Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

15 maja 2017 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Zapisane w wodzie”, nowy thriller Pauli Hawkins

Debiutancka „Dziewczyny z pociągu” przyniosła Pauli Hawkins międzynarodowe powodzenie. Nowa powieść dowodzi, że nie było to dziełem przypadku -  thriller psychologiczny „Zapisane w wodzie”, który właśnie ukazał się na polskim rynku, wciąga jak matnia.

Neil Abott dzwoni do siostry Jules, z którą od lat jest w trudnej relacji, ale ta nie odbiera. Gdy Nel ginie w tragicznych okolicznościach, Jules postanawia rozwikłać tajemnicę jej samobójczej śmierci.W tym celu musi wrócić w rodzinne strony – choć nie chce tego, boi się powrotu do przeszłości i miejscowego Topieliska, gdzie odnaleziono ciało siostry. Kobieta dobrze pamięta czasy, gdy byłą zakompleksioną dziewczyną, pogardę Nel, niewyjaśnione konflikty, zaburzoną relację z matką, dziwne zachowania sąsiadów z których niemal każdy skrywa jakąś mroczną tajemnicę. Ale pomimo lęków jedzie do domu.

Hawkins opisuje losy śledztwa Jules w dynamicznym, pełnym napięcia kryminale. Ten styl dobrze już znamy z bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu”: pozornie niewinne drobiazgi urastają do wielkich problemów,  długo tłumione emocje wybuchają ze zdwojoną siłą i codzienność staje się nie do zniesienia. Przedziwne towarzyskie układy, pełne złych emocji relacje rodziców i ich dorosłych dzieci… Wszystko to dobrze znamy niezależnie od tego, na jakiej szerokości geograficznej mieszkamy.

Mroczne Topielisko jest dla Jules symbolem wszystkiego co złe, niewyjaśnione i groźne. Czytając tę powieść, wspominałam moje dawne wakacje na wsi. Tam też były takie miejsca przeklęte: żwirownia za wsią, ciemna dolina za lasem, gdzie po zmroku lepiej było się nie zapuszczać. Po okolicy biegał w szale pijany sąsiad z siekierą. Jestem pewna, że gdyby Paula Hawkins zawitała do tamtej wsi, napisałaby równie porywającą historię.

Oczywiście jest to powieść popularna, a kilka razy tłumaczenie wydało mi się nieco chropowate – czy wręcz infantylne – ale jest to kolejny dobry kryminał Hawkins, z którym warto spędzić popołudnie wraz z wieczorem, radośnie zaniedbując obowiązki.

„Zapisane w wodzie”, Paula Hawkins, Świat Książki 2017, s.368


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI