Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

13 lipca 2017 in Kultura, zwierciadło by Remigiusz Grzela

Spotkania: Grażyna Plebanek. Świat fajterek

Jest jedną z najchętniej czytanych polskich pisarek. Mieszka w Brukseli. Opowiada o świecie inności, w którym trzeba walczyć o swoją niezależność. Sama integruje się ze sobą i światem, pisząc albo zakładając rękawice bokserskie.

Grażyna Plebanek. Fot. Marta Wojtal

Wróciłem do twojej ostatniej powieści „Pani Furia”, brzmi jeszcze mocniej. Jej bohaterka Alia, Kongijka mieszkająca w Brukseli, jest dziś społeczną metaforą napięcia, jakie w nas narasta. Czułaś to, już pisząc?

Czułam, chociaż trzy lata temu nie było jeszcze wybuchów ani dyskusji o kryzysie uchodźców. Ale widziałam, że coś dzieje się z ludźmi, słyszałam o aktach przemocy. W końcu wpadła mi w ręce gazeta, z której dowiedziałam się, że policjanci w centrum Brukseli katowali bezdomnych. Czuli się bezkarni, bo ci ludzie nie mieli papierów i było jasne, że nie mogą się poskarżyć.

Alia próbuje zbudować sobie życie, ale rośnie w niej wściekłość. Jej kochanek mówi: „Jesteś czarna, ale w środku czujesz się biała”. Czuje się wyobcowana?

Dużo myślałam o jej wyobcowaniu. Przyjrzałam się Belgii jako państwu postkolonialnemu, w którym istnieje system wykluczania, choć głęboko skrywany pod warstwą politycznej poprawności, pod lukrem. Pozornie wydaje się, że my – emigranci – wszystko możemy. Moje dzieci mogą zostać, kim chcą, podobnie jak dzieci belgijskie, kongijskie czy marokańskie. I na poziomie podstawówki wszyscy są równi. Ale już liceum to początek odsiewu. Robi się to delikatnie, stopniowo obniżając dzieciom marokańskim ocenę. W końcu uzyskają 49 procent i stracą szansę na dalszą edukację. Mój marokański trener boksu Mohamed powiedział mi, jak bardzo się zaparł, żeby mieć dobry wynik w liceum, a potem mu powiedziano, żeby nie szedł na studia. Społeczeństwo pozbywa się obcych. Postanowiłam przyjrzeć się frustracji, zobaczyć, co ludzie z nią robią.

Więcej w wydaniu 8/ 2017, dostępnym także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI