Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Young asian girl taking photo outdoors with digital camera. Selective focus at lens, unrecognizable person. Young female tourist having fun in summer park. Lifestyle portrait, soft toned
Young asian girl taking photo outdoors with digital camera. Selective focus at lens, unrecognizable person. Young female tourist having fun in summer park. Lifestyle portrait, soft toned
30 sierpnia 2016 in Styl Życia by redakcja

7 rad jak zrobić idealne zdjęcie

Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Wraz z Jurorami Konkursu Fotograficznego Empikfoto zdradzamy jak zatrzymać wspomnienia w wyjątkowej i „poprawnej” formie.

  1. Nie zakrzywiaj horyzontu

Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć? Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga Kołem Się Toczy i juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Dzięki odrobinie kreatywności, można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.

  1. Pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem

Zbyt duże naświetlenie zdjęcia może spisać je na starty. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować obiektyw w stronę przeciwną do źródła światła – wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii.

  1. Postaw na naturalność

Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak emocji – Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka Konkursu Fotograficznego Empikfoto – Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.

  1. Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj!

W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując nie „ucinać” kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu, niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.

  1. Nie wciskaj wszystkiego w centrum

Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.

  1. Skup się na prostocie – nie sprzęcie

Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze. Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie – wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle, juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia które się robi.

  1. Nie bój się podejść bliżej

Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.

Gdy już odrobinę poćwiczysz, możesz sprawdzić swoje siły, zgłaszając swoje najlepsze ujęcia do amatorskich konkursów fotograficznych, takich jak obecnie trwający Konkurs Fotograficzny Empikfoto, organizowany przez serwis empikfoto.pl, którego termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września. Prace zwycięzców zeszłorocznych edycji konkursu potwierdzają, że nie trzeba być profesjonalistą, by robić piękne zdjęcia.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI