Cukierek albo psikus!

Zbliża się najstraszniejsza noc w roku – wieczór pełen grozy, ale i szalonej zabawy! 31 października na ulice wylegną wampiry, upiory, zjawy i wszelkiej maści straszydła. Może też się zdarzyć, że do naszych drzwi zapukają dzieci przebrane za urocze potworki, krzycząc: „Cukierek albo psikus!”.
Święto Halloween, kiedyś znane jedynie z amerykańskich filmów, wdarło się szturmem do Polski kilka lat temu i na stałe zagościło w naszym kalendarzu. Polacy coraz chętniej przebierają się z tej okazji za upiory i czarownice, bawią się w klubach lub biorą udział w kinowych maratonach z horrorami. Wonga.com, firma oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, w ramach kampanii „Ważne momenty w życiu” zbadała, co Polacy myślą o Halloween, za co planują się przebrać oraz ile pieniędzy przeznaczą na halloweenowy strój.

reklama

Dla dzieci czy dla dorosłych?

Mimo że Halloween nie jest tradycyjnie polskim świętem, to wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Ipsos na zlecenie wonga.com pokazują, że Polacy je zaakceptowali. Prawie większość badanych (47%) uważa, że Halloween stało się częścią polskiej kultury. Dla ponad połowy Polaków Halloween to okazja do dobrej zabawy – i to nie tylko dla dzieci (38% ankietowanych). Jednak tylko 17% z nas planuje wziąć w tym roku udział w halloweenowej zabawie. 68% respondentów uważa, że Halloween to świetna okazja do przebrania się, a jedna czwarta z nas twierdzi, że to dobry pretekst do zabawy do białego rana. Nie zapominamy również o najmłodszych. Zwyczaj chodzenia od domu do domu i proszenia o cukierki jest coraz bardziej znany Polakom – aż 69% z nas wie, że w trakcie Halloween przebrane dzieci obdarowywane są słodyczami. Ciekawe ilu z nas podaruje najmłodszym cukierki z obawy przed psikusem?

Wampir, czarownica czy Pszczółka Maja?

Przygotowanie odpowiedniego stroju na halloweenową zabawę nie jest trudne. Kostium można zrobić samodzielnie, wypożyczyć albo kupić w jednym ze sklepów z przebraniami. Trzeba mieć jedynie dobry pomysł. Co roku amerykańskie media publikują rankingi najpopularniejszych przebrań, opisują obowiązujące trendy i zmieniające się mody. Wybór jest nieskończony – można przebrać się za postacie z filmu grozy, gwiazdę muzyki lub kina, postać z kreskówki albo gry komputerowej. A jaki strój Polacy wybierają najczęściej? Badani najchętniej przebraliby się za czarownicę (21%) lub wampira (19%). Nieco mniej popularnymi przebraniami są: postać z horroru (10%), duch (9%), zombie (6%) oraz diabeł (5%). Najmniej chętnie przebieramy się za ulubioną postać z kreskówki, np. za Pszczółkę Maję czy Czerwonego Kapturka (4%). Największym jednak zaskoczeniem jest liczba osób, która na zabawę z okazji Halloween nie planuje żadnego kostiumu na Halloween – aż jedna piąta z nas nie planuje w ogóle się przebierać.

Wydatki na strój

Kiedy już znajdziemy pomysł na przebranie, pozostaje tylko je przygotować, kupić albo wypożyczyć. Wiąże się to zazwyczaj z kosztami. Wyniki badania pokazują, że Polacy nie planują wydawać wiele na kostium z okazji Halloween. Aż 49% z nas nie zamierza na ten cel przeznaczyć więcej niż 100 zł . Wiemy, że można dobrze wyglądać małym kosztem – liczy się przecież pomysłowość! Zaskakujący jest mały odsetek osób, które nie planują wydawać na halloweenowy kostium ani złotówki – jedynie 6% z nas chce zrobić strój samodzielnie z rzeczy, które już posiada lub też pożyczyć gotowe przebranie od znajomych.

Razem czy osobno?

Czasami dobry pomysł na przebranie z okazji Halloween nie wystarczy. Co zrobić, gdy na imprezę w klubie wybieramy się z osobą towarzyszącą albo w większej grupie? Może się okazać, że strój ukochanego Batmana nie pasuje do kostiumu czarownicy, który wybrała partnerka. Wyniki badania pokazują, że Polacy są w tej kwestii bardzo elastyczni. Przebranie wybieramy w zależności od tego, z kim planujemy bawić się w tę straszną noc – znacząca większość badanych uważa, że najlepszy strój to ten wymyślony samodzielnie. Dla 68% respondentów ważne jest, żeby przebranie pasowało do stroju towarzysza. W ponad połowie przypadków zdarza się tak, że to nasza druga połówka ma lepszy pomysł, co do kostiumu – ubieramy się wtedy w to, co wymyśli nasz partner. Jednocześnie aż 69% z nas uważa, że kostium powinien być dopasowany do znajomych tak, aby tworzyć spójną grupę.

Niezależnie od tego, jaki strój wybierzemy i ile pieniędzy na niego przeznaczymy, pamiętajmy o trzech zasadach dobrej zabawy z okazji Halloween. W tę najstraszniejszą noc w roku powinniśmy przeżyć chwilę grozy, zebrać jak najwięcej cukierków i spłatać komuś psikusa.