Lęk odziedziczony – jak się go pozbyć z ciała?

fot.123rf

Według Chińczyków strach mieszka w nerkach, a smutek w płucach. Daisy Lee, poprzez Promienny Lotos, rodzaj specjalnego qigongu dla kobiet, uczy, jak poradzić sobie z dziedzictwem lęku, przywrócić harmonię emocjonalną, ale też uleczyć choroby ciała. Bo wszystko jest ze sobą połączone.
Jeździsz ze swoimi warsztatami po całym świecie. Co wyróżnia Polki na tle mieszkanek innych krajów?

reklama

Na początku Polki sprawiają wrażenie kobiet skromnych i niepewnych siebie. Nie dają sobie prawa do swoich uczuć i odczuć, ba, nie dają sobie prawa do śmiechu i zabawy! Z drugiej strony są niewiarygodnie silne, odważne i wytrzymałe. Jako nauczycielka mam ogromną satysfakcję, gdy na warsztatach moje poważne i skupione uczennice przestają się spinać i otwierają na radość.

Może to obciążenia związane z historią? Badania na EmoryUniversity School of Medicine pokazują, że – tak jak kolor oczu czy wielkość nosa – tak i strach możemy dziedziczyć po przodkach.

Tak, ale możemy ten odziedziczony strach przyjąć bezkrytycznie i ciągle się bać lub powiedzieć sobie: „To mój wybór, co zrobię z lękiem, który ogranicza mnie fizycznie i mentalnie”. Qigong (czyt. cikung – przyp. red.), który praktykuję i którego uczę, jest narzędziem budowania osobistej siły, przekraczającej ograniczenia zbiorowej czy też narodowej tożsamości. Przynosi każdemu, bez względu na to, z jakiej kultury pochodzi i jaka historia za nim się ciągnie, wzmocnienie na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym. Działa na wielu poziomach, przywracając umysłową i emocjonalną harmonię, a zarazem lecząc choroby i dolegliwości ciała. To nasz wybór, czy zostaniemy w więzieniu, w którym zamknęła nas historia naszego narodu i rodziny, czy weźmiemy odpowiedzialność za swoje życie.

Brzmi przekonująco, ale…

…łatwo to mówić komuś z bezpiecznego kraju, kogo nie dotknęła trauma obozów koncentracyjnych i nazistowskiego terroru? Uwierz mi, każda z nas ma historię pokoleń wpisaną w ciało i umysł. Moi rodzice wyemigrowali z Chin do Kanady i byliśmy jedynymi Chińczykami w okolicy. Powtarzali mnie i mojemu rodzeństwu, żebyśmy ignorowali zaczepki, milczeli, gdy ktoś nas obraża lub wyśmiewa. Argumentowali: „Ich – białych, jest więcej niż nas – Chińczyków, i nie mamy w starciu z nimi szans”. Jako dziecko byłam wystraszona, nieśmiała i przerażona światem. Lęk jest jedną z najsilniejszych emocji, zapada w ciebie głęboko, jest niczym jątrząca się rana. A jednak byłam zdolna do wyleczenia tej gnębionej części mnie dzięki temu, że znalazłam własny głos i pozwoliłam mu się wyrazić. Między innymi w tym, że uczę inne kobiety radzić sobie z dziedzictwem lęku.

Jaką rolę odgrywają w tym tybetańskie dźwięki, które wprowadziłaś do Promiennego Lotosu?

Tybetańskie Leczące Dźwięki opierają się na wibracji naszego własnego głosu. W połączeniu z delikatnymi ruchami, oddechem i wizualizacjami działa on niczym sonar kruszący skałę lub jak śpiewaczka operowa rozbijająca szklankę swoim głosem. W Promiennym Lotosie nie chodzi o rozbijanie szyb, ale o rozkruszenie złogów energetycznych, które zgromadziły się w piersiach, brzuchu, płucach, sercu i w innych narządach wewnętrznych. Nadrzędna reguła w qigongu jest prosta: wszelkie choroby i zaburzenia są rezultatem zablokowanej lub zastałej qi – energii. Blokady energetyczne powstają w wyniku żywienia się jedzeniem niskiej jakości, oddychania zatrutym powietrzem, a szczególnie w efekcie negatywnych myśli, które krążą po naszej głowie, destrukcyjnie oddziałując na nasz stan emocjonalny i fizyczny. Sześć Tybetańskich Leczących Dźwięków wykorzystuje naturalną inteligencję ciała i rozbija niezdrowe komórki w organach. To pozwala wyrzucić je ze środka, oczyścić organizm i zrobić miejsce dla zdrowych tkanek, dać im przestrzeń do wzrostu i rozwoju.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »