Warszawskie Targi Książki – podsumowanie

Targi książki 2016 Murator Piotr Hruszwicki

Czytamy przez cały rok, ale maj to wielkie czytelnicze święto.


Czytamy przez cały rok, ale maj to wielkie czytelnicze święto

reklama

Warszawskie Targi Książki i towarzyszące im 10. Targi ACADEMIA odbyły się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. W Targach udział wzięło ośmiuset piętnastu wystawców z dwudziestu pięciu krajów (Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch), co sprawia, że WTK są, pod względem liczby wystawców, największymi targami w Polsce. Czterodniowe wydarzenie objęło bez mała tysiąc pięćset spotkań z ponad tysiącem autorów, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Ponad siedemdziesięciotysięczna publiczność daje nadzieję, że na przekór niezadowalającemu poziomowi czytelnictwa w Polsce, coraz częściej sięgamy po książki.

Edukacyjny sukces

Liczba osób, które odwiedziły w tym roku Warszawskie Targi Książki jest zbliżona do frekwencji ubiegłorocznej. Ale… w porównaniu z rokiem ubiegłym odwiedziło nas dwa razy więcej zorganizowanych grup dzieci i młodzieży – to cieszy najbardziej –mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

Grupy przedszkolne, szkolne i gimnazjalne dzięki wprowadzonemu systemowi rejestracji rezerwowały udział w wybranych wydarzeniach przygotowanych m.in. przez Festiwal Literatury Dziecięcej, Instytut Badań Literackich PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Czas Dzieci, EMPIK, muzea Warszawy i okolic, licznych wydawców i animatorów kultury, a także Wszechnicę PAN z cyklem wykładów popularyzujących naukę wśród młodzieży szkolnej. Tylko w czwartek i w piątek uczestniczyły w nich ponad 7 tysięcy osób z ponad 240 placówek dydaktycznych.

Dwa lata temu uznaliśmy, że jednym z kluczowych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych latach będzie zwiększanie zainteresowania Targami wśród najmłodszych czytelników, wyrabianie w nich nawyku corocznego uczestnictwa w wielkim festiwalowym wydarzeniu jakim są WTK, nauka miłości do książek. Dodatkowe targowe atrakcje skierowane do całych rodzin, m.in. „Warszawski Weekend Rodzinny” zorganizowany na płycie stadionu we współpracy z Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej, skupiająca setki miłośników wymienialnia książek serwisu Lubimyczytac.pl, a także Festiwal Gier „Lotto Radość Wygrywania”, sprawiły, że w sumie WTK odwiedziły tysiące młodych czytelników – dodaje Jacek Oryl.

Mocne akcenty

Czwartek i piątek na Warszawskich Targach Książki należały w dużej mierze do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich miłośników książki. Tradycyjnie już, piątek był dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej, a sobota – Dniem Reportażu – okazją do spotkań z finalistami: autorami i tłumaczami 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Po raz szósty wraz z WTK odbywał się Festiwal Komiksowa Warszawa – fani komiksu mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Uwagę kilkunastu tysięcy młodych czytelników – przedszkolaków i uczniów, przyciągnął m.in. program Festiwalu Literatury dla Dzieci, lekcje literatury i historii, animacje literackie, gry i konkursy.

Letnie atrakcje

Miłośników dobrej książki i spotkań z autorami jeszcze w tym roku zachęcamy do udziału w dwóch letnich plenerach czytelniczych: w dniach 24-26 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie i w dniach 29-31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.