Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
1 czerwca 2012 in Moda i uroda by redakcja

Trądzik u dorosłych

Trądzik osób dorosłych przez dziesięciolecia byłsłabo dostrzeganym problemem medycznym zarówno przez dermatologów, jak i samych pacjentów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Stwierdzono, że trądzik twarzy osób dorosłych, tj. po 25. roku życia, dotyczy ok. 54% kobiet oraz 40% mężczyzn. Badania wykazały ponadto, że 83% ankietowanych kobiet w wieku okołomenopauzalnym z trądzikiem podawało występowanie zaostrzeń choroby przed miesiączkami, 67% wskazywało na czynniki stresowe, a 26% na niewłaściwą dietę.

Do czynników sprawczych rozwoju tej choroby, podobnie jak w trądziku młodzieńczym, należą osobnicza predyspozycja genetyczna, nadmierna produkcji hormonów androgenowych, bakterie, palenie tytoniu, stres, promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia  odporności wrodzonej, stosowanie kosmetyków, które mogą blokować ujścia porów skóry,charakter diety– zwłaszcza produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Jeśli jednak chodzi o ewentualne zalecanie pacjentom z trądzikiem jakichkolwiek diet restrykcyjnych, to należy opierać się w znacznym stopniu na wywiadzie, czy dany czynnik zaostrza zmiany. Warto podkreślić, że zawsze pożądany jest umiar w spożywaniu wszelkich produktów.

U osób dorosłych trądzik przebiega łagodnie lub umiarkowanie ciężko, z przewagą wykwitów o charakterze zapalnym i następowym bliznowaceniem. Odmienna jest także lokalizacja zmian chorobowych. Wykwity gromadzą się w tzw. strefie U, obejmującej policzki, okolicę wokół ust oraz skóry brody. W obrębie dolnych partii twarzy obserwuje się także występowanie nacieków zapalnych, których rozwój może nie towarzyszyć innym wykwitom charakterystycznym dla trądziku. U dorosłych stwierdza się także istotnie więcej zmian o charakterze zapalnym. Zwraca uwagę brak lub bardzo nieznaczna liczba zaskórników widocznych gołym okiem, typowych dla trądziku młodzieńczego. Ewolucja nacieków zapalnych prowadzi często do bliznowacenia oraz rozwoju pozapalnych przebarwień.

Trądzik osób dorosłych niesie ze sobą wiele negatywnych skutków psychologicznych tj. uczucie zażenowania, obniżone poczucie własnej wartości i skuteczności, zaniżona samoocena i wynikające z tego faktu ogólne niezadowolenie, czy nawet silne frustracje.Wydaje się ponadto, że negatywny wpływ trądziku na jakość życia związaną z chorobą jest większy u osób dorosłych niż nastolatków.

Ze względu na przewlekłość terapii przeciwtrądzikowych, większą wrażliwość skóry, powolny, acz nieuchronny rozwój zmarszczek, a także ewentualność ciąży, jak również karmienia piersią u kobiet z trądzikiem,należy zwrócić szczególną uwagę na leczenie podtrzymujące, które będzie zapobiegało nawrotom i zaostrzeniom choroby.Wydaje się, że przewlekłe stosowanie miejscowych preparatów zawierających kwas azelainowy, zwłaszcza w postaci kremów, które można położyć pod makijaż, przynosi bardzo wiele korzyści i spełnia wszystkie warunki wymagane od leczenia przewlekłego.

Autorem tekstu jest Prof. dr hab. n. med. Anna ZALEWSKA-JANOWSKA
specjalista dermatolog-wenerolog, specjalista alergolog z
Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Poczytaj więcej o trądziku:

Co pomaga na trądzik różowaty
Trądzik kontra hiperbaryczny tlen
Dekalog zdrowej skóry

 


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI