„Pieniądze”. Ksiądz Jacek Wiosna Stryczek

Wydawnictwo Literackie

Ksiądz Jacek Wiosna Stryczek – ten, który odpowiada za „Szlachetną paczkę” – stara się oswoić temat zarabiania, bogacenia się i dzielenia się majątkiem z potrzebującymi. Nie wierzysz, że duchowny może być skutecznym doradcą finansowym? Uwierz. Co ci szkodzi?

Wydawnictwo Literackie

reklama

Jeśli martwi cię stan twojego konta, przeczytaj tę książkę. Pomoże ci złapać dystans i spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. A jeśli dobrze pójdzie, nawet zdobyć lepszą (lub jakąkolwiek) pracę, spłacić długi, kupić dom i zaodoptować sierotę z Kambodży. Czy jakie tam masz cele…

– Pieniądz ma w sobie niezwykłą moc weryfikacji i dlatego – w Ewangelii, w nauce Jezusa – odgrywa tak istotną rolę – pisze ksiądz Stryczek. – Nie jest nieważny ani zły sam w sobie. Kształtuje i wystawia człowieka na próbę. Czyni go gotowym do podejmowania większych wyzwań.

Żeby jednak dobrze nas do tych wyzwań przygotował, trzeba mieć z nim dobre relacje. Przestać się go bać, ale też nie ekscytować się za bardzo jego obecnością. Nie gromadzić bez sensu, ale też nie rozdawać na prawo i lewo, zwłaszcza tym, których nasze prezenty mogą zdemoralizować. Warto dobrze inwestować, ale też – od czasu do czasu – zafundować sobie świadomą ascezę. I posłać kartę kredytową na urlop. No i przestać się tak strasznie martwić pieniędzmi.

„Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu”, ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Wydawnictwo Literackie 2015, s.232