Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

foto kasia chmura www-3528
25 sierpnia 2016 in Kultura by redakcja

Rodzinna sobota na Placu Defilad

Koniec wakacji i koniec lata zbliża się nieuchronnie, ale nie kończy się jeszcze sezon na Placu Defilad. Sobotę warto spędzić wspólnie z rodziną przed Teatrem Studio, bo będzie dużo atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pałac siedmiu zagadek

W sobotę o 11.30 rozpocznie się jeden z projektów wyłoniony w konkursie na projekt sąsiedzki ZRÓB SOBIE PLAC, międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek” Punkt startu: stół przy pawilonie H&M.

Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby zapoznać młodszych i starszych mieszkańców Warszawy z burzliwą historią placu Defilad, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i jego charakterystycznej architektury. Uczestnicy gry dowiedzą się, m.in. jak wyglądało centrum miasta przed wojną, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o budowie Pałacu, bohaterem jakich ciekawych wydarzeń był budynek i jego otoczenie, jak wyglądało życie w przedwojennej i powojennej Warszawie. Zapoznają się z fotografiami dokumentującymi zarówno dawną zabudowę, wojenne zniszczenia jak i współczesne oblicze Placu Defilad.

Na każdym z 7 przystanków doświadczony przewodnik Towarzystwa Przyjaciół Warszawy opowie fragment historii związany z Placem Defilad, a następnie zada jedną zagadkę. Przystanki będą dotyczyły dawnej zabudowy Warszawy, architektury Pałacu Kultury i Nauki, ciekawym wydarzeniom realizowanym dawniej i dziś na Placu, pałacowej fauny i flory, nawiązaniom literackim i filmowym (m.in. w „Małej apokalipsie” T. Konwickiego, w „Ekstradycji” W. Wójcika, „Rozmowach kontrolowanych” S. Chęcińskiego, „Misiu” S. Barei).

Uczestnicy gry będą podzieleni na 5‐osobowe zespoły. Każdy zespół dostanie instrukcję dotyczącą gry wraz z mapą terenu i zaznaczonymi stanowiskami. Po zakończeniu gry uczestnicy podsumowują swoje punkty oraz otrzymają pamiątkowe dyplom

Dzikie dźwięki – słuchowiska dla dzieci

 

Następnie o godzinie 13 rozpocznie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Słuchowisk „Do usłyszenia na Placu Defilad”. Tym razem oba słuchowiska powstały specjalnie dla dzieci. Słuchowiska jak zwykle będą w formule Silent Disco, czyli każdy mały i duży słuchacz będzie mógł wypożyczyć sobie słuchawki i zanurzyć się w dźwięki siedząc na leżakach.

„Tam, gdzie mieszka cisza” przeniesie słuchaczy do domu Dźwiękoksiężnika, który od pewnego pisarza dostał bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy. Słuchowisko na podstawie tekstu Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz powstało w ramach projektu „Teatr dźwięku dla dzieci”. Scenariusz został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot we współpracy z Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Muzykę skomponował Piotr Pawlak, realizacją dźwiękową zajął się Jacek Puchalski, a w słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Anna Makowska-Kowalczyk, Jacek Majok i Andrzej Żak.

Drugie słuchowisko – „Ktoś stuka za ścianą” Agnieszki Taborskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego- to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem jako bohaterowie występują m.in. Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. Scenariusz słuchowiska otrzymał wyróżnienie w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

Puchar Polski w Krokiecie

Również w sobotę ale o godzinie 14.00 w ramach kolejnego projektu sąsiedzkiego ZRÓB SOBIE PLAC odbędzie się Puchar Polski w Krokiecie.  Organizatorzy chcą udowodnić, że krokiet to nie tylko jedzenie, krokiet to nie tylko gra. Krokiet łączy ludzi w wieku od 3 do 217 lat. Krokiet to nie tylko sport, to kultura – kultura porozumienia i spotykania się. To szansa by wyjść w miejską przestrzeń i aktywnie spędzić czas poznając tajniki tego królewskiego sportu. Pomiędzy 14.00 a 16.30  odbędzie się otwarta gra, podczas której każdy będzie mógł spróbować swoich sił i… pokochać krokiet oraz wziąć udział w mini rozgrywce poprzedzającej finał, który rozpocznie się od godzinie 18.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI