Czy w relacji jesteś mężczyzną?

123rf.com

Podczas jałowych dyskusji, mówisz „do rzeczy”? Szybkie działanie, drobiazgowość, potrzeba niezależności są ci bliskie? Masz duże wymagania wobec siebie? Potrafisz być despotą? Jeśli tak, według Helen Fisher, amerykańskiej antropolog jesteś Dyrektorem, czyli typowym biologicznym mężczyzną?
Helen Fisher na podstawie wiedzy z dziedziny genetyki i neurochemii bezpośredni wpływ na nasze cechy osobowości przypisała czterem hormonom: dopaminie, serotoninie, testosteronowi i estrogenowi. Każdy z nas jest unikalną mieszanką tych typów. Fisher typ testosteronowy nazwała Dyrektorem. Jak go w sobie rozpoznać?

Chce sięgać gwiazd. Nastawiony na osiąganie sukcesów. W drodze na szczyt Dyrektor uwielbia rywalizować. Zawsze mówi, co ma na myśli. Jest bezpośredni, realistyczny, stanowczy i zdecydowany. Decyzje podejmuje na chłodno, bez emocji. Ceni opanowanie i niezależność. Dyrektor to osoba elastyczna, pragmatyczna, skupiona, odważna, pomysłowa. Zdecydowanie więcej Dyrektorów to mężczyźni, ponieważ charakterystyczne cechy tego typu powiązane są z męskim hormonem testosteronem. Jest on wydzielany i u kobiet, i u mężczyzn, lecz ci drudzy produkują go o wiele więcej.

Z testosteronem wiąże się sposób myślenia zwany systemizacją, który daje mu sporo uzdolnień. Dyrektor zwykle odznacza się talentem technicznym lub matematycznym. Ma szczególną łatwość rozumienia struktury muzyki (spośród tej grupy wywodzą się kompozytorzy), doskonale radzi sobie w grach przestrzennych a także ma świetną orientację w terenie. Dyrektor jest zorientowany na swoich celach a podczas pracy mocno skupiony. Koncentruje się głęboko i na jednym, nie ma podzielnej uwagi, ponieważ obszary jego mózg mają krótkie połączenia nerwowe. Zapytaj o coś Dyrektora, gdy czyta gazetę, najprawdopodobniej cię nie usłyszy lub odpowie nieprzytomnie. Często czepia się drobiazgów, skupiając się na elementach, a nie na całości. Ta zdolność daje mu zamiłowanie do żartów słownych i paradoksów.

Dyrektor myśli logicznie i analitycznie. Efektem ubocznym takiego myślenia jest jego