1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 10 filmów o psychopatach. Ci bohaterowie pokazują, kogo w życiu unikać

10 filmów o psychopatach. Ci bohaterowie pokazują, kogo w życiu unikać

Ezra Miller w filmie „Musimy porozmawiać o Kevinie” (Fot. BEW Photo)
Ezra Miller w filmie „Musimy porozmawiać o Kevinie” (Fot. BEW Photo)
Seryjni mordercy, szaleni wykolejeńcy, sadystyczni fanatycy, ludzie nieznający granic prawa i moralności, innymi słowy: psychopaci. Nie wiedzą, czym jest empatia, a ludzkie życie nie ma dla nich żadnej wartości. Są zagadkowi i niebezpieczni, a filmy analizujące ich działania, często oparte na faktach, niezmiennie fascynują. Oto nasza lista 10 świetnych filmów o psychopatach, a w niej: mrożące krew w żyłach thrillery, epickie dramaty psychologiczne i arcydzieła kina grozy. Jeśli lubicie wnikliwe opowieści o mechanizmach popadania w obłęd i mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.

Spis treści:

  1. „Misery”
  2. „Joker”
  3. „Psychoza”
  4. „American Psycho”
  5. „Milczenie owiec”
  6. „Fatalne zauroczenie”
  7. „Wolny strzelec”
  8. „Musimy porozmawiać o Kevinie”
  9. „Zodiak”
  10. „Pachnidło: Historia mordercy”

„Misery”

Nagrodzony Oscarem thriller na podstawie powieści Stephena Kinga to historia w stylu „hitchcockowskiej gry w kotka i myszkę”. Pisarz Paul Sheldon (James Caan), autor popularnego cyklu o losach tytułowej Misery, nie pamięta oślepiającego błysku, za sprawą którego prowadzony przez niego samochód wypadł z drogi. Nie pamięta także, żeby ktoś go pielęgnował, gdy leżał nieprzytomny. Jedyne co pamięta, to fakt, że obudził się w domu Annie Wilkes (Kathy Bates), fanatycznej miłośniczki jego twórczości, która uparła się przetrzymywać swego ukochanego pisarza jako osobistego więźnia przez resztę życia.

„Joker”

Arthur Fleck (Joaquin Phoenix), były pacjent szpitala psychiatrycznego, pracuje jako klaun. To samotny człowiek, któremu chorobliwe napady śmiechu utrudniają kontakt z ludźmi. Jego życie zmienia się jednak w chwili, gdy bohater otrzymuje od kolegi z pracy broń. Możliwość odegrania się na lekceważących go mieszkańcach miasta daje mu satysfakcję i poczucie sensu, którego nigdy wcześniej nie miał okazji zaznać. Obraz śledzący losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines, to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

„Psychoza”

W epokowym filmie grozy Alfreda Hitchcocka Anthony Perkins wciela się w rolę chorego umysłowo Normana Batesa, którego stare, ponure domostwo i stojący obok motel na pewno nie nadają się do spędzenia spokojnego wieczoru. Doświadcza tego na własnej skórze niefortunna podróżniczka Marion Crane (Janet Leigh), której wyprawę kończy słynna, mrożąca krew w żyłach scena pod prysznicem. Kiedy śladem zaginionej podążają najpierw prywatny detektyw (Martin Balsam), a potem jej siostra (Vera Miles), groza i suspens wzrastają, aż wreszcie kulminują w przerażającej scenie ujawnienia tajemniczego zabójcy.

„American Psycho”

Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Breta Eastona Ellisa opowiada o losach Patricka Batemana (Christian Bale), przystojnego, wykształconego i niezwykle inteligentnego maklera z Wall Street. 27-letni bohater mieszka w luksusowym apartamencie i ubiera się w najdroższych sklepach. W dzień zarabia fortunę na operacjach giełdowych, jednak w nocy wiedzie drugie życie, o którym wie tylko on sam… i jego ofiary. Patrick jest bowiem seryjnym zabójcą, którego wyczyny niejednemu spędziłyby sen z powiek. Czuje się bezkarny i drwi sobie z wszystkiego i wszystkich. Nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać. Jak daleko zdoła się posunąć?

„Milczenie owiec”

Psychopata porywa i morduje młode kobiety. Aby pojmać przestępcę, FBI wysyła agentkę Starling (Jodie Foster) na wywiad z obłąkanym więźniem psychiatrią dr. Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins), genialnym mordercą-ludożercą który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Zrobi to jednak tylko pod jednym warunkiem – jeśli agentka będzie karmić jego chorą ciekawość detalami ze swojego skomplikowanego życia. Ta pokręcona relacja zmusza Starling nie tylko do konfrontacji ze swoimi demonami, ale też szalonym, ohydnym mordercą i wcieleniem zła.

„Fatalne zauroczenie”

Stylowe i seksowne „Fatalne zauroczenie” zabiera publikę na nowe wyżyny thrillera opowiadającego o romansie, który przerodził się w najsłynniejszą ekranową potyczkę. Nominowany do sześciu Oscarów, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię, kultowy już obraz opowiada losy burzliwego romansu pomiędzy żonatym prokuratorem Danem Gallagherem (Michael Douglas) a uwodzicielską Alex Forrest (Glenn Close). Gorące pożądanie szybko przeradza się jednak w chorobliwą obsesję, która zaczyna zagrażać rodzinie mężczyzny. Zobacz, do czego zdolna jest zakochana kobieta, która nie pozwoli, aby cokolwiek stanęło jej na drodze do szczęścia.

„Wolny strzelec”

Każdej nocy, gdy Los Angeles zasypia, grupy ryzykantów uzbrojonych w szybkie samochody, drogie kamery i policyjne skanery przemierzają miasto w poszukiwaniu okazji do nagrania atrakcyjnych materiałów. Polują na wypadki samochodowe, pożary, morderstwa i innego rodzaju ludzkie katastrofy, mając nadzieję sprzedać swe filmy lokalnym stacjom telewizyjnym łasym na sensacje. Bezrobotny i zdesperowany Lou (Jake Gyllenhaal) postanawia zostać jednym z nich. „Wolny strzelec” to mroczne oblicze amerykańskiego snu i portret człowieka, który dla sukcesu nie cofnie się nawet przed zbrodnią.

„Musimy porozmawiać o Kevinie”

Oparty na motywach światowego bestsellera thriller „Musimy porozmawiać o Kevinie” to prowokująca opowieść, która obnaża najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć. Kiedy Eva (Tilda Swinton) dowiaduje się, że będzie miała dziecko, rzuca karierę i całą swoją uwagę skupia na małym Kevinie (Ezra Miller). Bycie mamą nie jest jednak wcale takie proste, a Kevin nie jest zwykłym dzieckiem. Eva szybko traci kontrolę nad diabolicznym synem, który dorastając, zmienia jej życie w prawdziwy koszmar poprzez świadome manipulowanie otoczeniem i nieuznawanie żadnych zasad.

„Zodiak”

Thriller Davida Finchera oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada jedną z najbardziej intrygujących, niewyjaśnionych zbrodni w historii USA. Seryjny zabójca terroryzuje okolice zatoki San Francisco. Pewnego dnia lokalna policja otrzymuje listy od niejakiego Zodiaka, w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Podobne wiadomości otrzymują redakcja dziennika „San Francisco Chronicle” oraz adwokat Melvin Belli. Nie są to jednak zwykłe listy ich autor zwodzi policję i media wymyślnymi szyframi i łamigłówkami. Kim naprawdę był ów tajemniczy psychopata?

„Pachnidło: Historia mordercy”

Akcja superprodukcji „Pachnidło: Historia mordercy” toczy się w XVIII-wiecznej Francji, a jej głównym bohaterem jest Jan Baptysta Grenouille, nieślubny syn paryskiej handlarki rybami obdarzony nieprawdopodobnym, wręcz absolutnym węchem. Młody mężczyzna z „genialnym nosem” postrzega świat wyłącznie przez pryzmat tego zmysłu. Początkowo pracuje jako pomocnik garbarza, potem czeladnik perfumiarski, jednak na skutek obsesyjnej pogoni za idealnym zapachem popełnia szereg morderstw na pięknych kobietach, aby stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze