Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

fot. shutterstock
15 lutego 2016 in Zdrowie by redakcja
Grypa należy do najpowszechniejszych chorób, z którymi zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Wirus grypy może jednak zaatakować nas też wiosną. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat grypy.

Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Źródłem infekcji jest najczęściej inna chora osoba, która podczas kichania bądź kaszlu przyczynia się rozprzestrzeniania infekcji. Co więcej, chory może zarażać przed pojawieniem się pierwszych symptomów.

Główne objawy grypy

Charakterystyczną cechą grypy jest fakt, że w przeciwieństwie do przeziębienia rozwija się ona bardzo szybko, dając nagłe objawy. Jednym z początkowych symptomów choroby jest wysoka, dość szybko narastająca gorączka, która może przekroczyć nawet 39 stopni Celsjusza.

Wśród najczęściej występujących objawów grypy wymienia się również dreszcze oraz silne bóle głowy i mięśni. Chorobie może też towarzyszyć uczucie osłabienia i rozbicia, a ponadto niezbyt nasilony ból gardła, katar i suchy kaszel. Grypa może także przejawiać się biegunką, nudnościami i wymiotami, przy czym symptomy te obserwowane są zazwyczaj u dzieci.

Jak leczy się grypę?

Przy chorobie przebiegającej bez powikłań zwykle stosuje się leczenie objawowe, co oznacza przyjmowanie leków zmniejszających symptomy, a niekoniecznie uderzających w przyczynę infekcji. W aptekach dostępne są też różne preparaty zwalczające objawy grypy, takie jak np. Modafen, które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Musimy jednak wiedzieć, że połowa infekcji wywoływanych przez wirus grypy przebiega niemal bezobjawowo, a w wielu przypadkach – podobnie jak przeziębienie – choroba może przejść samoistnie po upływie 3-7 dni. Mimo to warto zaznaczyć, że niektóre symptomy, takie jak kaszel czy złe samopoczucie, mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, dlatego mimo wszystko warto jest z nimi walczyć.

Jak chronić się przed grypą?

Chcąc skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusem grypy, powinniśmy unikać bliskiego kontaktu z innymi chorymi. W okresie największej zapadalności na grypę postarajmy się nie przebywać w miejscach zatłoczonych, w których ryzyko zarażenia staje się znacznie wyższe. Zwracajmy także szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny i prawidłowej diety. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, a ponadto unikajmy silnego stresu i używek.

Alternatywną, niemniej uznawaną za zdecydowanie najskuteczniejszą metodę ochrony przed infekcją uznaje się szczepienie przeciwko grypie. Szczepieniu należy poddawać się regularnie co rok, najlepiej wczesną jesienią, jeszcze przed okresem największej liczby zachorowań.

Szczepienie zalecane jest osobom powyżej 6. miesiąca życia, u których nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu. Pamiętajmy jednak, że podanie szczepionki nie wyklucza całkowicie zakażenia wirusem grypy. Co ważne, szczepienie nie zabezpiecza też przed przeziębieniem!


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI