Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Getty Images / Flash Press Media
15 lipca 2011 in Film by Joanna-Bartoszewicka

Seriale telewizyjne. Na serio, kultowe! – odcinek 3

Nie ma wątpliwości, że do serialu przywiązujemy się, bo zakochujemy się w jego bohaterach. Zarówno w tych, których podziwiamy, jak i w czarnych charakterach. Uwielbiamy oglądać ich przygody i wierzymy w nawet najbardziej zaskakujące zwroty w ich życiu.

Bonanza (1959-1973 r.)

To jeden z amerykańskich seriali uznawanych na całym świecie za produkcję wszech czasów. W Polsce emitowany w latach 60. i 70., a następnie 90. Klasyczny western obyczajowy. Na początku czołówki pokazywała się płonąca mapa, ze środka której konno wyjeżdżali główni bohaterowie – kowboje w kapeluszach. Akcja rozgrywa się na ranchu Ponderosa w stanie Nevada, tuż po wojnie secesyjnej. Samotny ojciec wychowuje trzech synów. Wszyscy mają liczne przygody i napotykają wiele problemów, które dzielnie przezwyciężają. Kilka odcinków w latach 60. wyreżyserował Robert Altman, natomiast 336. odcinek („The Silence at Stillwater” z 1969 r.) – przedwojenny polski reżyser Józef Lejtes (Joseph Lejtes).

 

Zorro (1957-1959 r.)

Kto się nie zapał się na serial telewizyjny w latach 60., mógł go potem wielokrotnie oglądać w Teleranku lub w Ekranie z bratkiem. To jedna z nieśmiertelnych produkcji wytwórni Walta Disneya, która opowiada o przygodach legendarnego Zorro. Serialowy Don Diego jest w nim tak szlachetny, dobry i łagodny, że aż byłby mdły – gdyby nie nader sympatyczna i przekonująca gra odtwarzającego tę rolę Guya Williamsa. Znakomite i niezwykle uatrakcyjniające serial są też kreacje Gene Sheldona (niemy sługa Bernardo) i Henry Calvina (gruby sierżant Garcia).


Szogun (1980 r.)

Któż nie pamięta Richarda Chamberlaina w czarnym kimonie? Super bohater, czyli angielski pilot okrętowy rzucony na niegościnną ziemię siedemnastowiecznej feudalnej Japonii. Miłość, wojna i śmiertelne walki o tron Szoguna, w które uwikłany jest feudalny władca Toranaga. Wciągnięty w tę walkę bohater czyli John Blackthorne zostaje pierwszym w historii obcokrajowcem, który dostąpił zaszczytu pasowania na samuraja. Amerykański serial był emitowany w Polsce po raz pierwszy w niedzielne wieczory pierwszej połowy lat 80.


MASH (1972-83 r.)Czasy wojny w Korei. MASH to skrót od Mobil Army Surgical Hospital, bo historia toczy się w amerykańskim szpitalu polowym. Bohaterowie serialu to lekarze wojskowi. Wokół groza: tabuny rannych, braki w personelu, śmierć. Ale przy życiu trzyma ich poczucie humoru. Słuchają muzyki, podrywają pielęgniarki, robią sobie kawały i pędzą bimber. Główny bohater to kapitan Benjamin Franklin Hawkeye Pierce-Sokole Oko ( w tej roli Alan Alda) wygadany i wesoły, czasem też bardzo złośliwy. Komedia z mocnym i zawsze aktualnym antywojennym przesłaniem. Niejeden widz po obejrzeniu może choć przez chwilę pomyślał jakie spustoszenia czyni wojna w ludzkiej psychice.


Ciąg dalszy nastąpi…


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI