Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 października 2015 in Styl Życia by redakcja

Jesienne wyprawy w góry

Z danych TOPR wynika, że szczytowy pod względem liczy wypadków w górach jest okres od lipca do września. Jesienne wędrówki po szczytach to m.in. ryzyko upadków, zejścia ze szlaku i maszerowania w mroku. O czym pamiętać, wybierając się w góry?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ryzyko można zminimalizować poprzez staranne i przemyślane przygotowanie do wyjścia. Warto sięgnąć po mapę, przewodnik, poczytać o spodziewanych trudnościach. Należy też śledzić ostrzeżenia GOPR dla danego obszaru i sprawdzać aktualną prognozę pogody. Te informacje lepiej pozwolą dobrać niezbędny ekwipunek.

Jesienią niezbędna jest ciepła bluza, przeciwdeszczowa kurtka lub peleryna oraz buty z antypoślizgową podeszwą. Lepiej też zabrać termos z gorącym napojem, który w przypadku nagłego załamania pogody będzie nieoceniony. Na szlaku niezbędny jest też naładowany telefon komórkowy, a nawet latarka. Najlepiej czołowa, która daje swobodę rękom i zapewnia dobrą widoczność po zmroku.

„Czołówka pozwala lepiej widzieć ścieżkę, ale też sygnalizuje obecność turysty. Modele dedykowane wielbicielom gór posiadają dodatkowe kolorowe diody sygnalizacyjne na koszyku z bateriami. To znak dla innych ludzi na szlaku oraz ratowników udzielających pomocy. Podobną rolę mogą spełniać specjalne dyski sygnalizacyjne, te jednak nie poprawią komfortu widzenia nocą a jedynie pomogą w określeniu pozycji turysty”, mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds.oświetlenia przenośnego w Mactronic.

Sprzęt, jakie zabieramy jesienią w trasę, zależy od przewidywanego czasu wędrówki. Głównie z uwagi na szybko zapadające wieczory. Dlatego najlepszym wyborem będą lampki, ale też inne urządzenia elektroniczne, zasilane bateryjnie i zapasowe baterie w kieszeni. Należy też pamiętać, że w schronisku może zabraknąć energii, dobrze jest więc mieć źródła światła z dodatkową opcją ciepłej barwy, co pozwoli wykonywać drobne czynności i nie spowoduje zjawiska powidoku. Chodząc po wyższych partiach gór, warto też zabrać ze sobą raki, koc termiczny i rękawiczki. Długie wędrówki ułatwią popularne ostatnio kije trekkingowe.

Oczywiście sam ekwipunek to tylko jeden z elementów bezpiecznych wędrówek w górach. Ważne jest mierzenie sił na zamiary – wiele osób potrzebuje interwencji ratowniczej tylko dlatego, że zabrakło im sił na dalszą wędrówkę. Należy też dokładnie obserwować przebieg szlaku i nie wychodzić poza wytyczone ścieżki. Jesienią problemem może być mniejsza przejrzystość powietrza. W razie zgubienia najważniejszy jest spokój i opanowanie – poinformowanie odpowiednich służb oraz unikanie prób wędrówki w dowolnym kierunku.

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK radzi:

  • Przed wyruszeniem w góry oceń swoje doświadczenie i kondycję.
  • Przygotuj wcześniej plan wycieczki
  • Weź pod uwagę zmiany pogody. Zabierz odzież chroniącą przed zimnem i wilgocią.
  • Informację o celu podróży i planowanym terminie powrotu pozostaw w domu, schronisku, u znajomych.
  • Tempo marszu dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki.
  • Nie zbaczaj ze szlaku.
  • Nie strącaj kamieni.
  • Jeżeli potrzebujesz, zawróć ze szlaku.
  • Szanuj przyrodę i porządek w górach.
  • W razie wypadku, zachowaj spokój.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI