1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nowości książkowe – lektura na weekend

Biblioteka wypełniona dobrą literaturą to marzenie wielu miłośników książek. (Fot. iStock)
Biblioteka wypełniona dobrą literaturą to marzenie wielu miłośników książek. (Fot. iStock)
Zastanawiacie się, co czytać w wolnej chwili? Podrzucamy kilka książek, po które warto sięgnąć.

Irene Solà, „Ja śpiewam, a góry tańczą”

Równorzędne role w tej nagrodzonej Europejską Nagrodą Literacką powieści Irene Soli odgrywają i ludzie, i przyroda. Pireneje między Hiszpanią i Francją, wioska na zboczu gór, mała, znająca się społeczność, nawiedzana przez pragnących wyciszenia mieszczan. I duchy. Tu mieszka Domènec, rolnik i poeta, z żoną i dziećmi. A właściwie mieszkał – bo trafił go piorun.

To niejedyne nieszczęście, jakie przytrafia się tej rodzinie. Irene Solà portretuje też innych mieszkańców, ale przede wszystkim samo miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał: ludzie pielęgnują tradycje i swój folklor, szanują naturę. Przeszłość jest żywa, a dzieci wynajdują na polach granaty, porzucone tu niegdyś przez republikańskich żołnierzy. Oryginalność katalońskiej autorki polega na tym, że udziela głosu także chmurom i żywiołom, dużo też tutaj regionalnej mitologii, słabo w Polsce znanej (wiecie na przykład, skąd się wzięła nazwa „Pireneje”?). Ten świat nabiera przez to głębi i tajemniczości. Czytając, myślałam i o „Weselu” Wyspiańskiego, i o całkiem świeżych „Heksach” Agnieszki Szpili. Ta galopada myśli i skojarzeń – zachęcam do własnych – jest bardzo intrygującym doznaniem.

Irene Solà, „Ja śpiewam, a góry tańczą” (Fot. materiały prasowe) Irene Solà, „Ja śpiewam, a góry tańczą” (Fot. materiały prasowe)

Weronika Murek, „Dziewczynki”

Dziewczynki mażą się, nie umieją grać w piłkę, są niedojrzałe i naiwne. Albo „miłe, dobre i empatyczne”, zawsze piękne i grzeczne. Weronika Murek (świetna „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”) zastanawia się, dlaczego „dziewczynki” tak się kojarzą, skąd się biorą oczekiwania wobec nich. Kim są, gdy przestają być dziećmi, ale zanim staną się kobietami. Studiuje popularne książki i filmy, jak „Wonder Woman”, wypytuje znajomych. To fascynująca opowieść o „dziewczynkowatości”, którą – choćby dla samopoznania – warto odkryć, nawet jeśli ma się ten etap życia za sobą.

Weronika Murek, „Dziewczynki” (Fot. materiały prasowe) Weronika Murek, „Dziewczynki” (Fot. materiały prasowe)

Jang Eun-jin, „Nikt nie odpisuje”

Jihun przemierza Koreę Południową z psem. Nocuje w motelach, jest wiecznie w drodze, której cel nie jest znany ani nawet ważny. Zamiast zdjęć liczą się wrażenia, które zapisuje po spotkaniu bliskich sobie osób. Nie mają nawet imion – nadaje im numery. Nie wszędzie jego czworonożny pupil jest mile widziany – wtedy Jihun wkłada ciemne okulary i udaje, że to jego przewodnik. Ludzie nabierają się na to bez trudu, do czasu… Łatwo nawiązać więź z tym nieco dziwacznym bohaterem. Tak dziwacznym, że aż bliskim sercu: tak jak analogowe skrzynki pocztowe, znaczki i podróże bez Wi-Fi.

Jang Eun-jin, „Nikt nie odpisuje”, przeł. Marta Niewiadomska (Fot. materiały prasowe) Jang Eun-jin, „Nikt nie odpisuje”, przeł. Marta Niewiadomska (Fot. materiały prasowe)

Jennette McCurdy, „Cieszę się, że moja mama umarła”

Co się kryje pod szokującym tytułem? Łamiące serce wspomnienie dzieciństwa w cieniu choroby i kontroli. Jennette, dziś aktorka i piosenkarka, miała dwa lata, gdy u jej mamy rozpoznano raka piersi. Jako jedyna córka miała spełniać jej marzenia: chodziła na lekcje aktorstwa i castingi, głodziła się, nabawiła kompleksów i problemów ze zdrowiem. Relacja z matką to jej czuły punkt, ale tego pamiętnika, brutalnie szczerego, nie ma co oceniać po tytule. Autorce przynosi ukojenie, ale też czytelnikom daje wiarę, że gorycz
dzieciństwa da się przełamać.

Jennette McCurdy, „Cieszę się, że moja mama umarła”, przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska (Fot. materiały prasowe) Jennette McCurdy, „Cieszę się, że moja mama umarła”, przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze