Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Teatr Polonia/ fot. Kasia Chmura
Teatr Polonia/ fot. Kasia Chmura
7 czerwca 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Matki i synowie” w Teatrze Polonia

Pisałam już o tym, że Krystyna Janda ma dobrą rękę do tekstów, które często sama reżyseruje. Tym razem sięgnęła po znany i wystawiany na Brodwayu dramat Terrence’a McNally’ego „Matki i synowie”.  Jak sama powiedziała, wydał jej się ważny, aktualny i potrzebny.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Historia matki, która od 15 lat opłakuje zmarłego na AIDS syna i nie umie pogodzić się z tym, że był gejem, to prosto opowiedziana przypowieść o braku tolerancji. Katharine jest w wieku podobnym do aktorki, obie są wdowami. W tym sensie więc ta postać jest dla Jandy bliska, choć jej bohaterka mieszka w Teksasie i zupełnie inaczej myśli. Katherine 5 miesięcy wcześniej pochowała męża, sprzedała dom i stara się żyć, choć nie ma to dla niej żadnego sensu, bo – co wielokrotnie powtarza ze sceny matowym głosem – „została sama, nie ma już nikogo”. Ostatecznie decyduje się jednak poznać życiowego partnera syna (Paweł Ciołkosz) i jego męża (Antoni Pawlicki). Nie spodziewa się, że wychowują dziecko, które urodziła przyjaciółka lesbijka.

Dla tradycyjnie wychowanej i konserwatywnej w poglądach kobiety jest to nie do zaakceptowania, ale Katherine chce poznać szczegóły z ostatnich dni życia syna. André był popularnym aktorem, miał gustowny apartament w Nowym Yorku i żył po swojemu, w szczęśliwym partnerskim związku. Mimo to cierpiał na samotność odrzuconego dziecka – brak akceptacji ze strony ojca i matka, która wypierała naturalne skłonności syna, winą obarczając jego partnera, były dla niego nie do zniesienia. Dlatego właśnie nie widzieli się latami. André pisał też dziennik, do którego Katherine nie umiała po jego śmierci zajrzeć . Przywiozła go więc do Nowego Yorku, żeby pożegnać przykre wspomnienia. To się oczywiście nie udało. Atmosfera spotkania, początkowo gęsta i niezręczna, za sprawą dziecka zaczyna łagodnieć. Chłopiec bezceremonialnie i szczerze zadaje trudne pytania babci. Tak został nauczony. Dla Katherine to szok, ale i też ratunek, bo wobec takiej otwartej i życzliwej postawy trudno zachować obojętność.

Janda gra w sposób dyskretny, jest wyciszona. Cała przesiąknięta bólem, śmiertelnie zraniona, nie pozwala sobie na najmniejszy ludzki odruch, oznakę słabości. Do czasu. Doskonale wyważona emocjonalnie gra zapada w pamięć. Znam takie kobiety i współczuję im, Katherine też. Myślę, że aktorka świetnie rozumie swoją bohaterkę. Dzięki temu udało jej się wzbudzić aprobatę widzów dla tej w sumie mało sympatycznej postaci. Janda lubi stawiać przed sobą takie wyzwania, prezentuje klasę aktorską, która pozwala jej oswoić trudne, silne charaktery sceniczne. Robi to od lat i za to ją podziwiamy.

Finału spektaklu nie zdradzę, bo jest wzruszający i zostawia wszystkim bohaterom dramatu wiele możliwości. A widzom nie podsuwa gotowych rozwiązań. Choć fala zachorowań na AIDS to już historia, to brak tolerancji ciągle jest tematem aktualnym. Także dlatego warto ten spektakl zobaczyć.

„Matki i synowie”, Terrence McNally, przekł.Elżbieta Woźniak, reż. Krystyna Janda, premiera 28 kwietnia 2016, Teatr Polonia w Warszawie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI