1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Thrillery medyczne – 5 książek, które warto przeczytać

Macie ochotę na fajne książki thrillery medyczne? Polecamy 5 tytułów, które warto przeczytać. (Fot. iStock)
Macie ochotę na fajne książki thrillery medyczne? Polecamy 5 tytułów, które warto przeczytać. (Fot. iStock)
Jeśli szukacie trzymających w napięciu książek z dynamiczną fabułą, których akcja rozgrywa się w środowisku medycznym – mamy dla was kilka pozycji, które wciągną was bez reszty. W sam raz na tę porę roku – najlepsze thrillery medyczne, które po prostu trzeba przeczytać.

Wątki kryminalne, klimat, dreszczyk emocji, wciągająca i zaskakująca fabuła oraz zagadnienia medyczne – tego możemy się spodziewać, sięgając po thrillery medyczne. A środowisko medyczne daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o stworzenie napięcia i akcji trzymającej w napięciu przez cały czas.

Thrillery – zwłaszcza książki thrillery medyczne – cieszą się coraz większą popularnością, a sięgamy po nie chętniej właśnie o tej porze roku, gdy za oknem zimno i nieprzyjemnie, a dni stają się coraz krótsze. Bez zbędnego przeciągania: prezentujemy najlepsze thrillery medyczne – 5 pozycji, które warto znać.

Gdy słyszymy hasło „thrillery medyczne”, autorzy, którzy powinni przyjść nam na myśl, to przede wszystkim: Tess Gerritsen, Michael Palmer, Robin Cook, Peter Clement, Ken McClure, a także polscy: Błażej Przygodzki, Klaudia Muniak czy Jacek Caba.

Nie damy rady przedstawić dorobku każdego z pisarzy, dlatego skupimy się na 5 nazwiskach i 5 tytułach, których lektury zdecydowanie nie pożałujecie, jeśli thrillery medyczne to wasz gatunek.

Thrillery medyczne – książki, od których nie można się oderwać

„Dawca”, Tess Gerritsen

Tess Gerritsen to autorka, której nie trzeba przedstawiać osobom, które chociaż trochę orientują się w kręgu thrillerów medycznych. A Gerritsen zna się na rzeczy – sama była lekarką internistką. Jej kariera pisarska nabrała rozpędu, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny – „Dawca”. Opowiada on historię z dwóch perspektyw – Abby DiMatteo, stażystki na oddziale kardiochirurgii, która zajmuje się przeszczepami, oraz młodego rosyjskiego chłopca Jakowa, który pilnie potrzebuje przeszczepu serca. Nastolatek ma szczęście – właśnie znalazł się idealny dawca. Jednak kiedy wszystko zostaje ustalone, okazuje się, że serce przeznaczone dla chłopca ma trafić do żony bogatego milionera. Abby wbrew przełożonym ratuje życie Jakowa, chociaż musi liczyć się z konsekwencjami. Ale jak to możliwe, że – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – nagle pojawia się nowe serce, które otrzymuje wspomniana wcześniej kobieta? Stażystka zaczyna zadawać niewygodne pytania, które nie podobają się władzom szpitala. Jakie tajemnice ukrywają?

Jeśli macie ochotę na wciągającą historię i prawdziwą bombę emocjonalną – sięgnijcie po tę pozycję specjalistki od mrożących krew w żyłach opowieści z medycyną w tle. P.S. Wydawnictwo Albatros zabrało „najbardziej medyczne” powieście Tess – koniecznie sprawdźcie cykl „Anatomia zbrodni”, na który składa się aż 19 książek.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Gorączka”, Robin Cook

Robin Cook uznawany jest za mistrza omawianego gatunku. Thrillery medyczne to jego specjalność – w końcu od niego wszystko się zaczęło. Jego książkę „Coma”, wydaną w 1977 roku, uznaje się za pierwszy thriller medyczny (rok później na jej podstawie nakręcono film „Śpiączka” w reżyserii Michalea Crichtona). Zresztą Cook również jest z zawodu lekarzem – w swojej twórczości wykorzystuje zarówno doświadczenia z własnej praktyki, jak i najnowszą wiedzę medyczną. Thrillery medyczne Cooka zdecydowanie powinny znaleźć się na waszej liście do przeczytania.

W książce „Gorączka” poznajemy Charlesa Martela, lekarza, który po śmierci chorej na białaczkę żony poświęca się badaniom nad rakiem. Gdy jest bliski wielkiego odkrycia, okazuje się, że białaczka dopadła także jego dwunastoletnią córkę. Przyczyna? Spuszczany do rzeki benzen. Martel wypowiada wojnę trucicielowi, a w centrum medycznym w Los Angeles – gdzie wybucha tajemnicza epidemia, która błyskawicznie szerzy się wśród personelu i pacjentów – młoda lekarka próbuje rozwikłać jej tajemnicę i powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, zanim będzie za późno…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Krytyczna terapia”, Michael Palmer

Michael Palmer, również z zawodu lekarz internista, zajmował się leczeniem uzależnień. Praktykował w szpitalach w Bostonie i Massachusetts, skąd czerpał inspirację do książek, z których większość trafiła na listy bestsellerów. Niestety, Michael Palmer zmarł w 2013 roku na skutek powikłań po zawale serca i udarze mózgu. Zostawił po sobie jednak liczne thrillery medyczne, z których szczególnie polecamy „Krytyczną terapię” – sensacyjną historię Erica Najariana, młodego chirurga, który otrzymuje propozycję dołączenia do tajnego klubu lekarzy. Zrzesza on samych największych medycznych specjalistów, a odmowa równa się końcowi kariery. Eric jednak nie zamierza dać się zastraszyć. Nawet jeśli swoją decyzję może przepłacić życiem. Tymczasem w szpitalu w dziwnych okolicznościach umiera bezdomny człowiek, a jego ciało niespodziewanie znika. Doktor Najarian rozpoczyna prywatne śledztwo, które naprowadzi go na trop niezwykłych eksperymentów medycznych…Wartka akcja, intryga, tajemnice i duża dawka napięcia – takie książki thrillery medyczne lubimy.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Zaraza”, Ken McClure

Najlepsze thrillery medyczne znajdziemy także w dorobku brytyjskiego twórcy – Kena McClure’a, wybitnego mikrobiologa, lekarza i naukowca z uniwersytetu w Edynburgu. Swoją wiedzę wykorzystuje przy tworzeniu znakomicie skonstruowanych i trzymających w napięciu thrillerów medycznych. My szczególnie polecamy „Zarazę”.

Gdy dochodzi do zagadkowego włamania do kostnicy w angielskim szpitalu, doktor James Saracen odkrywa, że pewna pacjentka zmarła na dżumę – chorobę, której przypadków nie notowano w Anglii od setek lat. Władze usiłują zbagatelizować tę sprawę, jednak wkrótce pojawiają się następne ofiary, a zaraza błyskawicznie ogarnia całe miasto… To bardzo dobrze napisany thriller medyczny z wartką i wciągającą fabułą.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Psychopata”, Klaudia Muniak

Na deser polecamy książkę prekursorki thrillera medycznego na polskim rynku, czyli Klaudii Muniak, która po mistrzowsku łączy kryminalne intrygi z wiedzą medyczną. Jej „Psychopata” to thriller medyczny o niebezpiecznym eksperymencie, który prowadzi do serii tajemniczych zbrodni.

Maja Lipska, młoda badaczka, odnosi spektakularne efekty w testach nad nowoczesną i nieinwazyjną metodą zwalczania nowotworów mózgu. Jednak po bankiecie kończącym jedną z konferencji budzi się na ławce w parku i odkrywa, że nie pamięta ostatnich 36 godzin. W tym samym czasie w Krakowie dochodzi do brutalnych morderstw młodych kobiet, a wszystko wskazuje na działania seryjnego zabójcy. Gdy w ośrodku naukowo-badawczym, w którym pracuje Maja, zostaje odnalezione kolejne ciało, dziewczyna odkrywa, że pojawiły się w niej instynkty, których wcześniej nie odczuwała. Zbrodnia ją ekscytuje, a widok krwi fascynuje. Maja musi odkryć prawdę, co stało się w ciągu godzin, których nie pamięta…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze