdobyłam raz pierwsze, a raz trzecie miejsce. Potem było Liceum w Jarocinie i studia artystyczne, chociaż nie sądziłam, że będę twórczo pracować. Na początku tak było, bo wyszłam za mąż za leśnika i mieszkaliśmy w różnych leśniczówkach pod Toruniem. Nie miałam stałego miejsca do pracy, a po drodze na świat przyszły dzieci i ciężko było pogodzić te wszystkie obowiązki. Dopiero jak przeprowadziliśmy się do Słupska rozpoczęła się moja artystyczna droga, tu mnie zauważono. Dużo prac zrobiłam – podkreśla rzeźbiarka.

fot. Natalia Gruba

fot. Natalia Gruba

Łucja Włodek – Jabłońska jest uznawana za jedną z ciekawszych osobowości artystycznych Pomorza. Specjalizuje się w dziedzinie rzeźby ceramicznej. Ma na swoim koncie wiele wystaw, a jej prace można oglądać w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą. Jest autorką rzeźb zarówno niewielkich rozmiarów jak i tych monumentalnych. Rzeźbiła właściwie w każdym materiale, zaczynając od sztucznego kamienia, przez piaskowiec, kończąc na marmurze czy granicie. Jej rzeźby parkowe oraz pomniki znajdują się m.in. w Słupsku, Sławnie i Jarocinie. 

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI