Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. shutterstock
fot. shutterstock
15 lutego 2016 in Zdrowie by redakcja

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Grypa należy do najpowszechniejszych chorób, z którymi zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Wirus grypy może jednak zaatakować nas też wiosną. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat grypy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Źródłem infekcji jest najczęściej inna chora osoba, która podczas kichania bądź kaszlu przyczynia się rozprzestrzeniania infekcji. Co więcej, chory może zarażać przed pojawieniem się pierwszych symptomów.

Główne objawy grypy

Charakterystyczną cechą grypy jest fakt, że w przeciwieństwie do przeziębienia rozwija się ona bardzo szybko, dając nagłe objawy. Jednym z początkowych symptomów choroby jest wysoka, dość szybko narastająca gorączka, która może przekroczyć nawet 39 stopni Celsjusza.

Wśród najczęściej występujących objawów grypy wymienia się również dreszcze oraz silne bóle głowy i mięśni. Chorobie może też towarzyszyć uczucie osłabienia i rozbicia, a ponadto niezbyt nasilony ból gardła, katar i suchy kaszel. Grypa może także przejawiać się biegunką, nudnościami i wymiotami, przy czym symptomy te obserwowane są zazwyczaj u dzieci.

Jak leczy się grypę?

Przy chorobie przebiegającej bez powikłań zwykle stosuje się leczenie objawowe, co oznacza przyjmowanie leków zmniejszających symptomy, a niekoniecznie uderzających w przyczynę infekcji. W aptekach dostępne są też różne preparaty zwalczające objawy grypy, takie jak np. Modafen, które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Musimy jednak wiedzieć, że połowa infekcji wywoływanych przez wirus grypy przebiega niemal bezobjawowo, a w wielu przypadkach – podobnie jak przeziębienie – choroba może przejść samoistnie po upływie 3-7 dni. Mimo to warto zaznaczyć, że niektóre symptomy, takie jak kaszel czy złe samopoczucie, mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, dlatego mimo wszystko warto jest z nimi walczyć.

Jak chronić się przed grypą?

Chcąc skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusem grypy, powinniśmy unikać bliskiego kontaktu z innymi chorymi. W okresie największej zapadalności na grypę postarajmy się nie przebywać w miejscach zatłoczonych, w których ryzyko zarażenia staje się znacznie wyższe. Zwracajmy także szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny i prawidłowej diety. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, a ponadto unikajmy silnego stresu i używek.

Alternatywną, niemniej uznawaną za zdecydowanie najskuteczniejszą metodę ochrony przed infekcją uznaje się szczepienie przeciwko grypie. Szczepieniu należy poddawać się regularnie co rok, najlepiej wczesną jesienią, jeszcze przed okresem największej liczby zachorowań.

Szczepienie zalecane jest osobom powyżej 6. miesiąca życia, u których nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu. Pamiętajmy jednak, że podanie szczepionki nie wyklucza całkowicie zakażenia wirusem grypy. Co ważne, szczepienie nie zabezpiecza też przed przeziębieniem!


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI