Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
30 września 2016 in Psychologia by Tomasz Błasiak

Dogoterapia

Pracę z pacjentem prowadzi terapeuta, ale trudno o lepszego asystenta niż pies. Pomaga dzieciom z zaburzeniami i ludziom starszym, potrafi nawiązać kontakt z osobą autystyczną. O pracy z psami z dogoterapeutką Joanną Ciarkowską rozmawia Tomasz Błasiak.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zwierzęta są naturalne, szczere i akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy… Sierść goldena działa kojąco, powaga nowofundlanda – uspokaja. A jak to wygląda w pracy z zaburzeniami? Czy istnieją określone schorzenia, które predestynują pacjenta właśnie do dogoterapii?

Dogoterapia to działania terapeutyczne wspomagane obecnością i udziałem psa terapeutycznego. Zakres oddziaływania tej metody jest niezwykle szeroki. Dogoterapia wpływa korzystnie na wszystkie sfery rozwoju, czyli sferę fizyczno-motoryczną, psychiczno-motywacyjną oraz poznawczo-edukacyjną, zatem wszędzie tam, gdzie potrzeba doskonalenia którejś ze sfer, znajdzie swoje zastosowanie. Ale dobroczynny, pozytywny wpływ należy zawsze rozpatrywać indywidualnie w przypadku każdego zaburzenia. Dogoterapia stosowana jest zarówno przy chorobach somatycznych, jak i zaburzeniach psychicznych. Wśród odbiorców dogoterapii wymienia się osoby z Zespołem Downa, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, ADHD, autystyczne, cierpiące na choroby psychiczne, np. schizofrenię. Przy czym pies ma określony zbiór swoich zachowań gatunkowych i dogoterapia powinna wychodzić naprzeciw tym zachowaniom czy potrzebom psa.

Czy pies zaangażowany w proces terapeutyczny poza specjalną tresurą powinien mieć określone cechy temperamentu?

Oczywiście. Powinien mieć przede wszystkim predyspozycje do tej pracy, gdyż jest ona bardzo trudna, wymagająca i stresująca dla zwierzęcia. Pies terapeutyczny to pies odważny, inteligentny, łagodny, przyjacielski i kontaktowy wobec ludzi. Powinien też być z natury wesoły, wykazywać dużą motywację do zabawy i chęć do wspólnej aktywności z człowiekiem. Ważną cechą jest stabilność emocjonalna, samokontrola i cierpliwość oraz stosunkowo mała reaktywność.

Czy dogoterapia znajduje zastosowanie w pracy z dziećmi oraz osobami starszymi?

Jak najbardziej. W pracy ze starszymi osobami pies jest również doskonałym motywatorem do podejmowania działań i może zachęcać choćby do wyjścia na spacer czy przygotowania psu posiłku, co wiąże się z aktywnością, czasem wręcz wstaniem z łóżka. Obserwowanie psa może być przyczynkiem do rozmowy o nim i o dawnych przeżyciach pacjenta. Obcowanie z psem terapeutycznym pozwala zapomnieć o codzienności, o smutku czy samotności, która jest często wbudowana w życie starszych osób.

Czy praca terapeutyczna z psem może być pomocna w procesie resocjalizacji – w przypadku osób zdemoralizowanych czy agresywnych?

Myślę, że tak, pod warunkiem że proces jest mądrze prowadzony przez osoby zawodowo przygotowane do pracy w resocjalizacji. Dla mnie nadrzędnym celem byłoby tu zapewnienie psu bezpieczeństwa, bo choć uważa się, że obecność psa uspokaja i łagodzi obyczaje, trzeba zawsze upewnić się, że w takim środowisku psu nic nie zagraża.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI