Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak zmotywować uczniów? Projekt „Motywator”

123rf.com
6 listopada 2015 in Parenting by redakcja
2 listopada 2015 rozpoczął się projekt edukacyjny „Motywator” wspierający rozwój kompetencji poznawczych i motywacji uczniów gimnazjów w Warszawie.  Projekt ma za zadanie pomóc młodzieży w usprawnieniu zdolności do koncentracji, a następnie w pracy nad sobą i poprawą samooceny. Uczniowie i nauczyciele mają bezpłatny dostęp do „Motywatora”. 

Szybkie tempo życia w świecie realnym i cyfrowym oraz przeciążenie informacyjne stanowią wyzwanie dla procesu uczenia się i efektywnego wykonywania obowiązków. Nawet młode osoby narzekają na problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji oraz realizacją założonych celów. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Neurogrą przygotowało edukacyjny projekt motywacyjny, „Motywator”. Treningi dostępne na platformie internetowej Motywatora mają formę angażujących gier komputerowych, które są na bieżąco personalizowane pod kątem potrzeb i wyników osiąganych przez danego uczestnika. Dzięki udziałowi w treningach mogą nabywać umiejętności związane ze sprawnym selekcjonowaniem informacji, nauczą się wybierać źródła stymulacji, ignorować szum informacyjny, wzmocnią zdolność rejestrowania i przywoływania informacji z pamięci oraz poczucie własnej sprawczości.

Ćwiczenia znajdujące się na platformie motywator.eu powstały w oparciu o serwis Neurogra.pl, narzędzie internetowe oferujące komputerowy trening zdolności intelektualnych. Merytorycznie projekt wspiera współtwórczyni serwisu Neurogra.pl – Anna Wieczorek-Taraday, doktorantka z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Maciej Taraday, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca Uniwersytetu SWPS, zajmujący się badaniem związku inteligencji z pamięcią.

Ważną rolę w projekcie odgrywają nauczyciele, których zadaniem jest wzmacnianie motywacji uczniów do wykonywania treningów oraz wykorzystanie w pracy dydaktycznej wiedzy o sposobach i możliwościach motywowania uczniów. Nauczyciele zostaną przeszkoleni w zakresie wykorzystywania efektów ćwiczeń treningów. Monitorują też, czy młodzi systematycznie przystępują do treningów by osiągnąć zakładane efekty. Treningi dla nauczycieli powstały we współpracy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem emocji i motywacji z Uniwersytetu SWPS.

Efekty pracy młodzieży nad koncentracją, pamięcią i motywacją będą miały wpływ nie tylko na ich osiągnięcia szkolne, ale także na jakość życia. Wystarczy ćwiczyć kilka razy w tygodniu po 20 min, aby poprawić swoją pamięć i koncentrację – zachęca Olaf Furmanek z Neurogra.pl. Dobra pamięć i umiejętność realizacji celów umożliwiają zaspakajanie potrzeb, usprawniają komunikację z otoczeniem, przekładają się na wzrost poczucia bezpieczeństwa, pewności siebie i dobrą samoocenę.

Więcej informacji o projekcie dla uczniów i nauczycieli na stronie projektu motywator.eu.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI