1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Cuda przyrody z bliska. Oto laureaci konkursu Close-up Photographer of the Year 2023 [galeria zdjęć]

CUPOTY 2023, „Grzyby”, 3. miejsce: „Grzyby i czarodziejski pył”. Miniaturowe grzyby wśród kropli rosy (Fot. Sophia Spurgin/cupoty.com)
CUPOTY 2023, „Grzyby”, 3. miejsce: „Grzyby i czarodziejski pył”. Miniaturowe grzyby wśród kropli rosy (Fot. Sophia Spurgin/cupoty.com)
Zobacz galerię 29 zdjęć
Znamy laureatów konkursu CUPOTY 2023, czyli Close-up Photographer of the Year. Pierwsza nagroda trafiła w ręce węgierskiego fotografa. Jego zdjęcie zachwyciło międzynarodowe jury.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie fotografowie uchwycili na swoich zdjęciach zachwycający świat roślin i zwierząt widziany z bliska, a czasem wręcz z bardzo bliska. To zasługa nie tylko zaawansowanego sprzętu (aparatów fotograficznych, obiektywów i mikroskopów), ale również umiejętności bacznej obserwacji świata, który nas otacza. Oglądając zdjęcia ważek, pająków, motyli czy podmorskich stworzeń widzianych z bliska, trudno nie wpaść w zachwyt i zadziwienie nad pięknem świata.

Do piątej edycji konkursu CUPOTY 2023 zgłoszono aż 12 tysięcy zdjęć autorstwa fotografów pochodzących z 67 krajów. Ich prace oceniało 23-osobowe jury składające się z fotografów, naukowców, przyrodników, dziennikarzy i fotoedytorów. Finalnie wybrano 100 najlepszych zdjęć w następujących kategoriach: Zwierzęta, Owady, Motyle i ważki, Portrety bezkręgowców, Świat podwodny, Rośliny, Grzyby, Pejzaż kameralny, Stworzone przez człowieka, Mikro (w przypadku zdjęć wykonanych przy użyciu mikroskopu) oraz Młody fotograf roku w dziedzinie makrofotografii.

Najważniejszą nagrodę i tytuł Fotografa Roku 2023 w konkursie Close-up Photographer of the Year otrzymał Csaba Daróczi za zdjęcie ptaka w locie wykonane z wnętrza wydrążonego pnia. Węgierski fotograf zdobył również inne nagrody i wyróżnienia w tym konkursie. To był zdecydowanie jego rok, jeśli chodzi o dokonania w makrofotografii.

Zdjęcia nagrodzone w pozostałych kategoriach znajdziecie w galerii zdjęć.

CUPOTY 2023, „Zwierzęta”, 1. miejsce: „Ptak lasu”. Kowalik zwyczajny przelatuje nad pniem drzewa, Kiskorös, Węgry. (Fot. Csaba Daróczi/cupoty.com) CUPOTY 2023, „Zwierzęta”, 1. miejsce: „Ptak lasu”. Kowalik zwyczajny przelatuje nad pniem drzewa, Kiskorös, Węgry. (Fot. Csaba Daróczi/cupoty.com)

Autor zdjęcia, węgierski fotograf Csaba Daróczi, tak opisał proces pracy nad tym zdjęciem: „Zimą 2023 roku zrobiłem wiele zdjęć w lesie w pobliżu mojego domu na Węgrzech. Prawie co tydzień znajdowałem coś nowego do sfotografowania i spędziłem kilka dni na obmyślaniu strategii działania i doskonaleniu techniki. Wpadłem na pomysł, aby umieścić kamerę GoPro 11 w środku wydrążonego pnia drzewa, który miał około połowy metra średnicy. Zrobiłem kilka zdjęć. Byłem zdumiony wynikami. Po kilku dniach stwierdziłem jednak, że efekt byłby lepszy, gdybym umieścił w kadrze zwierzę. Umieściłem słonecznik w pobliżu otworu, który wkrótce znalazły ptaki”. Jeden z nich tak pięknie zapozował do zdjęcia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze