fbpx

Czy w relacji jesteś kobietą?

Czy w relacji jesteś kobietą?
123rf.com

Zdarza ci się, że odczuwasz czyjś ból? Cenisz sobie zażyłą więź emocjonalną? Masz czasem dwie sprzeczne myśli i w niczym ci to nie przeszkadza? Czytasz między wierszami i z łatwością się wypowiadasz? Jesteś ufna? Jeśli tak, według Helen Fisher, amerykańskiej antropolog, jesteś Negocjatorem, czyli typową, biologiczną kobietą.
Helen Fisher na podstawie wiedzy z dziedziny genetyki i neurochemii bezpośredni wpływ na nasze cechy osobowości przypisała czterem hormonom: dopaminie, serotoninie, testosteronowi i estrogenowi. Fisher typ estrogenowy nazwała Negocjatorem. Jak go w sobie rozpoznać?

Negocjator ma bujną wyobraźnię i zamiłowanie do teorii. Jest bezpretensjonalny, sympatyczny i obdarzony intuicją. Umie porozumiewać się z ludźmi, pokazywać uczucia. Jest uzdolniony językowo, dużo mówi, często zawodowo zajmuje się pisaniem lub lingwistyką. Dostrzega szeroką perspektywę – myśli holistycznie i syntetycznie. To myślenie sieciowe. Jest obdarzony naturalną umiejętnością zbierania danych, oceny ich ważności i dostrzegania związków między nimi. Negocjatorzy dostrzegają schematy i prawidłowości. Doskonale potrafią czytać między wierszami. Scalają przeciwieństwa, odczytują idee, zasady wyższego rzędu. Negocjatorem był Darwin. Suche fakty sprawiają, że typowy Negocjator popada w frustrację, musi nadać im szersze znaczenie. Jego myślenie sieciowe wynika przede wszystkim z aktywności żeńskiego hormonu estrogenu. Nic więc dziwnego, że wyraźna przewaga Negocjatorów to kobiety. Poszczególne części mózgu pod wpływem działalności estrogenu są dobrze połączone, co umożliwia kojarzenie ze sobą szeregu informacji. Negocjator ma fantastyczną pamięć. Owa syntezująca inteligencja oznacza wiele korzyści – między innymi wyobraźnię. To coś innego niż kreatywność. Osoby kreatywne tworzą, a obdarzone bujną wyobraźnią – łączą istniejące dane i pojęcia. Dusza, jestestwo, miłość, prawda, potencjał – negocjator lubi rozważać to, co istnieje tylko w wyobraźni. Został stworzony do myślenia w niecodzienny sposób.

Negocjator posiada jeszcze jedną intrygującą cechę – intuicję. To zdolność do sięgania do zasobów zmagazynowanej wiedzy i szybkiego rozpoznawania złożonych schematów na podstawie strzępków informacji. Negocjator czuje, że rozumie. Podczas myślenia ma fizyczne odczucia – biologiczne wskazówki, które pomagają mu słuchać intuicji. Negocjator potrafi dopuszczać do siebie dwie sprzeczne myśli i w niczym mu to nie przeszkadza, ma niezwykle elastyczny umysł i często zmienia zdanie. Negocjator jest ciekawy ludzi, ceni sobie głęboką zażyłość emocjonalną. Dla niego każdy jest wyjątkowy, szczególny i ważny. Nie interesują go związki, w których brak bliskości, autentyczności, troski. Ma silną potrzebę więzi, zależy mu na współpracy i harmonijnych relacjach. Dąży do zgody. Kontrowersje, spory i dyskusje odbierają mu spokój. Negocjator chce być lubiany. Ma mnóstwo umiejętności, żeby zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami innych. Jedna z nich to empatia. W gryzmołach Negocjatorów często widnieją serca. Potrafi precyzyjnie odczytywać myśli i uczucia drugiej osoby. Wychodzi naprzeciw jej potrzebom. Odruchowo pociesza i troszczy się o innych. Za sprawą neuronów lustrzanych negocjator może odczuwać czyjś ból. Estrogen i oksytocyna wpływają na umiejętności społeczne – odczytywanie mowy ciała i gestów ludzi. Negocjator jest sympatyczny, uprzejmy, przyjacielski, ustępliwy, szczery. Długo przeżywa emocje i ma nieprzeciętną zdolność wysławiania się. Bywa poetyczny, potrafi barwnie obrazować. Rzadko bywa sarkastyczny czy ironiczny. Jego cechą jest ufność a także wylewność. Lubi wyrażać uczucia, czasem używa dramatycznych sformułowań. W grę nie wchodzą same radosne odczucia. Negocjator nierzadko dręczy się smutkiem, zwątpieniem, rozczarowaniem.

Jest skłonny do głębokiej introspekcji. Zapuszcza się w najgłębsze zakamarki swojej duszy, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Ma silnie zaawansowaną świadomość każdej swojej myśli i uczynku. Może mieć wrażenie, że nie jest jedną osobą. Poznanie własnej tożsamości ma dla Negocjatora duże znaczenie, pragnie być autentyczny. Często unika towarzyskich spotkań, bo nie toleruje bezsensownych, nieemocjonalnych pogaduszek. Dąży do zażyłej wymiany myśli, w której wyjawia uczucia, poglądy i cele. Szerokie, sieciowe myślenie sprawia, że Negocjator często nie potrafi skupić się na ważnych szczegółach. Wpada w dygresje i może sprawiać wrażenie roztrzepanego i zaniedbującego codzienne obowiązki. Bywa niezdecydowany i zamiast działać analizuje wszystkie za i przeciw. Negocjator nie lubi konfrontacji i może zadać cios w plecy, ma wyjątkowo cięty język. A jego nadmierna ufność może przerodzić się w łatwowierność. Może wyglądać na wścibskiego, bo tak ciekawi go drugi człowiek. Zdarza się, że wejdzie głęboko w problemy kogoś a potem będzie narzekał, bo zmęczy go rola doradcy. Pragnie bliskich więzi i domaga się zapewnień, że jest dla innych ważny. Trudno mu wybaczyć zdradę, krytykę czy nielojalność. Jest narażony na depresję. Negocjatora poznasz po stwierdzeniach: „Często fantazjuję”, „Mam przeczucie”, „Łatwo zmieniam zdanie”.

Negocjator i miłość

Poszukuje pokrewnej duszy. Partnera idealnego, kogoś z kim będzie w stanie nawiązać bliską, znaczącą, inspirującą, duchową więź. Dąży do tego, by w jego związku panowała zgoda. Potrafi być elastyczny, czuły, empatyczny i pełen uznania dla partnera. Bywa, że go idealizuje a potem jest rozczarowany, bo ideał sięga bruku. Negocjator zazwyczaj unika konfliktów i jest gotowy do poświęceń. Chce zbudować wspólną intelektualną i emocjonalną płaszczyznę porozumienia z drugą osobą, łączący most. Otwiera przed potencjalnym partnerem serce i dlatego odrzucenie bardzo go rani. Jeśli tak się stanie, Negocjator może na jakiś czas zrezygnować z poszukiwań partnera. Gdy znajdzie swoją drugą połowę, jest niezrównany w tworzeniu i podtrzymywaniu bliskości. Lubi obdarowywać przemyślanymi prezentami, dzielić się najintymniejszymi uczuciami. Analizuje myśli i motywy postępowania drugiej strony. Jednak nie toleruje ludzi niesamodzielnych i roszczeniowych, takich którzy nie szanują jego potrzeb. To najbardziej romantyczny ze wszystkich czterech typów i najczęściej się zakochuje. Seks to dla Negocjatora połączenie serca, duszy i ciała. Jeżeli zdecyduje się na przygodę, oczekuje, że zrodzi się z niej poważny, trwały związek. Deklaruje, że chce małżeństwa, ale bardziej święte niż zewnętrzne rytuały, są dla niego głębokie osobiste zobowiązania. Negocjator pragnie miłości subtelnej, bezwarunkowej, bezinteresownej, bezwarunkowej, pełnej oddania. Jego poczucie poczucie odpowiedzialności, empatia oraz lęk przed samotnością sprawiają, że z partnerem, który daleki jest od ideału, pozostaje zbyt długo. Kiedy jednak dojdzie do wniosku, że nie jest on bratnią duszą, decyduje się wyruszyć na poszukiwanie miłości doskonałej.

Miłosne rady dla Negocjatora:

 • Nie analizuj dogłębnie potencjalnych problemów i korzyści, jakie może przynieść związek, który się jeszcze na dobre nie zaczął.
 • Wyjdź ze świata niuansów, bo możesz przeinterpretować gesty partnera. Upraszczaj.
 • Bądź bardziej prostolinijny i bezpośredni.
 • Mów, czego potrzebujesz. Proś.
 • Walcz o siebie. Nie bądź nadmiernie delikatny, taktowny, współczujący.
 • Zapomnij urazy.
 • Unikaj słowotoku, możesz przytłoczyć partnera. Nie przedstawiaj zbyt wielu aspektów jednej sprawy naraz.
 • Nie bądź zbyt ufny, rozwiń w sobie zdrowy sceptycyzm.
 • Nie praw komplementów tylko z uprzejmości. Nie przepraszaj, jeśli naprawdę nie jest ci przykro.
 • Postępuj z pewnością siebie.
 • Nie zadowalaj się byle czym. Przystań tylko na znaczący, autentyczny związek.

Więcej w książce „Dlaczego on? Dlaczego ona?, Helen Fisher, wyd. Rebis

Jutro – Czy jesteś w relacji mężczyzną?

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze