Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 marca 2015 in Psychologia by Miłosz Brzeziński

Dlaczego wzorce zachowania są ważne?

Na czym polega stawanie się mędrcem? Takim klasycznym. Wschodnim. Albo zachodnim. Najpierw człowiek się uczy. Potem staje się praktykantem i terminuje. Potem staje się wyjątkowy. Potem mówią o nim, że jest mądry. I tu dokonuje się Dzieło.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jedni udają się do pustelni i tam od czasu do czasu leczą wiewiórki korzonkami. Inni postanawiają inaczej skonfrontować swoją wiedzę i przemyślenia z rzeczywistością. Mają na przykład jakiś pomysł na życie i chcą go uogólnić. Sprawdzić, czy ich dotychczasowe wieloletnie przemyślenia są skuteczne nie tylko w ich dziedzinie. Spisać „teorię wszystkiego”. Sprawdzić, czy idee obronią ich samych przed manowcami decyzji. Zatem testują swoje idee coraz szerzej, mierząc się z rozmaitymi przeciwnościami. I nagle okazuje się, że poradzili sobie i to z całkiem niezłym skutkiem. Taka osoba, w której inni widzą autorytet, staje się wzorem do naśladowania, zaczyna być specjalistą wstępnie nadającym się na menedżera. Ludzie widzą, że nie jest doskonała, ale doskonale sobie z tym radzi i to jest bardzo uwodząca cecha charakteru.

Nie ma wątpliwości, że chętnie korzystamy z wzorców. Świadomie i nieświadomie. Najpierw z wzorca rodziców, obserwując i słuchając. – Myj naczynia, oglądaj seriale, łap ryby, graj na komputerze.

Papierosy są niezdrowe i nie możesz palić – mówi palący tata do synka. Co mu przekazuje? Strategię „mów dzieciom, żeby nie paliły, a sam jaraj”. Podobno dziecka nie trzeba wychowywać. Wystarczy z nim być. Prosty mechanizm w głowie dziecka mówi mu: „chcesz dożyć dorosłości, znajdź kogoś dorosłego i kopiuj jego strategie. Skoro on przeżył stosując je, ty też masz spore szanse”. Zamiast pracować nad dzieckiem i nad podwładnymi, pracuj nad sobą – powiadają, ponieważ jesteś na świeczniku i każdy twój krok jest obserwowany.

Ludzie tylko na początku dostrzegają pojedyncze zachowania. Wraz z upływającym czasem tworzą wzorce zachowań autorytetu i próbują je uogólnić: – On zawsze tu radzi, tam wspiera, tu pomaga…, – Tu zwrócił uwagę, tu ochrzanił, tam się zawiódł. Ludzie nie wspominają, co konkretnie robisz, ale jakie masz wzorce zachowania.

Powyższy wywód miał za zadanie przekonać cię, że będąc ekspertem-menedżerem, warto jak najwięcej inwestować w swój rozwój, który wtórnie wesprze rozwój podwładnych. Mam nadzieję, że cel ów został osiągnięty.

Fragment pochodzi z książki „Biznes czyli sztuka budowania relacji”, Miłosz Brzeziński, Wydawnictwo Zwierciadło 2014, s. 230. Książka do kupienia w naszej księgarni


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI