Przytulanie to najlepsza metoda wychowawcza

fot.123rf

Z ALICJĄ i ZBIGNIEWEM SŁOWIKAMI, rodzicami ośmioletniego Szymona, sześcioletniego Sebastiana i dwuletniego Aleksandra, rozmawia RENATA ARENDT-DZIURDZIKOWSKA.
Gdy was poznałam, pomyślałam: oto rodzina, o której chcę napisać w temacie o duchowości codzienności. Czym jest dla was?

Alicja: To słuchanie intuicji. Przepływ miłości między nami. Spokój, delikatność. Komunikowanie się bez słów. Mamy szczęście, że nasze dzieci chodzą do przedszkola i szkoły waldorfskiej, gdzie zwraca się uwagę na rozwój intuicji i kreatywności, a dzieci rozwijają się harmonijnie i w zgodzie z ich naturą. Najstarszy syn Szymek zrobił sobie z kartonu telefon komórkowy. Starannie namalował wszystkie funkcje, wyciął okienka, miejsca, które trzeba przycisnąć, żeby wysłać i odebrać wiadomość. Wczoraj przed wyjściem do szkoły włożył swój telefon do torby i mówi: „Mamusiu, zadzwoń dzisiaj do mnie albo przyślij mi SMS-a, co będzie na obiad”. „Dobrze synku, tylko odbierz” – mówię na to. I rzeczywiście, on „odebrał” moją wiadomość. Mentalnie, energetycznie.

Zbigniew: Czasem budzę się o piątej rano, siadam w ciszy w pokoju na kanapie. Któregoś dnia Szymek, wówczas pięcioletni, obudził się i przyszedł do mnie. Siedzieliśmy tak razem przez kilkanaście minut. Potem pytam go, co myślał, gdy tak siedział obok mnie. A on na to: „Tatusiu, a to trzeba o czymś myśleć?”. Wtedy zrozumiałem, co to jest medytacja, śmieje się. Po co nam guru, skoro mamy dzieci?

Alicja: My uczymy się od dzieci, ponieważ ich spojrzenie jest czyste.

Zbigniew: Dzieci to nieskażona natura. Gdy je obserwujemy, wsłuchujemy się w nie, wtedy jednocześnie uczymy się wsłuchiwać w siebie; słuchać swojej intuicji. Uczymy się życia w zgodzie z naturą, czyli życia w harmonii. Odnajdujemy upragnioną głębię spokoju. W naszym domu jest dużo ciszy, a mimo to komunikujemy się ze sobą cały czas. Odczuwamy siebie nawzajem. Wiemy, co dzieje się w każdym z nas. To nie jest cisza, która boli, to cisza, która koi. My, dorośli, zatraciliśmy dostęp do intuicji poprzez ogromne ilości wiedzy, uzależnianie się od cudzych opinii, od tego, co na zewnątrz. Dzieci żyją w świecie, z którym my straciliśmy już kontakt.

Alicja: Nasz Szymek do trzech lat prawie nie mówił. Jednak, gdy już zaczął mówić, opowiadał nam, jak trafił do naszej rodziny. Krążył nad blokami, potem nad naszym domem, widział balkon… I postanowił, że to właśnie my będziemy jego rodzicami, wybrał nas. To było dla nas niesamowite, bo nie pamiętamy tych czasów, śmieje się. Opowiadał, jak jest w niebie, jak istoty się zachowują, w jaki sposób porozumiewają się ze sobą, jakie mają potrzeby. Komunikują się na poziomie oczu i serca; patrzą sobie w oczy i już wszystko wiedzą. Wystarczy sobie wyobrazić, poczuć, aby znaleźć się tam, gdzie się chce, w górach, na łące. Gdy istoty w niebie chcą mieć przyjaciela przy sobie, wystarczy, że o nim pomyślą, i już jest. Mówił, że obaj z młodszym bratem Sebastianem krążyli nad naszą rodziną, tylko on zdecydował się pierwszy do nas przyjść (Sebastian urodził się dwa lata później). To były długie, rozbudowane monologi. Na przykład mówił, że krążył też nad Chinami, obserwował jedną rodzinę. Miał wtedy trzy latka, nic nie wiedział o Chinach, i że w ogóle takie państwo istnieje. Gdy urodził się nasz najmłodszy syn Aleksander, powiedział: „Wiesz, mamo, on jest mój, on przyszedł tu do mnie”. Słuchamy dzieci, głęboko wchodzimy w ich duchowy świat. Zaczęliśmy czytać książki o duchowości, „Życie po życiu”, „Życie po śmierci”, „Nasz dom”, oglądać takie filmy. I tam odnaleźliśmy to wszystko, o czym tak barwnie opowiadał Szymek. Przecież dziecko nie widziało tych filmów, nie czytało książek, nikt z nim na te tematy nie rozmawiał. Okazało się, że to nie są dziecięce fantazje, kłamstwa, urojenia. On musiał to wszystko przeżyć.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »