Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
16 marca 2015 in Praca i Finanse by redakcja

5 sposobów na pozostanie pozytywną w miejscu pracy

Łatwo pozostać optymistą w środowisku pracy, które inspiruje i daje motywację do działania. Gorzej jednak, gdy Twoje miejsce zatrudnienia sprawia, że czujesz się emocjonalnie wyczerpana, a wręcz wypalona. Niekiedy ludzie mogą utknąć w miejscu, które sprawia że stają się nieszczęśliwi, ale nie potrafią zdecydować się na radykalne zmiany. I choć decyzja o odmianie swojej kariery może wymagać od Ciebie wysiłku, pozostań optymistycznie nastawiona.

Poznaj więc 5 sposobów, by odnaleźć pozytywną siłę w pracy:

Bądź świadoma

Rozpoznaj negatywy wokół siebie. Czasami czujesz spadek energii i gorsze samopoczucie, które z kolei może przełożyć się na brak Twojej efektywności w pracy. Jeśli dopada Cię słabszy dzień, znajdź sposób na poprawę humoru i nie pozwól, by to wpłynęło na Twoją postawę w miejscu pracy. Czasem nawet małe przyjemności mogą skutecznie uleczyć Cię z chandry.

Naucz się asertywności

Otwarte mówienie o tym, co myślimy na dany temat i umiejętność odmawiania świadczą o naszej asertywności. Zdarza się, że obawiamy się powiedzieć „nie”, ponieważ nie chcemy stracić pracy lub popsuć relacji z innymi pracownikami. Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym pomaga mówić NIE. Mamy swoje potrzeby i mamy prawo do wolnego czasu i inni to powinni zrozumieć. A gdy Twoje prawa są łamane, powinnyśmy otwarcie o tym powiedzieć i przedyskutować problem – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Szanuj każdego

Słuchasz plotek albo bierzesz udział w rozmowach, gdzie głównym tematem jest oczernianie i krytyka innych? Uważaj na to co mówisz, bo nawet nieświadomie możesz kogoś obrazić. Szanuj ludzi, a wtedy oni obdarzą respektem i Ciebie, a wówczas Twoje życie biurowe stanie się lepsze.

Nie bój się chwalić

To niesamowite, co może zdziałać kilka słów uznania. Ludzie stają się wówczas bardziej zmotywowani do dalszych działań i odczuwają, że ich praca jest oceniana pozytywnie. Łatwiej znajdziesz zapał do podjęcia nowych wyzwań, gdy nie tylko Ty będziesz chwalona przez przełożonego, ale również sama docenisz swoich współpracowników. Nie przesadzaj z komplementami, nie bądź nachalna ani zbyt bezpośrednia. Delikatny uśmiech i szczery komplement zdziałają więcej niż zachwalanie kogoś. Każdemu z nas miłe słowa poprawiają dzień. Daj się też poznać jako osoba, która jest życzliwa, pomocna i inspirująca innych do pracy.

Pamiętaj o uśmiechu

Nawet, gdy innych dopada negatywny nastrój, Ty nigdy nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu do życia. To pierwszy krok do zmian. Badania wykazują, że uśmiechnięci ludzie wzbudzają większe zaufanie. Uśmiech jednak, jeżeli jest wymuszony, źle wpływa na samych pracowników. Ludzie silący się na niego odrywają się od pracy i są mniej wydajni. Pogarsza się ich humor, a co za tym idzie – motywacja do pracy. Pamiętaj więc, by był on szczery i autentyczny, a Twoja radość udzieli się innym – zaznacza Małgorzata Majewska.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI