Nowe szaty szefa

Pierwsza własna firma, pierwsi pracownicy i… pierwsze problemy. O emocjach, sile oraz słabościach młodego przedsiębiorcy – mówi coach Miłosz Brzeziński
– Coraz więcej młodych Polaków, zamiast pracować dla kogoś, decyduje się na własną działalność gospodarczą. Bywa, że bez żadnego doświadczenia w kierowaniu ludźmi muszą wejść w rolę szefa. Jak wygląda ich zderzenie z rzeczywistością?

– Z moich obserwacji wynika, że gros osób naiwnie wierzy, iż zatrudnieni ludzie będą pracować dla nich z takim samym entuzjazmem jak oni; że razem, w braterskim trudzie, będą zmagać się z przeciwnościami losu i tyrać po godzinach dla dobra firmy. Nie oszukujmy się jednak – większość ludzi pracuje „u kogoś” co najwyżej na trójkę z plusem. Entuzjazm i poziom motywacji młodych przedsiębiorców to szczyty nieosiągalne dla zwykłego pracownika. Kiedy oczekiwania zaczynającego swój biznes zderzają się z twardym betonem ludzkiej przeciętności, rodzi się często silna frustracja.

– Może to problem z nieumiejętnością motywowania pracowników? Według badania przeprowadzonego dla jednego z portali 77 proc. respondentów miało problem z akceptacją młodego przełożonego.

– Na pewno techniki motywacyjne są pomocne, ale nie zmienią ludzkiej natury. Czy w szkole wszyscy są prymusami albo leserami? Nie, 80–90 proc. robi tyle, ile musi i ani odrobiny więcej. Do pracy chodzimy dla zarobku, rzadko jest ona naszym hobby, a swoimi zainteresowaniami zajmujemy się zwykle po godzinach. Co do różnicy wieku, to też z pewnością nie pomaga, ale jest to raczej kwestia urealnienia oczekiwań. Jeśli zatrudniamy doświadczonego pracownika, to tak, jakbyśmy brali ślub z kimś, kto ma za sobą już kilka małżeństw. Nabył pewnych nawyków, z którymi nie warto walczyć. To, że ktoś pracuje inaczej niż ja, nie znaczy, że pracuje źle, trzeba tylko być gotowym na kompromis, co dla wielu ludzi ogarniętych swoją wizją jest trudne do zaakceptowania.

– Może lepiej postawić na niedoświadczonych, młodych pracowników?

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »