1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Gwiazdy obalają tabu w słuchowiskach „(Nie) mówmy o seksie”. Ruszyła kampania Storytel i fundacji SexedPL

Gwiazdy obalają tabu w słuchowiskach „(Nie) mówmy o seksie”. Ruszyła kampania Storytel i fundacji SexedPL

Gwiazdy w kampanii „(Nie) mówmy o seksie” (Fot. materiały prasowe Storytel/SEXEDPL)
Gwiazdy w kampanii „(Nie) mówmy o seksie” (Fot. materiały prasowe Storytel/SEXEDPL)
Wstydzisz się mówić o seksie? W takim razie posłuchaj tego. Storytel i SEXEDPL łączą siły w projekcie, który ma zachęcić do otwartej rozmowy na temat intymności. W jaki sposób chcą to osiągnąć?

Twórcy projektu doskonale wiedzą, że Polacy coraz chętniej słuchają podcastów. Rosnącą grupę odbiorców mają też audiobooki i słuchowiska. Te ostatnie robiły furorę w złotych czasach radia, kiedy rozgłośnie były najistotniejszym źródłem rozrywki i informacji. W trakcie pandemii powróciły do łask zmęczonych wszechobecnym obrazem ludzi. Choć dziś najpopularniejsze tytuły są adaptacjami lubianych książek, to zdarzają się też propozycje, które zamiast z poczytnej literatury czerpią z eksperckiej wiedzy. I prezentują ją w atrakcyjny sposób. Właśnie do tej kategorii zaliczają się słuchowiska „(Nie) mówmy o seksie”.

„(Nie) mówmy o seksie”, czyli Storytel i SEXEDPL burzą seksualne mity

Fundacja SEXEDPL we współpracy z serwisem Storytel zaprosili do studia plejadę gwiazd i postawili przed nimi nie lada wyzwanie – przekonać Polaków, że o seksualności można rozmawiać bez poczucia zażenowania. Za to z empatią, swobodą, inkluzywnością i szacunkiem. Zadania podjęli się Maciej Musiał, Ola Domańska, Łukasz Simlat, Kasia Sawczuk, Sandra Drzymalska, Paulina Gałązka, Piotr Pacek, Marta Lipińska i Sebastian Dela. Utalentowani aktorzy i aktorki wcielili się w bohaterów wymyślonych przez równie zdolnych pisarzy i pisarki: Wita Szostaka, Grzegorza Uzdańskiego, Magdalenę Salik, Dominikę Słowik, Agnieszkę Jelonek i Martę Guzowską. Każde z nich podeszło do projektu na swój sposób, proponując a to sztukę teatralną z podziałem na role, a to talk-show w klimacie realizmu magicznego, w którym do głosu dochodzą... sprzęty domowe. Co najważniejsze, wszystkie postaci zbudowano na kanwie realnych problemów, z jakimi Polacy przychodzą do gabinetów seksuolożek i seksuologów. Jakie kwestie poruszono podczas nagrań?

(Fot. materiały prasowe Storytel/SEXEDPL) (Fot. materiały prasowe Storytel/SEXEDPL)

Twórcy nie bali się zagadnień uważanych za kontrowersyjne, a przez to często przemilczanych. W słuchowisku „Gołąbeczka” poznacie 80-letnią Zofię, która zdecydowanie nie wpisuje się w stereotyp aseksualnych seniorów. „Wolny wieczór” to opowieść o młodych rodzicach nieumiejących cieszyć się rzadką chwilą sam na sam. Nie zabrakło też tematu braku orgazmu u kobiet, uzależnienia od pornografii i języka, jakiego używamy do opisywania spraw intymnych. „Nasza współpraca ze Storytel w sposób otwarty, czasem humorystyczny, ale zawsze rzetelny mówi o różnych aspektach naszej seksualności” – tłumaczy Anja Rubik, założycielka fundacji SEXEDPL. Ot, fachowa wiedza podana w przyjemnej formie i – miejmy nadzieję – wstęp do szerszej rozmowy o ludzkiej seksualności.

Słuchowisk powstałych w ramach kampanii Storytel i SEXEDPL „(Nie) mówmy o seksie” można posłuchać tutaj: storytel.com/pl/c/niemowmyoseksie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze