Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

12 lipca 2012 in Ekologia by redakcja

Ogród w lecie – owady

Konkurs na najporządniejszego owada w ogrodzie wygrałaby, jak podejrzewam, biedronka lub pszczoła. Bo takie ładne, pracowite i pożyteczne. Nie zdajemy sobie zupełnie sprawy, jak wiele jest owadów, które może nie są aż tak urodziwe, jak one, a jednak są wielkimi sprzymierzeńcami człowieka. Warto pamiętać, że Polsce żyje około 30 tysięcy gatunków owadów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Sterylny ogród na pewno nie będzie wabił owadów. Nieporównanie więcej będzie ich w ogrodzie z dzikimi zakątkami. Bogactwo kwitnących, miododajnych roślin będzie najlepszym wabikiem dla owadów, a dopełnieniem – miejsca, w których będą mogły zamieszkać. W Europie Zachodniej od kilku lat można kupić w sklepach specjalne domki dla owadów. U nas też się pojawiają.

Nie namawiam oczywiście do rzucenia się do sklepów, tym bardziej że taką kryjówkę możemy zrobić sami, najlepiej wspólnie z dziećmi. Wystarczy odrobina rurkowatej słomy, którą umieścimy w otworach dużych pni drzew.

Ogród w lecie

123rf.com

Możemy ją też umieścić w ogrodzeniu, ważne, by było to miejsce osłonięte od wiatru. Owady potrafi ą też zasiedlić cegłę dziurawkę lub kawałki gliny. Więc jeśli zostanie nam coś z budowy, warto wykorzystać. Tu najprawdopodobniej pojawią się podobne nieco do pszczół (pszczoły miodnej) murarki. Te owady potrafią uwić gniazdko nawet w opuszczonej przez ślimaka muszelce.

Do najpopularniejszych zapylaczy należy oczywiście pszczoła miodna. I choć jest jeszcze dość liczna, trzeba zwrócić uwagę na wiele innych gatunków. W Polsce pełniących tę ważną funkcję jest około 450, a wśród nich trzmiele i wspomniane murarki (17 gatunków)

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI