Dlaczego warto otaczać się drewnem?

Drewno to najbardziej ekologiczny materiał odporny na substancje chemiczne, niezwykle trwały, stabilny, a jednocześnie idealny jako budulec. Jakie jeszcze właściwości posiada i dlaczego coraz więcej osób chce otaczać się właśnie nim?

reklama

Aspekt praktyczny

Domy z bali budowane są w Polsce od lat – te obecne nie przypominają już jednak prostych chat. Jeśli przyjrzymy się projektom na przykład na stronie http://www.polskadrewniana.pl/ , zobaczymy, że obecnie to nowoczesne bryły o zróżnicowanej konstrukcji dopasowanej do wizji klienta, a jedynym mianownikiem wspólnym z zamierzchłymi czasami jest tylko materiał budulcowy. Współcześnie posiadanie takiego rodzaju domostwa wiąże się z prestiżem, elegancją, ale również nowoczesnością – dzięki odpowiedzialnemu podejściu do każdej budowy firmy zajmujące się tworzeniem takich przestrzeni gwarantują opiekę nad powstawaniem domu od jego projektu aż do ukończenia.

Domy drewniane najczęściej budowane są z drzew iglastych, bowiem te są bardzo wytrzymałe. Oprócz tego drewno tego rodzaju ma doskonałą odporność i właściwie nie wymaga impregnacji. Zaletą domów z bali jest więc ich trwałość i zdecydowanie wygrywają, biorąc pod uwagę ich właściwości, z domami murowanymi. Domy drewniane nie wymagają także tak częstych konserwacji i napraw, bowiem dobrze zaimpregnowany surowiec najwyższej jakości może służyć bez żadnej skazy co najmniej kilkadziesiąt lat.

Posiadacze domów z bali mogą się także cieszyć oszczędnościami, jakie osiągają w wyniku mniejszego zużywania energii. Drewno jest doskonałym izolatorem i klimatyzatorem. Nie wymaga docieplenia, idealnie wentyluje i świetnie zatrzymuje wyprodukowane ciepło. Warto też dodać, że domy z bali są budynkami całorocznymi, które powstają nawet w 2-3 miesiące, czyli dużo krócej niż murowane – wymagające mokrej zaprawy.

Aspekt zdrowotny

Udowodniono, iż przebywanie w otoczeniu drewna kojąco wpływa nie tylko na komfort psychiczny, lecz także na zdrowie fizyczne. Ponieważ przedmioty drewniane są niezwykle klimatyczne i stylowe, samoistnie wprawiają w dobry nastrój. Samopoczucie osób przebywających w otoczeniu drewna znacznie się poprawia – jego naturalny zapach działa niezwykle kojąco, uspokaja i odpręża, co jest niezwykle ważne po ciężkim i stresującym dniu pracy. Tego rodzaju przedmioty, a nawet mieszkanie w domach z bali polecane jest wszystkim, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego, bądź cierpią na różnego rodzaju alergie.