1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak dużo książek masz w domu? Pokaż je! W 2024 roku Internet podbija trend Bookshelf Wealth

Jak dużo książek masz w domu? Pokaż je! W 2024 roku Internet podbija trend Bookshelf Wealth

(Fot. Pieter Estersohn/Getty Images)
(Fot. Pieter Estersohn/Getty Images)
W sieci zapanowała moda na chwalenie się domową biblioteczką. TikTok pełen jest filmików przedstawiających wnętrza, których ozdobą są książki. To zarówno kunsztownie urządzone gabinety z regałami wznoszącymi się aż do sufitu, jak i przytulne domowe kąciki ze stosami książek, lampą do czytania i fotelem uszakiem. Zyskujący popularność trend nazwano „Bookshelf Wealth” – i wiele wskazuje na to, że zdominuje on świat designu w 2024 roku. Czy to oznacza koniec minimalizmu we wnętrzach? Być może, ale nas cieszy bardziej fakt, że internetowa społeczność coraz częściej odnajduje piękno w namacalnych, analogowych przedmiotach, a czytanie wraca do mody.

Jak narodził się trend Bookshelf Wealth?

Kailee Blalock, tiktokerka tłumacząca fenomen zjawiska Bookshelf Wealth, zwraca uwagę, że ludzie coraz częściej pragną „otaczać się rzeczami, które karmią ich duszę”. W swoim viralowym filmiku przekonuje, że wnętrza wypełnione książkami sprawiają wrażenie „przytulnych i żywych” – w odróżnieniu od pustych, minimalistycznych pomieszczeń, na które panowała moda w ostatnich latach. Ekspertka zwraca przy tym uwagę, że książek nie traktujemy już jak rekwizytów, które kurzą się na kawowym stoliku i mają pełnić jedynie funkcję ozdobną. Ideą Bookshelf Wealth jest to, by kolekcjonować tytuły, które naprawdę czytamy, zakreślamy w nich cytaty, zabieramy ze sobą do łóżka czy w drogę do pracy. Bo i samo czytanie staje się coraz modniejsze.

Reese Witherspoon i jej Reese’s Book Club. Kaia Gerber, która twierdzi, że jedną z najbardziej znienawidzonych przez nią rzeczy są „ludzie zbyt zajęci, by czytać” (na marginesie: córka Cindy Crawford także założyła ostatnio swój klub książkowy: @libraryscience). A do tego rozwijająca się na TikToku społeczność BookTok, która dowodzi, że czytanie jest silnym trendem wśród generacji Z. Wydaje się, że zjawiska te miały ogromny wpływ na rozwój trendu „książkowego bogactwa”, który przybiera na sile – i to w opozycji do dziejącej się na naszych oczach rewolucji AI czy rynkowego debiutu okularów Apple Vision Pro. Co ciekawe, nawet elektroniczne czytniki nie zagroziły pozycji papierowych książek, których posiadanie jest dziś wyjątkowo pożądane, a nawet kojarzone z prestiżem. Nie dziwi więc, że nastała moda na chwalenie się swoją domową biblioteczką. Jak robią to fani Bookshelf Wealth?

Bookshelf Wealth – sztuka eksponowania książek

Eksperci od urządzania wnętrz tłumaczą, że w przypadku Bookshelf Wealth najcenniejsza jest autentyczność. Wskazane jest, aby na półkach gromadzić nie tylko kupione przez siebie książki, ale i te otrzymane w spadku po dziadkach, upolowane na pchlim targu czy w antykwariacie. Wiekowe tomy w starych oprawach nadają wnętrzu klimat i nobliwy charakter. By pomieszczenie miało swój indywidualny rys, obok książek możemy wyeksponować osobiste pamiątki czy przedmioty, które są dla nas ważne.

„Oprócz pokazywania dowodów na to, że jesteśmy namiętnymi czytelnikami, powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie – ceramikę, fotografie, świece oraz inne drobiazgi – upewniając się przy tym, że jak najlepiej oddają one nasze zamiłowania i pasje” – czytamy na łamach amerykańskiego Architectural Digest.

@studioemmjean_chicago The article on #bookshelfwealth from @Architectural Digest was an interesting read. Even more interesting that they consider it a “trend”? #artbooks #bookwormsoftiktok #architectualdigest #booktok #eclecticdecor ♬ original sound - House of Hive Design Co

Do wyeksponowania książek, zgodnie z estetyką Bookshelf Wealth, idealnie nadają się wolnostojące regały z drewna. Taki mebel dodaje wnętrzu przytulnego klimatu i szlachetności. Dobrym wyborem są otwarte biblioteczki, np. o półokrągłym kształcie. Do wystawienia książek nie potrzebujemy jednak mebli. Na TikToku można znaleźć też sporo przykładów wnętrz, w których półki osadzone są w ściennej wnęce – dzięki temu uzyskujemy idealną przestrzeń do ustawienia niewielkich rzeźb czy dzieł sztuki. Nie brakuje mieszkań, których właściciele robią wieże z piętrzących się książek i stawiają je wprost na podłodze.

Kompletując swoją biblioteczkę, warto iść w poprzek utartych schematów. Zamiast stawiać książki na półkach pionowo – można położyć je jedna na drugiej, a uzyskamy ciekawy, oryginalny efekt. Lepiej też unikać porządkowania książek według kolorów czy rozmiaru – wówczas wyglądają jak martwy rekwizyt, a nie osobisty przedmiot, po który naprawdę sięgamy.

Spragnieni inspiracji? Oto przykłady pięknych domowych bibliotek, które zainspirują was do metamorfozy waszego wnętrza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze