1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Jan Komasa zekranizuje bestsellerową powieść. To międzynarodowy projekt

Jan Komasa zekranizuje bestsellerową powieść. To międzynarodowy projekt

Jan Komasa (Fot. Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)
Jan Komasa (Fot. Vivien Killilea/Getty Images for Palm Springs International Film Festival)
Ruszają prace nad ekranizacją bestsellerowej powieści Juliana Barnesa „Zgiełk czasu” o wybitnym kompozytorze Dmiriju Szostakowiczu. Za kamerą stanie polski reżyser Jan Komasa.

Spis treści:

  1. O czym będzie nowy film Jana Komasy?
  2. „Zgiełk czasu”: film – obsada i twórcy

Jan Komasa po czterech latach rusza z kolejnym projektem. Jego ostatnim filmem była „Sala samobójców: Hejter” (2020), kontynuacja hitu z 2011 roku. Teraz zaś Komasa, twórca nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”, stanie za kamerą międzynarodowej produkcji, która będzie ekranizacją powieści „Zgiełk czasu” Juliana Barnesa, angielskiego prozaika i zdobywcy nagrody Bookera w 2011 roku za książkę „Poczucie kresu”.

O czym będzie nowy film Jana Komasy?

Film będzie adaptacją powieści o światowej sławy kompozytorze Dmitriju Szostakowiczu, a jej akcja będzie się rozgrywała w czasach stalinowskiej Rosji. 30-letni Szostakowicz za sprawą swojej zakazanej opery staje się obiektem gniewu Stalina. Przez kolejne dziesięciolecia kompozytor zmuszony jest tak tworzyć swoje kompozycje, by nie prowokować sowieckiej władzy, a jednocześnie zachować integralność swojej muzyki.

Książka napisana jest w trzeciej osobie, chociaż w istocie stanowi monolog wewnętrzny i – jak głosi opis – „tworzy intymny portret jednostki utkany z pojedynczych scen, wspomnień i przemyśleń; portret, który zarazem, wychodząc daleko poza swoje ramy, przedstawia wyrazisty, wstrząsający obraz okrutnych czasów, w jakich przyszło żyć jej bohaterowi”. Jak Komasie uda się to przełożyć na język filmu? Mamy nadzieję, że dowiemy się o tym prędzej niż później. Prace na planie mają ruszyć na początku 2025 roku.

Czytaj także: Długo wyczekiwane „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli na pierwszym zwiastunie. Zapowiada się prawdziwa filmowa uczta

„Zgiełk czasu”: film – obsada i twórcy

Nad filmem obok Komasy będą pracować światowej sławy twórcy, w tym dwukrotny zdobywca Oscara Christopher Hampton („Niebezpieczne związki”, „Ojciec”), który będzie sprawował pieczę nad scenariuszem.

W roli Dmitrija Szostakowicza zobaczymy Augusta Diehla, znanego z roli w „Bękartach wojny”, a partnerować mu będzie nominowana do Oscara Andrea Riseborough, która zagra żonę kompozytora, Nitę.

Współproducentami projektu będą: polska firma Aurum Film, niemiecka Zero One Film i brytyjska Wildgaze Films.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze