1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Dua Lipa popularyzuje książkę polskiego autora. O czym jest „Swimmimg in the Dark” Tomasza Jędrowskiego?

Dua Lipa popularyzuje książkę polskiego autora. O czym jest „Swimmimg in the Dark” Tomasza Jędrowskiego?

Dua Lipa (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images)
Dua Lipa (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images)
Zastanawiacie się, jaką książkę wziąć ze sobą na majówkę? Piosenkarka Dua Lipa poleca „Pływanie w ciemnościach”, czyli literacki debiut Tomasza Jędrowskiego o miłości, młodości i stracie.

Spis treści:

 1. Dua Lipa i Klub Książki Service95
 2. Dua Lipa poleca książkę polskiego autora
 3. O czym jest „Swimming in the Dark”?
 4. Kim jest Tomasz Jędrowski?

Dua Lipa i Klub Książki Service95

Dua Lipa jest nie tylko utalentowaną piosenkarką i piękną modelką, lecz także zapaloną bookstagramerką i założycielką klubu książki. W 2022 roku artystka utworzyła globalną platformę redakcyjną Service95, która obejmuje stronę internetową, cotygodniowy newsletter lifestyle’owy, podcast „Dua Lipa: At Your Service” oraz właśnie Klub Książki Service95.

Swoimi książkowymi odkryciami Dua Lipa dzieli się także na Instagramie, na którym obserwuje ją prawie 89 milionów ludzi. To właśnie tam kilkanaście godzin temu pojawił się post z lekturą, którą piosenkarka poleca na maj.

Czytaj także: Królowa Kamila rusza z podcastem literackim

Dua Lipa poleca książkę polskiego autora

Każdego miesiąca członkowie klubu książki Duy Lipy czytają polecaną przez nią lekturą. W maju będzie to książka polskiego autora „Tomasza Jędrowskiego”, której premiera odbyła się w 2020 roku. Książka oryginalnie została napisana w języku angielskim, a na język polski przełożył ją Robert Sudół.

„Moją majową lekturą jest »Swimming in the Dark« autorstwa @tomasz.jedrowski. To piękna historia miłosna o dojrzewaniu, której akcja rozgrywa się na brutalnym tle politycznym komunistycznej Polski lat 80.” – pisze piosenkarka.

„Książka »Swimming in the Dark«, która ma formę listu miłosnego Ludwika do Janusza, przypomina trochę zaglądanie w czyjeś najbardziej intymne chwile samopoznania. Jest poetycka i delikatna, płonie cichą wściekłością z powodu prześladowań, z którymi społeczność LGBTQIA+ w Polsce cierpi od dziesięcioleci i z którymi nadal walczy. To piękna historia – mam nadzieję, że pokochacie ją tak samo jak ja” – dodaje.

O czym jest „Swimming in the Dark”?

„Pływanie w ciemnościach”, o angielskim tytule „Swimming in the Dark”, to osadzona w Warszawie początku lat 80. historia dwóch młodych kochanków, Ludwika i Janusza, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Mężczyźni spędzają beztroskie lato, kempingując na dziko i pływając w jeziorach, jednak w końcu nadchodzi czas powrotu do miasta. Charyzmatyczny Janusz zaczyna robić karierę w kręgach partyjnych, a Ludwik nie może pogodzić się z komunistycznym reżimem. Ciężar wspólnego sekretu oraz osobiste i zawodowe różnice odbijają się na łączącej ich więzi. W tym samym czasie kraj przeżywa własny kryzys tożsamościowy – komunizm zaczyna się rozpadać, a Ludwik i Janusz odkrywają, że nie tylko oni żyją w kłamstwie.

Jak czytamy na portalu Lubimy Czytać: „[Tomasz Jędrowski] w »Płynąc w ciemnościach« umiejętnie balansuje między upojnymi początkami pierwszej miłości a dylematami dorosłości, która pociąga za sobą wiele rozstań, również tych z ideałami i dziecinnymi marzeniami. To powieść o dorastaniu i wielkim uczuciu w świecie powojennej polityki i intryg. Liryczna, zmysłowa proza Jędrowskiego kreśli niezapomniany obraz. Zgłębia zawiłe ścieżki miłości i wolności”.

Kim jest Tomasz Jędrowski?

Tomasz Jędrowski to początkujący pisarz, dla którego „Pływając w ciemnościach” jest debiutem literackim. Urodził się w 1985 roku w Republice Federalnej Niemiec, gdzie mieszkali jego pochodzący z Polski rodzice. Studiował we Francji, gdzie obecnie mieszka. Mówi w pięciu językach. A chociaż do tej pory nie było o nim zbyt głośno w naszym kraju, czujemy, że za sprawą Duy Lipy wkrótce się to zmieni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze