Top 5: najpiękniejsze miejsca w Pieninach

shutterstock

Pieniny są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Charakteryzują się różnorodną ofertą turystyczną, dzięki której mogą sprostać oczekiwaniom miłośników przyrody, pasjonatów historii, a także zapalonych poszukiwaczy skarbów. Oto propozycje pięciu wyjątkowych miejsc szczególnie wartych polecenia.

reklama

Trzy Korony

Trzy Korony są najwyższym pienińskim masywem górskim. W jego skład wchodzi pięć szczytów, z których trzy najwyższe to Okrąglica, Płaska Skała oraz Pańska Skała. Dla wszystkich amatorów górskich spacerów jest to obowiązkowy punkt wycieczki w Pieniny. Na szczyt dojdziemy szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec i Krościenka, a trud wędrówki zostanie nagrodzony zachwycającymi widokami między innymi na dolinę Dunajca i Tatry (http://www.pieniny.net/atrakcje/3korony.htm).

Przełom Dunajca

Dunajec jest niezwykle urokliwy i daje szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu. Jednak to nie tylko propozycja dla pasjonatów adrenaliny i spływów kajakowych. Miłośnika zapierających dech widoków z pewnością zainteresuje Przełom Dunajca, gdzie rzeka płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie wąwozie. Dziewięciokilometrowa trasa wyróżnia się wieloma gwałtownymi skrętami oraz wapiennymi urwiskami mającymi wysokość 300-500 metrów ponad powierzchnią wody.

Rezerwat krajobrazowy „Biała Woda”

Utworzony w 1963 roku znajdujący się w Małych Pieninach rezerwat krajobrazowy „Biała Woda” jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Do dyspozycji mamy trasy do wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich (które są doskonałą propozycją dla miłośników biegów narciarskich) oraz konnych. Warto także zapoznać się z historią regionu i dziedzictwem kultury Łemków. Jako bazę noclegową możemy wybrać miejsca zapewniające nam nie tylko wygodę, spokój i wyśmienite jedzenie, ale również samo w sobie będące atrakcją turystyczną. Wszystko to proponuje nam na przykład znajdujący się u wejścia do rezerwatu pensjonat, którego szczegółową ofertę znajdziemy na stronie www.gromadabialawoda.pl.

Czorsztyn

To niewielka wieś położona na pograniczu Pienin i Gorców. Jej okolice stanowią malowniczy zakątek bogaty w atrakcje turystyczne, do których należą urokliwe ruiny zamku królewskiego, Jezioro Czorsztyńskie wraz z majestatyczną zaporą na Dunajcu, Zielone Skałki oraz zabytkowe budynki tworzące Osadę Czorsztyn. Wspaniałą atrakcję stanowią rejsy po jeziorze, w trakcie których można podziwiać góry i okoliczne zabytki.

Zamek w Niedzicy

Ta średniowieczna warownia wybudowana na wysokiej stromej skale przetrwała do obecnych czasów w nienaruszonym stanie i aktualnie pełni funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne. Turyści mogą poczuć się tu jak bohaterowie serialu „Janosik”, w trakcie realizacji którego zamek stanowił tło dla części ujęć. Wyobraźnię pobudza też legenda o inkaskim skarbie ukrytym na terenie warowni.