1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 3 zdania, których nie powinno się mówić osobie z depresją. Zamiast pomagać, są jak dodatkowy cios

3 zdania, których nie powinno się mówić osobie z depresją. Zamiast pomagać, są jak dodatkowy cios

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Depresja wysuwa się na czołówkę chorób, które najczęściej dotykają współczesnych ludzi. Nie ma na nią prostego leku czy cudownego zestawu słów, które w jednej chwili potrafią pocieszyć osobę w depresji. Wiele osób mimo to próbuje podnieść na duchu swoich bliskich – niestety, zazwyczaj w sposób zupełnie nietrafiony i przynoszący odwrotny skutek. Osławione „idź pobiegaj” to najbardziej jaskrawy przykład. Jakie jeszcze słowa, pozornie wspierające, tak naprawdę zadają osobom z depresją jeszcze większe rany?

Psycholog dr Jeffrey Bernstein na łamach serwisu Psychology Today postanowił wytypować trzy najczęstsze zwroty, które słyszą od swoich bliskich i przyjaciół osoby cierpiące na depresję. Lekarz zaczerpnął je z własnej praktyki terapeutycznej. Jak twierdzi Bernstein, słowa te tylko pogarszają sytuację, powodując u chorych jeszcze większe poczucie wyobcowania i niezrozumienia. Ludziom zdrowym, którzy nie rozumieją depresji, wydają się jednak idealną receptą na poprawę nastroju oraz impulsem do pozytywnych zmian. Wynika to z braku świadomości, czym jest w istocie depresja i że nie należy zrównywać jej z przejściową „chandrą” czy „humorami”.

Czytaj także: Depresja to choroba. Rozmowa z prof. Krystyną Rymarczyk

By nie pogłębiać trudnej sytuacji osób, które dotyka depresja, lepiej unikać w rozmowach z nimi niektórych sformułowań. Listę trzech najczęstszych znajdziecie poniżej.

1. „Po prostu weź się w garść”

To zdanie pada wyjątkowo często w kierunku osób z depresją. Jak pisze dr Jeffrey Bernstein, jest bardzo krzywdzące, ponieważ sugeruje, że depresja to stan zależny od naszej woli albo naszego wyboru. A tak nie jest. Depresja jest złożonym schorzeniem powodowanym przez wiele czynników, nad którymi nie panujemy. Nie można tak po prostu wziąć się w garść i ją „wyłączyć”.

Jak realnie możemy pomóc? Psycholog radzi, by okazać bliskiej osobie empatię i zrozumienie, mówiąc np. „Jestem przy tobie. Masz prawo się tak czuć i chcę cię wesprzeć. Spróbujmy wspólnie znaleźć taką rzecz, która mogłaby ci pomóc”. W ten sposób dajemy sygnał, że nie bagatelizujemy jej stanu i naprawdę przejmujemy się jej samopoczuciem.

2. „Nie masz powodu, żeby wpadać w depresję”

Osoby postronne wiążą poczucie szczęścia z dobrobytem, udanym życiem osobistym, robieniem kariery. Ale zbyt wiele znamy przykładów ludzi, chociażby z show-biznesu, które potwierdzają, że nawet najbogatsi i najsławniejsi mogą po cichu zmagać się z depresją. Jak pokazują badania, na które powołuje się dr Bernstein, zapadalność na depresję wcale nie musi zależeć od czynników zewnętrznych. To choroba, która może dotknąć dosłownie każdego – i wzbudzanie w nim poczucie winy za to, że ma depresję zamiast się cieszyć, jest okrutne.

Jak realnie możemy pomóc? Warto zapewnić bliską osobę, że nie musi nam się tłumaczyć ze swojego stanu i że nie jest on powodem do wstydu: „Rozumiem, że twoja depresja nie musi mieć wyraźnej przyczyny. Nie musisz przez to przechodzić sam/sama. Jestem tu, aby być przy tobie i cię wysłuchać”.

Czytaj także: Depresja perfekcyjnie ukryta za uśmiechem. Jak ją rozpoznać?

3. „Myśl pozytywnie”

Osoby z depresją mogą nie umieć bądź nie chcieć ukrywać symptomów swojej choroby. Otoczenie, jeśli je zauważy, często ma tendencję do pouczania bliskich, mówiąc np.: „Myśl pozytywnie”, „Nie smuć się”, „Głowa do góry”. Zwroty te mogą zrobić więcej złego niż dobrego, ponieważ wywierają na chorym presję, wedle której musi on dopasować się do otoczenia. Osobie z depresją wydaje się, że jeśli nie potrafi tego zrobić, jest gorsza, coś jest z nią nie tak, jest outsiderem.

Jak realnie możemy pomóc? Zamiast lekceważyć objawy depresji, podsuwając mało trafne rozwiązania, okażmy bliskiej osobie prawdziwe zainteresowanie. Można powiedzieć np. „Zauważyłem/-am ostatnio, że masz trudny czas. Jeśli kiedykolwiek chciałbyś/-ałabyś porozmawiać, zawsze mogę cię wysłuchać. Jestem gotowy/-a zrobić cokolwiek, co poprawi twój stan”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze