Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

123RF.com
27 września 2011 in Design by Cezary Polak

Dyskretny urok bieli

Jeszcze niedawno biel kojarzyła z bazarowym gustem i złym smakiem. Dziś szturmuje salony, coraz częściej króluje na salonach, we wnętrzach i na elewacjach budynków, karoseriach samochodów, obudowach sprzętu AGD i elektronicznych gadżetach.

Białe kozaczki, białe telefony i białe auta – od tych atrybutów dbający o wizerunek Polak powinien trzymać się z daleka. Takiej rady udzielił kilka lat temu przepytującej go przez kamerami dziennikarce telewizyjnej pewien wzięty wizażysta. Dziś wiadomo, że celebryta nie pomylił się tylko w kwestii obuwia. Ceniący elegancję rodacy przekonali się nie tylko do białych telefonów i aut, ale i bieli w ogóle.

Biel szturmuje współczesny design – mało jest przedmiotów codziennego użytku, które nie byłyby dostępne w tym kolorze. Piszę te słowa, stukając w białą klawiaturę Maca w cudownie opływowej białej obudowie, popijając zieloną herbatę ze śnieżnobiałego kubka z ćmielowskiej porcelany i słuchając Jana Garbarka na iPodzie Nano Apple – wiadomej barwy.

Mnóstwo białych przedmiotów – od mebli salonowych, kuchennych i łazienkowych, po lampy, doniczki, szkłom i zastawę stołową oferuje IKEA.

Nic dziwnego, na całym świecie renesans przeżywa wnętrzarski minimalizm, którego Skandynawowie są jednym z prekursorów. Biel świetnie łączy się z zarówno z nowymi tworzywami stosowanymi we współczesnym wzornictwie, ale także kapitalnie sprawdza się we wnętrzach rustykalnych. I tu wpisuje się w naszą tradycję. Biel była jednym z ulubionych barw polskiej szlachty. Bielone ściany dworków świetnie komponowały się z czerwoną dachówką i szarym gontem. Kuchenne kredensy w szlacheckich dworkach, ale także mieszczańskich kamienicach z międzywojnia, były wykonane z drewna malowanego na biało. Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku nie należały do rzadkości  – kiedy Kowalscy i Wiśniewscy przeprowadzili się do mieszkań w blokach zabrali ze sobą babcine meble. Biel na ścianach jest uniwersalna, sprawdza się w każdym wnętrzu, odbija światło, rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrza, potęgując wrażenie czystości i świeżości. Stwarza wiele możliwości zestawień, komponuje niemal z każdym kolorem, znakomicie wydobywa grę światłocienia.

Pamiętajmy jednak, że biel bieli nie równa. Jeśli chcemy mieć wnętrze ciepłe, postawmy na biel delikatnie kremową – ta najbardziej pasuje do kuchni i do sypialni – lub połączmy ją z czerwienią, żółcią lub pomarańczem. Jeżeli marzymy o komnacie Królowej Śniegu, wybierzmy odcień zimny, tzw. biel mąki lub biel świeżego śniegu, bardzo intensywna, która sprawia wrażenie, jakby biła od niej delikatna niebieska poświata. Zimny efekt spotęgujemy, komponując biel z granatem, zielenią i fioletem.

W zachodnich demokracjach od wieków biel symbolizuje stateczność, równowagę i prestiż – nie bez kozery siedzibą prezydenta największego supermocarstwa  jest White House. Urodę elewacji w tym kolorze podkreśla natura – białe mury świetnie prezentują na tle zieleni. Biel ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – zbadali to naukowcy – nie opatrzy się nam tak szybko jak ciemne barwy.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI