Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 maja 2014 in Seks by redakcja-2

Komunikacja niewerbalna – kontakt wzrokowy

Oczy są oknami duszy. Umiejętność kontaktu wzrokowego można rozwijać i świadomie wykorzystywać dla rozwoju ważnych dla nas relacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Słowa mogą mylić, podobnie jak czyny. Natomiast w oczach widać intencje oraz uczucia. „Kocham cię” wypowiedziane prosto w oczy mają zupełnie inną moc niż to samo wyznanie napisane w sms-ie czy powiedziane ze wzrokiem wbitym w ziemię. Zgodnie z teorią intymności kontakt wzrokowy to jedno z zachowań, które pozwala określić poziom zażyłości między ludźmi – im bliższa i głębsza relacja, tym bardziej intensywny kontakt wzrokowy.

Kiedy kłamiemy, bardzo trudno nam utrzymać kontakt wzrokowy. Unikamy spojrzenia, gdy chcemy coś zataić, gdy nie jesteśmy do końca szczerzy. Taka jest mowa naszego ciała, która wysyła komunikaty niezależne od kontroli umysłu nad myślami. Kobiety intuicyjnie czują, że kontakt wzrokowy w miłosnej relacji świadczy o jej prawdziwości i jest czymś w rodzaju papierka lakmusowego jej rozwoju. Mężczyźni natomiast podchodzą do sprawy inaczej – trochę ignorują temat a trochę się go lękają.

Okazuje się, że te różnice wynikają z tego, że mózgi kobiety i mężczyzny funkcjonują inaczej. Odmienności są widoczne już w wieku niemowlęcym. Dziewczynki od urodzenia szukają i utrzymują kontakt wzrokowy z ludźmi, podczas gdy wzrok chłopców jest zdecydowanie mniej kontaktowy. Badania osób dorosłych wykazały, że kontakt wzrokowy przez kobiety jest postrzegany jako narzędzie pomocne w celu osiągnięcia porozumienia, a mężczyźni uważają, że stanowi on potencjalną barierę w komunikowaniu się. Wynika to z tego, że obszary mózgu odpowiedzialne za socjalizację i komunikację są u kobiet bardziej aktywne niż u mężczyzn. Naukowcy odkryli również, że część mózgu rejestrująca ból emocjonalny jest bardziej pobudzona u mężczyzn, kiedy są proszeni o rozmowę o uczuciach.

Jak nauczyć się wykorzystywać kontakt wzrokowy. Lekcje dla kobiet i mężczyzn.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI