Hormony płciowe żeńskie – progesteron

Hormony kobiece
123rf.com

Hormony w bardzo dużym stopniu warunkują życie kobiet. Hormony płciowe żeńskie to estrogen i progesteron.
Estrogen jest nazywany „hormonem kobiecości”, natomiast progesteron to hormon kojarzący się z macierzyństwem – jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania.

Obydwa te hormony wywierają bardzo duży wpływ na życie kobiety – zarówno fizyczne jak i psychiczne, sterując wieloma wewnętrznymi procesami. Organizm kobiecy w znacznie większym stopniu niż męski jest uzależniony od gospodarki hormonalnej. Problemy kobiece związane są zazwyczaj z cyklem menstruacyjnym oraz z okresem przekwitania.

Co to jest progesteron?

Hormony kobiece
123rf.com

Progesteron (luteina) to steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).

  • Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, co:
  • przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja
  • hamuje skurcze macicy
  • wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa

Hormon ten umożliwia implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przypadku zajścia w ciążę progesteron jest wydzielany na początku przez ciałko żółte, a po 14-18 tygodniu ciąży zaczyna być wytwarzany także przez łożysko i jego produkcja jest na tyle duża, że ciałko żółte nie jest niezbędne do dalszego utrzymania ciąży. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania. Warto wiedzieć, że spadek poziomu progesteronu po porodzie powoduje wahania nastroju, zwane depresją poporodową.

Inne metaboliczne efekty oddziaływania progesteronu to:

  • podwyższanie temperatury ciała,
  • stymulacja oddychania,
  • obniżanie stężenia aminokwasów w surowicy krwi,
  • normalizacja poziomu glukozy w surowicy krwi.

Czytaj także: Narodziny matki – jak się zmienia mózg kobiety podczas ciąży i porodu